Lev XIV. sa zaslúžil o výstavbu kláštora a kostola v Košiciach

KošiceSpravodajstvo

Slovensko navštívil niekoľkokrát.

Celý svet presne pred týždňom obletela správa o zvolení nástupcu pápeža Františka. Kardináli v konkláve rozhodli, že novým pápežom sa stal Američan Robert Francis Prevost Martinez, ktorý si zvolil meno Lev XIV. Okrem iných funkcií zastával aj post generálneho predstaveného Rádu svätého Augustína. Jediný kláštor augustiniánov na Slovensku sa nachádza práve v metropole východu. Jeho prior Pavol Benedik v rozhovore pre Rádio Košice uviedol, že kúpu pozemku v Košickej Novej Vsi, výstavbu kláštora a Kostola svätej Rity podporoval aj súčasný pápež Lev XIV.:

„Talianska provincia nám dala peniaze na tento pozemok. Keď bolo desať rokov od založenia rehole, prišiel terajší Svätý Otec Robert Prevost, náš generálny predstavený, vtedy aj požehnal tento pozemok. Nevedeli sme, kedy sa začne stavať. Chýbala základná matéria, a to sú peniaze, takže aj o to sme sa trošku postarali, talianska provincia dala na dom – kláštor. Vtedy generál končil a podpísal, že podporuje stavbu kostola. Terajší pápež nám bol veľmi nápomocný a bol na Slovensku aspoň štyrikrát, čo znamená, že nás mal rád a verím, že nás má rád.“

Koncom 90. rokov začali skupovať pozemky, čo však nebolo jednoduché, keďže každý z nich mal viacero vlastníkov. Benedik potvrdil, že Robert Prevost mal o niekoľko týždňov navštíviť Slovensko:

Ja som sa s ním rozprával tesne pred konkláve, v stredu (7.5.), ohľadom 1. júna, kedy mal prísť ku nám odslúžiť svätú omšu na 30. výročie založenia našej rehole na Slovensku. Vtedy sme sa rozprávali a on povedal: „Počkaj, po konkláve sa porozprávame, lebo aj v nedeľu som mal byť v Prahe na birmovke, ale som to odvolal, lebo keď zvolia pápeža, bude aj inauguračná omša, tak nemôžem nechať Vatikán a ísť do Prahy birmovať.“ Toto mi povedal, že dobre, stretneme sa po konkláve.“

Foto
Lev XIV. sa zaslúžil o výstavbu kláštora a kostola v Košiciach / facebook.com/Augustiniáni

Pavol Benedik v čase konkláve sprevádzal Košičanov na púti v Taliansku. Na ceste do mesta Cascia, je pochovaná svätá Rita, sa dozvedeli o zvolení Svätého Otca. Keďže rodák z Lastoviec pôsobil ako pápežský sakristián a správca pápežského pokladu vo Vatikáne, Robert Prevost bol jeho priamym predstaveným. Voľba hlavy katolíckej cirkvi nie je podľa Benedika voľbou prezidenta alebo parlamentu, ale dôležitým aktom cirkvi:

„Človek, ktorého poznám, s ktorým som bol často v nedele alebo aj v týždni, keď sme chodili na generalát na obed alebo nejakú inú príležitosť, stretávali sme sa veľmi často – naozaj on je tam, v tom bielom? Takáto otázka sa niekedy vyskytne. Aj keď som ho stretol po zvolení, bolo to niečo zvláštne, uveriteľné či neuveriteľné, ale je to tak. Keď som ho stretol vo Vatikáne, tak sa pozrel na mňa a povedal: „Pavol.“ Tak sme si podali ruku. Predtým som si s ním aj písal, čo bude s 1. júnom. Je to taký zvláštny pocit zvyknúť si na to, že je pápež, že nie je len rehoľník, nie je len kardinál, ktorého som stretol, s ktorým som sa rozprával, ale je hlavou katolíckej cirkvi.

Lev XIV. je podľa priora augustiniánov rozvážnym a pokorným človekom dialógu. Zároveň je mužom modlitby a rozhodovania, ktorý vie spájať ľudí. Okrem toho, že bol generálom rehole, niekoľko rokov pôsobil v Andách ako misionár.

„Poznám ho ako človeka dialógu, ktorý chce pochopiť druhého človeka. Chce poznať, aký je ten človek, aký je tam problém, je rozvážny. Čo som si všimol počas tých rokov, čo sme boli spolu, že je to muž pokorný, aj muž modlitby a rozhodovania, ale nie unáhleného,“ skonštatoval Benedik.

Nový pápež vo svojom prvom príhovore v deň zvolenia hovoril najmä o jednote cirkvi, v ktorej by mal vládnuť pokoj. Lev XIV. má blízko k Slovensku. V minulosti navštívil Zemplín, Šariš či Spiš. Jeho plánovaná cesta do Košíc, Nitry a Levoče sa však podľa Benedika dočasne odkladá:

„Chcel by prísť. To záleží už nielen od nás, tam už vstupuje štát. Nemôže prísť súkromne, žiaľ, lebo je aj hlava štátu. Tam už vstupuje prezident Slovenskej republiky, vláda, Konferencia biskupov. Verím, že sa nájde spôsob, ako ho dostať na Slovensko alebo ako by mohol prísť na Slovensko. Verím, že chce prísť, lebo keď tu chodil a chcel prísť aj na 30. výročie, tak mu na tom záleží, aj na našej komunite, o ktorú sa staral. Vždy sa pýtal, vždy sa informoval, ako je to na Slovensku.“

Komentáre