Letisko Košice má za sebou druhý najúspešnejší rok v histórii

KošiceSpravodajstvo

Ryanair čoskoro začne pravidelne prevádzkovať priame letecké spojenie Košice – Londýn Stansted.

Letisko Košice hodnotí rok 2019 ako mimoriadne úspešný. Tretíkrát v histórii a druhýkrát za sebou sa mu podarilo prekročiť hranicu pol milióna vybavených cestujúcich. Čoraz viac ľudí z okolia metropoly východu využíva služby košického letiska, ktoré niekoľko rokov za sebou eviduje nárast počtu cestujúcich, a to aj napriek tomu, že rok 2019 bol zároveň aj veľmi turbulentný.

České aerolínie v januári minulého roka zrušili linku do Bratislavy. V marci 2019 boli celosvetovo uzemnené lietadlá Boeing 737 Max. Napriek tomu, že nikdy nelietali do Košíc, malo to na letisko dopad v ďalších mesiacoch. V apríli nasledoval prvý let leteckej spoločnosti Ryanair. Turkish Airlines v septembri pozastavili linku do Istanbulu a následne Ryanair zrušil linku Košice – Southend. Toto spojenie sa podarilo nahradiť atraktívnejším na letisko Londýn Stansted, ktoré má lepšiu geografickú pozíciu. V októbri bola opätovne spustená priama linka Eurowings na ich hlavné letisko v nemeckom Düsseldorfe.

Košické letisko vlani vybavilo vyše 550-tisíc cestujúcich, čo predstavuje nárast o tri percentá, respektíve o viac ako 16-tisíc ľudí v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Na pravidelných linkách bolo prepravených vyše 370-tisíc cestujúcich, chartrové lety využilo takmer 185-tisíc cestujúcich a lety všeobecného letectva viac ako 2700 ľudí.

Cestujúci mali záujem predovšetkým o Londýn Luton, Viedeň či Prahu. Ďalšie najžiadanejšie destinácie roka 2019 boli Varšava, Londýn Southend, Instanbul, Düsseldorf a Mníchov. Pravidelné lety využilo viac ako 370-tisíc cestujúcich. Celoročné chartrové lety boli pre košické letisko historicky najúspešnejšie s vyše 180-tisíc cestujúcimi a medziročným nárastom deväť percent. Zároveň sa predĺžila letná charterová sezóna, dovolenkári mohli lietať z Košíc k moru od polovice apríla do konca októbra.

Celoročne chartrové lety využilo vyše 184-tisíc ľudí, teda 33 percent z celkového počtu cestujúcich. Toto číslo zahŕňa všetky chartrové lety, teda dovolenkové chartre k moru, jarné či jesenné pútnické zájazdy do Tel Avivu či chartrové lety s hokejovými tímami a fanúšikmi, ktorí prileteli do Košíc na vlaňajší šampionát. Celkový medziročný nárast pri všetkých chartrových letoch bol 9 percent, čo predstavuje viac ako 15-tisíc cestujúcich. Najviac ľudí počas chartrovej sezóny letelo do Antalye, Burgasu a na Rodos.

„Rok 2019 bol veľmi náročný pre celý letecký priemysel a uzemnenie lietadiel typu Boeing 737 Max malo vplyv aj na Letisko Košice. Napriek všetkým negatívam, ktoré rok 2019 priniesol, sme boli schopní rásť a z hľadiska počtu vybavených cestujúcich ide o druhý najlepší rok v histórii letiska. Úprimne ďakujem všetkým cestujúcim, ktorí v uplynulom roku využili služby Letiska Košice, našim obchodným partnerom a našim vynikajúcim zamestnancom,“ uviedol výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Košice Michael Tmej.

Rádio Košice na košickom letisku aj v roku 2019 zorganizovalo štvrtý ročník Košice Runway Run. Napriek daždivému počasiu sa ho zúčastnilo takmer 1600 bežcov. Jubilejný piaty ročník je naplánovaný na 25. apríla. Letisko Košice začalo rok 2020 s ponukou piatich celoročných pravidelných destinácií - Viedeň, Praha, Varšava, Londýn Luton, Düsseldorf. Z letiska v metropole východu je možné odletieť do viac ako tristo destinácií po celom svete s jediným prestupom prostredníctvom partnerov Austrian Airlines, České Aerolínie, LOT Poľské Aerolínie,  Eurowings, Wizz Air a Ryanair.

Najväčšia európska letecká spoločnosť Ryanair sa vracia do Košíc. Od 1. apríla 2020 začne trikrát týždenne prevádzkovať priame letecké spojenie Košice – Londýn Stansted.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre