Leto je za dverami. Skontrolujte si pasy, pripravte testy a zbaľte kufre. Vyrážame!

SlovenskoZaujímavosti

Chcete dovolenkovať pripravení a zažiť toto leto východ slnka na vyhriatej pláži, s nohami po členky v spenených morských vlnách? Nezostáva vám nič iné, iba pozorne sledovať cestovateľskú situáciu. Kde a ako sa dá znova vycestovať, letieť a doletieť, kým naše obľúbené destinácie zasa zatvoria?

Foto
Dovolenková sezóna sa pomaly blíži, Slováci začínajú plánovať svoje obľúbené destinácie / Flickr/Archive

Koronavírusová epidémia je v Európe na ústupe (minimálne to tak vyzerá), lockdowny pomaly končia, protiopatrenia sa rušia, reštaurácie, hotely a hranice otvárajú. Ľudia si začínajú plánovať dovolenky, klikať na letenky, morské destinácie a cestovateľské podmienky obľúbených sezónnych letovísk.

No ani tento covidový rok, podobne ako ten minulý, to pravdepodobne nebude s cestovaním jednoduché. Aj keď cestovné kancelárie sú so svojimi neodolateľnými ponukami už poriadne nažhavené, informácie kam, ako a s akým testom sa bude môcť cestovať, sa menia takmer na dennej báze.

Áno, po dlhej pandemickej ponorke a post-covidových, homeoffice-ových, očr-kových a školsko-dištančných rodinných a bublinových traumách si dovolenkový relax určite zaslúži väčšina z nás.

Ak ale chceme vycestovať pripravení, cestovať s chladnou hlavou a zažiť toto leto východ slnka na vyhriatej pláži, s nohami ponorenými po členky v spenených morských vlnkách, nezostáva nám nič iné, iba sa prispôsobiť a pozorne sledovať situáciu. Kde a ako môžeme v lete znova vycestovať, letieť a doletieť, kým nám naše obľúbené destinácie zasa zatvoria?

Foto
More, pláž a oddych (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

COVID pasy? Áno, do konca júna

Cestovanie počas letnej dovolenkovej sezóny by Slovákom aj Európanom mala uľahčiť minulotýždňová dohoda členských štátov Európskej únie a Európskeho parlamentu o vydávaní digitálnych zelených osvedčení, takzvaných COVID pasov.

Členské štáty únie budú môcť vydávať takéto osvedčenia, ktoré budú akceptované vo všetkých štátoch Európskej únie s platnosťou na jeden rok. COVID pasy sa však nebudú považovať za cestovný doklad, ani nebudú zakladať právo na voľný pohyb ich držiteľov.

„Zavedenie COVID pasov veľmi vítame, urýchlia sa tým kontrolné procesy a cestovanie do zahraničia sa výrazne uľahčí. Veríme, že COVID pasy budú v budúcnosti uznávané nielen v rámci Európskej únie, ale aj v ostatných turisticky obľúbených destináciách, komentuje situáciu Ondrej Rušikvas z cestovnej kancelárie Blue Style.  

O COVID pasoch budú ešte rokovať šéfovia vlád európskych štátov 24. a 25. mája na mimoriadnom samite Európskej únie. Nakoniec dohodu 7. až 10. júna odobria poslanci Európskeho parlamentu počas júnového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. Každopádne by mali byť COVID pasy sprístupnené európskym dovolenkárom najneskôr do konca júna.

„Väčšina krajín požaduje test, prípadne zohľadňuje očkovanie, v tomto prípade stačí certifikát o zaočkovaní. Väčšinou sa akceptuje aj lekárske potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 za posledné tri mesiace alebo pol roka, záleží však od konkrétnej destinácie. Ale napríklad Albánsko už poskytlo vyhlásenie, že vzhľadom k vysokej zaočkovanosti jeho populácie nebudú od turistov vyžadovať žiadne potvrdenia, očkovania ani testy, hovorí Eva Něměčková z českej cestovnej kancelárie Čedok. 

Foto
Chorvátsko navyše ako jedna z prvých európskych krajín začalo uznávať antigénové testy / Flickr/Archive

Chorvátsko: Dovolenkový raj Slovákov

Ako prvá a najobľúbenejšia dovolenková destinácia sa na Slovákov určite teší Chorvátsko. Pre väčšinu z nás je úplným a ešte stále aj cenovo dostupným dovolenkovým rajom. Chorvátsko navyše ako jedna z prvých európskych krajín začalo uznávať antigénové testy. Pre vstup do krajiny stačí Slovákom negatívny rýchly antigénový test (RAT), prípadne negatívny PCR test. Oba nesmú byť staršie ako 48 hodín od odobratia vzorky.

Pre introvertnejších cestovateľov, ktorí potrebujú na aklimatizáciu nejaký ten týždeň naviac, je možné bez akéhokoľvek testu a lekárskeho potvrdenia v Chorvátsku nastúpiť aj povinnú 10-dňovú karanténu. Tú je možné prerušiť PCR alebo RAT testovaním priamo na mieste a výsledok zaslať na e-mailovú adresu, ktorú dovolenkár obdrží pri vstupe do krajiny.

Samozrejme, Chorváti akceptujú aj lekárske potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 do 180 dní, prípadne lekárske potvrdenie o dvoch dávkach očkovania. Je možné to aj skombinovať a predložiť lekárske potvrdenie o prekonaní COVID-19 pred viac ako 180 dňami a súčasne potvrdenie aspoň o jednej dávke očkovania proti COVID-19.

Foto
Dubrovnik, Chorvátsko / Flickr/Archive

Deti mladšie ako sedem rokov majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho výsledku testu a povinnosti karantény. Ale iba vtedy, ak majú rodičia negatívny PCR alebo RAT (antigénový) test.

Ďalšia výnimka sa týka prechodu (tranzitu) cez územie Chorvátska v čase maximálne do 12 hodín. Všetky potvrdenia musíte mať v anglickej alebo chorvátskej jazykovej verzii. A pozor! Za porušenie karantény (samoizolácie) môžete v Chorvátsku dostať pokutu až 1100 eur.

Chorvátski hotelieri napriek uvoľneniu protiepidemiologických opatrení nemôžu svoje ubytovacie kapacity napĺňať na sto percent. Musia si vyčleniť kapacitu pre tých, ktorí sa nakazia COVID-19 a z dôvodu karantény nemôžu odísť. Nakazení potom zostanú v karanténe na náklady hotela, penziónu, kempu či privátu, kde sú momentálne ubytovaní.

V Chorvátsku už teraz fungujú prakticky všetky služby a zariadenia, čo by malo platiť aj pre letnú sezónu, akurát musia zatvárať o 22.00 hod. Vo všetkých vnútorných priestoroch sú povinné rúška.

Foto
Tradičná grécka architektúra (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Grécko: Rizikovo lákavé

Gréci sa s tým veľmi nepidlikali a naostro začali turistickú sezónu už 15. mája. Slovensko považuje túto krajinu z hľadiska COVID-19 aj naďalej za veľmi rizikovú. Vstup do Grécka je povolený iba po predložení negatívneho PCR testu, ktorý nesmie byť starší viac ako 72 hodín, musí byť v anglickom jazyku a musí obsahovať meno, priezvisko a číslo cestovného pasu alebo občianskeho preukazu cestujúceho.

Výnimku majú deti do piatich rokov, osoby plne zaočkované proti COVID-19 a tí, ktorí za posledných deväť mesiacov prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom potvrdenie v anglickom jazyku. Každý cestujúci môže byť pri vstupe do krajiny podrobený náhodnej zdravotnej kontrole a všetci cestujúci musia vyplniť online formulár (takzvaný Passenger Locator Form – PLF), ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny.

Grécke letiská sú otvorené pre vnútroštátne aj medzinárodné lety. Zahraničným turistom je umožnený vstup do krajiny cez deväť letísk (Atény, Solún, Heraklion, Korfu, Rodos, Kos, Chania, Mykonos a Santorini). Otvorené sú cestné hraničné priechody Evzoni, Promachonas a Ormenio.

Ak chcete cestovať z gréckej pevniny na ostrovy, musíte byť buď očkovaný, alebo mať čerstvý PCR, alebo antigénový test. V Grécku sú otvorené všetky reštaurácie, bary a kaviarne, obchody, múzeá aj galérie. Vo vnútri platí povinnosť nosenia rúšok. A znova pozor! V Grécku platí od 00.30 do 5.00 hod. nočný zákaz vychádzania.

Foto
Na celom území Španielska a po celý čas platí s výnimkou detí do 6 rokov, na pláži, pri jedle a konzumácii nápojov naďalej povinnosť nosiť rúška. Reštaurácie a bary fungujú v obmedzenej prevádzke / Flickr/Archive

Španielsko: Rúška vždy a všade

Aj Španielsko považujeme na Slovensku naďalej za rizikovú krajinu v červenej zóne, výnimkou sú španielske Baleárske a Kanárske ostrovy, ktoré prestavujú stredne rizikovú oblasť. Začiatkom mája, keď bol v Španielsku ukončený núdzový stav, delegovala španielska vláda vyhlasovanie a dodržiavanie pandemických opatrení na jednotlivé regióny (autonómne spoločenstvá a mestá).

Na celom území a po celý čas platí s výnimkou detí do šiestich rokov, na pláži, pri jedle a konzumácii nápojov naďalej povinnosť nosiť rúška. Reštaurácie a bary fungujú v obmedzenej prevádzke. Napríklad na Mallorce iba vonkajšie terasy, na Menorce aj vnútorné priestory. Otváracia doba cez týždeň a cez víkend môže byť podľa individuálneho regiónu rôzna, rovnako aj pravidlá pre maximálnu obsadenosť podnikov.

Pre vstup do Španielska sa vyžaduje PCR test alebo takzvaný TMA test (Amplificación Mediada por Transcripción), resp. test založený na molekulárnej technike. Test nemôže byť starší viac ako 72 hodín od jeho absolvovania. Potvrdenie musí byť v angličtine, španielčine, nemčine, francúzštine alebo v úradne vyhotovenom preklade do týchto jazykov. Tieto testy musíte mať v Španielsku aj v prípade, ak ste COVID-19 prekonali alebo ste boli zaočkovaní.

Pri vstupe do Španielska letecky alebo po mori je rovnako vyžadovaný vyplnený sanitárny formulár, a to osobitne pre každú vstupujúcu osobu. Formulár môžete vyplniť aj v bezplatnej aplikácii stiahnutej do mobilného telefónu. Po zaslaní formulára získate zdravotný QR kód, ktorý budete spolu s testom prezentovať počas kontroly, aby ste mohli pokračovať v ceste.

Foto
Slovensko považuje Taliansko stále za vysoko rizikovú krajinu. Rúška sú povinné všade, vonku aj vo vnútri, po 22.00 hod. platí aj zákaz nočného vychádzania (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Taliansko: Regionálne semafory

Taliansko sa riadi podľa regiónov v rôznych farbách covidového semaforu, takže oblasť, do ktorej chcete vycestovať, pozorne sledujte už pri kúpe leteniek.

Najbezpečnejšie sú žlté a oranžové oblasti, kde sú okrem hotelov, barov a reštaurácií už otvorené aj všetky obchody. Najhoršie sú na tom červené zóny. Presun v rámci krajiny je povolený len medzi regiónmi, ktoré sú v žltej zóne. Presun z oranžovej a červenej zóny je možný len s certifikátom, tzv. zeleným pasom, a to vrátane cudzincov. Slovensko považuje krajinu za vysoko rizikovú. Rúška sú povinné tiež všade, vonku aj vo vnútri. V Taliansku platí naďalej aj zákaz nočného vychádzania po 22.00 hod.

Pri vstupe do Talianska sa od 16. mája musia cestujúci z krajín kategórie štátov C, kde patrí aj Slovensko, preukázať negatívnym antigénovým testom vykonaný výterom alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín od odberu. Platí to pre príchod z Európskej únie, krajín Schengenu, Spojeného kráľovstva a Izraela. Výnimku z preukázania testu majú deti do dvoch rokov. Pri vstupe do Talianska zároveň platí povinnosť vyplniť čestné vyhlásenie (tzv. autodichiarazione) za každú fyzickú osobu.

Po príchode do Talianska platí aj povinnosť registrácie na Oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria: do google zadajte „ASL dipartimento prevenzione a miesto pobytu“) a zároveň povinnosť zaslania negatívneho výsledku testu. 

Foto
Na takéto romantické scenérie si milovníci Francúzska ešte budú musieť chvíľu počkať (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Francúzsko: Až od júna

Ak uvažujte o dovolenke vo Francúzsku, musíte, bohužiaľ, počkať až do júna. A ak sa tam chcete navyše zabávať, počkáte si ešte dlhšie. Krajina je pre turistov stále uzavretá, Francúzi avizujú otvorenie hraníc až od 9. júna, ale aj potom budú určite platiť prísne hygienické opatrenia a večer o 23.00 hod. sa všetko zatvorí.

Vonkajšie hranice Francúzska sú od 31. januára 2021 zatvorené. Cesta do alebo z krajín mimo EÚ bude možná len v neodkladných prípadoch. Občania Slovenskej republiky môžu vstupovať do Francúzska len s negatívnym PCR testom na COVID-19 nie starším ako 72 hodín. Výnimka z tejto povinnosti platí len pre pendlerov, cestných prepravcov a obyvateľov oblastí žijúcich v okruhu 30 km od hraníc.

Foto
V rámci obmedzení sú v Bulharsku zatvorené reštaurácie, otvorené sú iba terasy a záhrady reštauračných zariadení (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Bulharsko a Rumunsko: Stále v pohotovosti

Zatiaľ čo Rumunsko je pre Slovákov už krajina, do ktorej sa na dovolenku bude dať cestovať, Bulharsko stále považujeme za červenú a rizikovú destináciu.

Slovensko je od 2. apríla 2021 pre Rumunsko znovu zaradené medzi COVID-19 bezpečné krajiny zelenej zóny, čo pre Slovákov vstupujúcich do Rumunska znamená, že nemusia predkladať potvrdenie o negatívnom PCR teste ani absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu. Prechod cez Rumunsko je povolený bez zbytočných zastávok do 24 hodín.

V krajine je stále platný stav pohotovosti, platí zákaz vychádzania v čase od 20.00 do 5.00 hod. a povinnosť zatvorenia obchodov od 18.00 hod.

Foto
Rumunsko (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Čo sa týka Bulharska, Slováci cestujúci do tejto krajiny musia pred nástupom do lietadla, vlaku alebo autobusu, prípadne pri vstupe na územie predložiť buď maximálne 72 hodín starý negatívny výsledok PCR testu na ochorenie COVID-19, maximálne 48 hodín starý negatívny výsledok rýchleho antigénového testu (RAT), alebo potvrdenie o plnom zaočkovaní proti COVID-19.

Prípadne výsledok PCR alebo rýchleho antigénového testu (RAT), ktorý potvrdzuje predchádzajúci výsledok ochorenia na COVID-19 u osôb, ktoré prekonali COVID-19 za posledných viac ako 15 a menej ako 180 dní. Odporúča sa mať dokumenty v anglickom jazyku. Po krajine je potom možné cestovať bez obmedzenia.

V rámci obmedzení sú v Bulharsku zatvorené reštaurácie, otvorené sú iba terasy a záhrady reštauračných zariadení. Na 50 percent kapacity sú otvorené posilňovne, knižnice, kiná, divadlá a múzeá. Otvorené sú všetky nákupné centrá so všetkými obchodmi a službami s maximálnym využitím 50 percent kapacity. V Bulharsku platí povinnosť nosiť rúško vo všetkých vnútorných priestoroch.

Foto
Najnovšie opatrenia v Turecku naďalej zahŕňajú víkendové zákazy vychádzania, ruší sa zákaz nočného vychádzania počas pracovných dní (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Turecko: Núdzový stav do júna

Ešte predtým, než vstúpite na palubu lietadla smerujúceho do Turecka, alebo prekročíte jeho hranicu po zemi, alebo na mori, sa budete musieť preukázať negatívnym PCR testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín od odobratia vzorky. Výnimka platí pre deti do šesť rokov.

Cestujúci, ktorí nepredložia negatívny test pri vstupe do krajiny na hraničných priechodoch, musia absolvovať karanténu na deklarovanej tureckej adrese. Osoby, ktoré nemajú miesto na vykonanie izolácie, budú umiestnené do štátom zriadeného zariadenia, kde sa vykoná v 7. deň karanténneho obdobia PCR test. Negatívne testovaným sa ukončí karanténa, pričom pozitívne testovaní ostanú naďalej v karanténe do ukončenia ich liečby.

Do 1. júna 2021 platia v Turecku upravené celoplošné opatrenia. Najnovšie opatrenia naďalej zahŕňajú víkendové zákazy vychádzania, ale ruší sa zákaz nočného vychádzania počas pracovných dní. Na cestovanie medzi mestami počas zákazu vychádzania bude naďalej potrebné si zabezpečiť špeciálne povolenia.
 
Pre osoby vo veku 65 rokov a viac, ktoré už dostali dve dávky vakcín COVID-19 a pre osoby mladšie ako 18 rokov, nebudú zavedené žiadne špeciálne obmedzenia. Reštaurácie a kaviarne môžu vydávať stravu vo forme donášky počas pracovných dní. Ostatné podniky vrátane barov, bazénov, svadobných sál, telocviční, kín zostanú zatvorené až do júna. Nákupné centrá sú otvorené iba v pracovných dňoch, cez víkendy ostávajú zatvorené. Supermarkety cez víkendy predávajú len nevyhnutný tovar a potraviny.

Foto
V Tunisku sa navyše musíte podrobiť povinnej 7-dňovej karanténe na vlastné náklady v hotelovom zariadení určeným na tento účel (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Horúca Afrika: Rovnako ako vlani

V Egypte a Tunisku platí rovnako ako pred rokom povinnosť negatívneho PCR testu nie staršieho ako 72 hodín. Výnimku majú deti do šesť rokov a turisti, ktorí krajinou iba prechádzajú. Dovolenky v Egypte sa pomaly rozbiehajú, keďže krajina je pre Slovákov zaradená do modrého pásma, kde sa už dá vycestovať.    

Vykonávanie PCR testu pred vstupom do Egypta je za 30 dolárov pre cestujúcich k dispozícii aj na letiskách v Šarm el-Šajchu, Hurgáde, Marsa Matrouh, Marsa Alam a Tabe. Odporúčame však vykonať test na Slovensku, vyhnete sa tak karanténe na hotelovej izbe počas čakania na výsledok testu.

V Tunisku sa navyše musíte podrobiť povinnej 7-dňovej karanténe na vlastné náklady v hotelovom zariadení určeným na tento účel, doklad o rezervácii a zaplatení hotela sú cestujúci povinní predložiť pri prílete do Tuniska.

Foto
Po návrate z dovolenky sa musíte zaregistrovať, nahlásiť lekárovi a absolvovať karanténu a testovanie (Ilustračná fotografia)  / MZV SR

Po návrate: Karanténa a PCR testy

Po návrate z dovolenky naspäť na Slovensko sa musíte zaregistrovať na korona.gov.sk/ehranica a telefonicky alebo elektronicky sa nahlásiť svojmu všeobecnému lekárovi, prípadne pediatrovi. Následne ste povinný absolvovať domácu izoláciu a minimálne na 8. deň aj štátom hradený test na ochorenie COVID-19.

V prípade, že cestujete z krajiny, ktorá je členom EÚ, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska alebo Spojeného kráľovstva a máte bezpríznakový priebeh, vaša domáca izolácia končí dovŕšením jej 14. dňa aj napriek tomu, že neobdržíte negatívny výsledok RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Pokiaľ cestujete z krajiny mimo EÚ, musíte v izolácii zotrvať do obdržania negatívneho výsledku testu.

Po negatívnom teste karanténa končí. Deti do 10 rokov sa testovať nemusia. Domáca izolácia je povinná aj pre všetky osoby žijúce s vami v spoločnej domácnosti. Ak vstupujete na Slovensko leteckou dopravou, ste povinní vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho.     

Komentáre