Matúš a Anna Lašanovci sú opäť na cestách, vybrali sa horami Európy a idú výlučne peši

SvetLetom svetom

Po vlastných plánujú zdolať viac ako 6000 kilometrov, vďaka Rádiu Košice môžete ich cestu prežívať až po úplný záver, ktorý by mal prísť v decembri.

Foto
Matúš a Anna s výbavou pred viac ako sedemmesačným putovaním Európou  / Instagram matus.lasan

Cestovateľ, fotograf, turista, povolaním rádiológ. Matúš Lašan je však v prvom rade dobrodruh, čo dokazujú jeho posledné cesty. Kráča peši a najnovšie už aj s tou najväčšou oporou. Manželka Anna, ktorú spoznal, ako inak, na nekonečne dlhej trase naprieč Novým Zélandom, býva na cestách dokonca rýchlejšia ako on.

Jeden z prvých rozhovorov s Matúšom Lašanom sme vám v Rádiu Košice priniesli ešte pred rokmi, venoval sa vtedy hlavne timelapse – časozberným videám, ktorými mapoval dychberúce výhľady. Popri fotení mu však učarovala aj samotná turistika, ktorá prerástla do, pre niekoho, až extrémnych podmienok. Alebo si viete predstaviť, že by ste kráčali peši aj niekoľko mesiacov? Bez akejkoľvek dopravy? 

Matúš prešiel s priateľmi aj Cestu hrdinov SNP, najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku, ktorá siaha od Duklianskeho priesmyku po Devín. Sprevádzali sme ho aj pri tejto ceste a výsledkom bola prezentácia filmu „30 dní hrdinom,“ ktorej sa Rádio Košice stalo aj partnerom. 

Dobroduhovia majú za sebou aj cestu Te Araroa – trail naprieč Novým Zélandom. Prešli 3000 kilometrov pešo horami, pasienkami, riekami a mestami jednej z najkrajších krajín sveta. Rovnako prešli Greater Patagonian Trail (GPT), ktorý spája hlavné mesto Čile Santiago s mestečkom El Chaltén v Argentíne.

Dnes mapujeme ich putovanie horami Európy. Ako Matúš prezradil, nejde o oficiálnu trasu. Celý projekt bol vymyslený jedným nadšeným turistom – Janom Dudeckom, ktorý sa 12 rokov vracal rok čo rok hlboko do Ánd, kým prvýkrát zverejnil svoj projekt diaľkovej trasy. „Odvtedy mu s mapovaním pomáha aj komunita ľudí, ktorá každoročne vychádza na jednotlivé sekcie. Kto na to má gule, môže zmapovať priesmyky a trasy, kde pravdepodobne zatiaľ noha turistu nevstúpila, a to nedokážete kdekoľvek,“ uviedol Matúš Lašan, ktorého putovanie pozorne sledujeme a s cestovateľmi sa pravidelne spájame telefonicky.

„Som rád, že máme Rádio Košice opäť „v tíme“ a budeme sa s vami rozprávať každých pár týždňov o tom, čo je nové, povedal Matúš na začiatku spolupráce.

Foto
Anna a Matúš, dobrodružné povahy, ktoré sa doslova našli / Instagram matus.lasan

A čo poháňa mladých ľudí na ceste, ktorá býva náročná a krásna zároveň?

„Sloboda, že človek len chodí a objavuje. Tam mám stále pocit, že kvôli tomu tam sme. To nás baví. Keď je človek v pohybe a objavuje. Pre nás je problém nájsť zmysel, keď stojíme na jednom mieste,“ hovorí Matúš, ktorý svoju vášeň na cestách zdieľa spolu s manželkou Annou.

Dobrodruhovia majú jasný cieľ, do ktorého by mali doraziť v decembri. A my sa s nimi v éteri Rádia Košice spájame pravidelne, prinášame jeden z prvých rozhovorov z ciest v máji 2022:

Cestovateľom prajeme dobré podmienky a krásne zážitky. O ich zážitkoch vás budeme informovať aj naďalej, a to v rámci relácie Rádia Košice - Letom svetom. 

„Pre nás má cesta viacero vrstiev. Nie je to len o výkonoch, ale aj o fotografiách a zážitkoch. A z tých máme najväčšiu radosť vtedy, keď ich môžeme zdieľať. Sme veľmi radi, že ich vieme posunúť ďalej aj vďaka vám a verím, že to ocenia aj poslucháči, uzavrel Matúš Lašan pre Rádio Košice.

Foto
Do kníh turistov prechádzajúcich trasou Kom-Emine sa zapísali úplne prví / Instagram matus.lasan

Komentáre