Leteckí záchranári pomáhali turistom s poranenými dolnými končatinami

VýchodSpravodajstvo

Vo Vysokých Tatrách súbežne absolvovali dva výjazdy.

Záchranári Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) ATE včera (18.8.) v dopoludňajších hodinách absolvovali dva výjazdy vo Vysokých Tatrách, pričom zasahovali na dvoch miestach súbežne. Ako informovala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková, v oboch prípadoch išlo o poranenie dolnej končatiny.

Predpoludním potreboval pomoc 31-ročný slovenský turista, ktorý po približne 20-metrovom páde pod Kriváňom utrpel poranenie dolnej končatiny v oblasti kolena. „Dvaja horskí záchranári spolu s lekárom VZZS boli na najbližšom možnom a bezpečnom mieste z paluby vysadení pomocou lanovej techniky, ďalej stúpali k zranenému pozemne. Po primárnom ošetrení ho pripravili na pozemný transport vzhľadom na to, že leteckou technikou na nich z dôvodu nepriaznivého počasia a veľkej oblačnosti nebolo možné na danom mieste dosiahnuť,“ uviedla Hopjaková.

Foto
Výjazd VZZS / facebook.com/hzs.sk

Leteckí záchranári pomáhali aj 68-ročnej turistke s pravdepodobne zlomeným predkolením na chodníku smerujúcom k Studenovodským vodopádom. Po primárnom ošetrení pacientky ju záchranári z miesta evakuovali a previezli do Starého Smokovca, kde ju odovzdali do starostlivosti posádky rýchlej zdravotnej pomoci, čo potvrdila aj Hopjaková: „Následne nabral pilot smer späť k miestu prvej záchrannej akcie, keďže záchranárom sa podarilo zniesť zraneného pod oblačnosť na miesto, kde už vrtuľník mohol letieť. Zraneného turistu s lekárom z miesta posádka evakuovala pomocou palubného navijaka a s podozrením na zlomeninu dolnej končatiny letecky previezla na ďalšie vyšetrenie do popradskej nemocnice.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre