Leteckú základňu s americkými vojakmi zasiahlo osem rakiet

SvetSpravodajstvo

Pri útoku sa zranili štyria príslušníci irackých vzdušných síl.

Iracká armáda vyhlásila, že leteckú základňu severne od metropoly Bagdad včera (12.1.) zasiahlo osem rakiet, pričom sa zranili štyria príslušníci irackých vzdušných síl. Základňa, na ktorej pôsobia aj americkí vojaci, sa nachádza 80 kilometrov severne od Bagdadu. Na miesto dopadlo osem mínometných striel. K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale stalo sa tak v čase zvýšeného napätia medzi USA a Iránom.

Foto
Letecká základňa v Bagdade / Twitter

„Modlím sa za rýchle uzdravenie zranených a vyzývam vládu Iraku, aby postavila zodpovedných za tento útok na Iračanov pred zodpovednosť. Tieto pokračujúce narušenia zvrchovanosti Iraku skupinami nelojálnymi voči irackej vláde sa musia skončiť,“ uviedol minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo.

Irán uplynulý týždeň uskutočnil raketový útok na dve iracké základne, na ktorých sú umiestnené aj americké jednotky. Je to odplatou za zabitie popredného iránskeho generála pri americkom útoku dronom pri bagdadskom letisku. Základne v Iraku využíva aj americká armáda. V posledných mesiacoch sa stali terčom viacerých útokov, pri ktorých sa zranili prevažne irackí vojaci, avšak si vyžiadali aj život jedného Američana z dodávateľskej firmy pracujúcej pre armádu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre