Líderka Mjanmarska Su Ťij čelí obvineniam z korupcie

SvetSpravodajstvo

Junta ju viní aj z podnecovania k vzbure.

Mjanmarská junta vzniesla obvinenia z korupcie voči zosadenej štátnej kancelárke Aun Schan Su Ťij. Údajne mala prijať nelegálne platby vo forme zlata a viac ako pol milióna dolárov v hotovosti. Bývalý šéf regionálnej vlády v Rangúne uviedol, že Su Ťij od neho prijala 600-tisíc dolárov a približne 11 kilogramov zlata.

Laureátka Nobelovej ceny Su Ťij je od puču v domácom väzení. Junta ju viní z podnecovania k vzbure, porušenia zákona o štátnom tajomstve a nerešpektovania protiepidemiologických opatrení. Zároveň čelí obvineniam zo zneužitia právomocí, keď si pre svoju charitatívnu nadáciu prenajala dva pozemky.

Foto
Puč vyvolal masové protesty / TASR

Právnik civilnej líderky Kchin Maun Zo tvrdí, že obvinenia z korupcie sú absurdné. Podľa jeho slov majú politické pozadie a ich cieľom je udržať ju mimo diania a očierniť jej osobu. Budúci týždeň sa majú vypočutím svedkov začať dva procesy proti Su Ťij. Prvý z nich sa týka obvinení z porušenia obmedzení počas minuloročnej predvolebnej kampane a tiež za to, že neoprávnene vlastnila vysielačky. Ďalší bude o obvineniach z podnecovania k vzbure. Pred súd sa postaví aj prezident Win Mjin a ďalší predstaviteľ strany Národná liga za demokraciu.

Su Ťij bola v domácom väzení aj počas predošlej vojenskej vlády, a to viac ako 15 rokov. Na slobodu bola prepustená v roku 2020. Vojenskí generáli sú pri moci od 1. februára, kedy zvrhli občiansku vládu a uväznili členov vlády vrátane Su Ťij a Win Mjina. Puč vyvolal masové protesty, pričom bezpečnostné sily sa ich snažia potlačiť násilím a represiami. O život prišlo takmer 850 občanov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre