Leto môžu mladí prežiť aj v dobrovoľníckom tábore na Islande

SlovenskoZaujímavosti

Prihlásiť sa dá dovtedy, kým sa tábor nenaplní.

Čistenie pláže, opravovanie historických budov, či staranie sa o ľudí s postihnutím – aj to ponúkajú medzinárodne dobrovoľnícke tábory, ktoré zastrešuje Nezisková organizácia INEX Slovakia. Konajú sa najmä v letných mesiacoch, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Práca v táboroch je podľa organizácie rôzna. Môže ísť okrem iného aj o čistenie lesa, renováciu historických pamiatok, prácu s deťmi, starými ľuďmi či ľuďmi s postihnutím. V ponuke je taktiež práca so zvieratami alebo pomoc pri organizovaní festivalu. Najviac táborov je však renovačných a manuálnych, o ktoré je aj najväčší záujem.

Dobrovoľníci strávia v tábore, tzv. workcampe približne tri týždne. Každý deň pracujú päť až šesť hodín, večery a víkendy majú voľné. Záleží tak už len na nich, ako si svoj voľný čas vyplnia. Môžu sa ísť napríklad pozrieť do susedného mesta alebo si urobia program v tábore.

„Na každom tábore sú vedúci skupiny, ktorí ho celý manažujú. Spolu s dobrovoľníkmi organizujú voľný čas, víkendy a bezproblémový chod celého tábora. Skupina je multikultúrna, tvorená maximálne dvoma účastníkmi z jednej krajiny,“ upresnila Miroslava Zváčová z Neziskovej organizácie INEX Slovakia.

Foto
Študentka ekonómie zo Slovinska Melita Mavsarová (uprostred) a vpravo študentka matematiky z Grécka Andromachi Isaripri na archeologickom výskume Soľnohradu/TASR

Ponuka je ešte bohatá

Najviac táborov sa koná v letných mesiacoch – a to v júni, júli, v auguste a septembri. Dobrovoľníci môžu vycestovať do viacerých európskych krajín, ale aj do ďalekej exotiky. Vybrať si môžu zo širokej palety medzinárodných táborov.

„Teraz je ešte veľmi veľa táborov, našťastie. Sú to tábory v Nemecku, Francúzsku, na Islande, v Česku, v Rakúsku, čiže vo veľmi veľa európskych krajinách. Tiež tam dobrovoľníci nájdu tábory, ktoré sú v Tanzánii, Kambodži, v Japonsku, v Južnej Kórei,“ vymenovala Zváčová.

Ako ďalej uviedla, mladí ľudia však najčastejšie cestujú do Nemecka, Francúzska, Španielska, Talianska či na Island. Tí skúsenejší idú aj do Japonska, Južnej Kórei alebo Thajska. Prihlásiť sa môže každý, kto má chuť pomôcť. Veková hranica je totiž neobmedzená.

„Väčšina táborov je od 18 rokov. Horná hranica nie je, čiže je to od 18 do 99 rokov. Nájdu sa však aj tábory, ktoré sú pre teenagerov, seniorov a rodiny. Tých je menej a často sa aj rýchlo plnia,“ prezradila Zváčová.

Treba rátať s nákladmi

Voľné miesta sú ešte napríklad vo Fínsku, Taliansku, Indonézii či Kambodži. Každý, kto sa zúčastní dobrovoľníckeho tábora, si domov odnesie certifikát o účasti. V prípade, že organizácia certifikát nevystaví, potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti v zahraničí vydá dobrovoľníkovi nezisková organizácia INEX Slovakia. Okrem toho získa dobrovoľník množstvo cenných skúseností.

„Dobrovoľníci sa zlepšia v cudzom jazyku. Prevažná väčšina táborov je v angličtine, čiže v angličtine. Taktiež spoznajú ľudí z celého sveta, a tým, že tam cestujú sami, tak sa stávajú takými samostatnejšímí, sebavedomejšími, tolerantnejšími voči iným kultúram a obohatí ich to o nové nezabudnuteľné zážitky,“ ozrejmila Zváčová.

Každý, kto premýšľa nad takýmto spôsobom, ako stráviť prázdniny či dovolenku, musí počítať aj s povinnými poplatkami. Dobrovoľník hradí INEXU účastnícky príspevok, a okrem toho si platí aj cestu a poistenie. Na tábore má zabezpečenú stravu, ubytovanie a niekedy aj víkendový program.

Účastnícky príspevok za prvý tábor predstavuje 75 eur, poplatok za druhý tábor je 50 eur. Netreba však zabúdať ani na vreckové. Keď však nemáte dosť peňazí na exotiku, nemusíte zúfať. INEX ponúka množstvo táborov aj na Slovensku. Niekoľko z nich organizuje i na východe.

„Na východe Slovenska sa tento rok budú konať tábory na hrade Brekov, Soľnohrad, Kamenná veža alebo potom je to aj práca s ľuďmi s postihnutím v OZ Barlička v Prešove,“ načrtla Zváčová z INEXU a doplnila, že na každom takomto tábore sa usporadúvajú aj takzvané hody kultúr, kde účastníci varia svoje národné jedlá. Tie môžu prísť ochutnať aj ľudia z okolia.

Foto
Workcamp v Slovinsku/INEX Slovakia

Zachraňujú hrady na východe

Prvý dobrovoľnícky kemp na Východnom Slovensku sa uskutočnil ešte v roku 2012 na Šarišskom hrade. Odvtedy sa každoročne organizuje nielen tu, ale aj na hrade Kapušany, Šebeš, Obišovský hrad a vlani bol prvý tábor aj na Soľnohrade, čiže na Zbojníckom hrade. Dobrovoľníci tu strávili zhruba dva týždne, kde každý deň pomáhali pri obnove a konzervácii hradných zrúcanín.

„Je to prevažne manuálna práca spojená aj s archeologickým výskumom, keďže súčasťou výskumu je takzvané sitovanie, čiže prehŕňanie zeminy cez sitá a hľadanie nálezov. Potom je to odstraňovanie náletových krovín, ukladanie kameňa, aj pomoc pri murovaní,“ ozrejmil predseda Občianskeho združenia Rákociho cesta Martin Sárossy.

Podľa neho prichádzajú na východ Slovenska zachraňovať ruiny najmä zahraniční turisti. Našinci vraj o dobrovoľnícke práce nemajú veľký záujem. Radšej chodia za zárobkami do sveta.

„Najčastejšie chodia Španieli, Francúzi, Nemci, ale aj pomerne často z Južnej Kórei a Japonska. Pokiaľ viem, tak v týchto krajinách je veľmi cenená účasť na dobrovoľníctve. Myslím, že aj počas ich vysokoškolského štúdia je to nejako zohľadňované a o to viac sa boduje, keď majú takúto prax z Európy,“ uviedol Sárossy a dodal, že toto leto by chceli pokračovať v archeologickom výskume, ale viac by sa chceli zamerať na konzerváciu murív na Soľnohrade.

Foto
Dobrovoľníci na hrade Šebeš/TASR

Kapacita je obmedzená

Keď budú k dispozícii hradní robotníci z úradu práce, objem prác bude oveľa väčší. V prípade, že štát hrady takouto formou nepodporí, celý plán aktivít zostane na pleciach dobrovoľníkov. O tých našťastie núdza nie je.

Ročne sa ich totiž po celom svete vymení okolo 14-tisíc. Zo Slovenska odchádza okolo 140 dobrovoľníkov ročne a na Slovensko prichádza viac ako sto zahraničných dobrovoľníkov. Záujemcovia o takýto tábor sa ešte stále môžu prihlásiť na webovej stránke INEXU, avšak kapacita je obmedzená.

„Tábory sa priebežne plnia. To znamená, že akonáhle je tábor plný s dobrovoľníkmi z iných krajín, tak ja už tam nemôžem poslať prihlášku. Čiže je dôležité, aby sa ľudia prihlásili čím skôr. Ak už je tábor plný, tak ho vymažeme z našej web stránky,“ uzavrela Miroslava Zváčová.

 

Autor: LEA HEILOVÁ

Komentáre