Letiská upozorňujú na podvodníkov, ktorí predávajú stratenú batožinu

SlovenskoSpravodajstvo

Ľudí lákajú tým, že sa v nej môžu nachádzať cenné veci.

Na sociálnych sieťach sa už niekoľko mesiacov šíria falošné inzeráty, cez ktoré sa podvodníci snažia predať údajne stratenú batožinu z letísk. Za kufor požadujú iba pár eur a lákajú ľudí najmä spôsobom, že sa v ňom môžu nachádzať cenné veci ako notebooky či šperky, ktoré si cestujúci dávajú do podpalubia. Podvodníci sa na Slovensku vydávajú prevažne za bratislavské letisko. Veronika Tóthová pre Rádio Košice uviedla, že sa od takéhoto konania dištancujú:

Letisko Milana Rastislava Štefánika v žiadnom prípade nepredáva žiadne batožiny ani iné predmety, ktoré cestujúca verejnosť zabudla alebo stratila v priestoroch letiska. Letisková spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. na takéto predaje batožín nemá oprávnenie.“

Foto
Letiská upozorňujú na podvodníkov, ktorí predávajú stratenú batožinu (Ilustračná fotografia) / TASR

Užívateľov sociálnych sietí, ako aj na webovej stránke letiska upozorňujú, aby boli v prípade takýchto ponúk obozretní, prípadne si preverili pravosť ponúk telefonicky alebo emailom na ich informačnej službe, ktorá je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Batožina a predmety nájdené na palube lietadla sa uchovávajú najskôr na letisku po dobu troch mesiacov (oddelenie Reklamácia batožín) a následne sa odovzdávajú leteckému dopravcovi na centrálne reklamačné oddelenie (po dobe určenej dopravcom). Cestujúci pri kúpe letenky vstupujú do zmluvného vzťahu s leteckou spoločnosťou (nie s letiskom) a iba letecká spoločnosť je oprávnená nakladať so stratenou batožinou,“ doplnila Tóthová s tým, že letisko v tejto súvislosti zvažuje aj právne kroky.

Podobné podvody evidujú takmer všetky letiská v Európe, rovnako aj Letisko Košice, čo nám potvrdila Lucia Kočišová:

„Chcela by som potvrdiť, že je to falošná výzva a aby sa ľudia nenechali oklamať. Každá batožina v lietadle má svojho majiteľa. Aj tá oneskorená, ktorá príde neskôr ako cestujúci. Ak by sa stalo, že nám s lietadlom príde nejaká batožina, ktorá nemá cieľovú destináciu Košice, tak ju vraciame späť do destinácie, odkiaľ prišla. My s ňou nijako nemanipulujeme ani nelikvidujeme.“

Košické letisko počas roka nájde iba zopár kusov batožiny zabudnuté na parkovisku alebo ponechané cestujúcim z dôvodu nezaplatenia na checkine. Z bezpečnostných dôvodov však idú na likvidáciu. Batožina totiž nemôže ostať na letisku bez dozoru.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre