Lídri Európskej únie diskutujú o ťažkých otázkach

EurópaSpravodajstvo

Samit v Bruseli otvára množstvo tém, na ktoré predstavitelia krajín hľadajú riešenia.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Na dvojdňovom samite v Bruseli sa lídri Európskej únie (EÚ) rozprávali o tom, že nebudú znova otvárať dohodu, ako by mal vyzerať sedemročný rozpočet Únie v rokoch 2021 – 2027 a tiež o pláne obnovy po koronakríze, ku ktorému došlo za ťažkých debát a kompromisov počas neobyklého júlového samitu.

Dlhodobý rozpočet nebola nosná téma rokovaní, ale jeho dôležitosť urgoval predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli. Ten vo svojom prejave vyzval lídrov, aby odobrili a súhlasili s návrhom EP a v júli navýšili rozpočtový balík o 39 miliárd eur. Táto čiastka by mala pokryť plány obnovy, ktoré europoslanci na júlovom summite označili za druhoradé.

Merkelová je sklamaná z požiadaviek vyjednávačov europarlamentu. Rokovania medzi EP a Radou EÚ sú v súvislosti o viacročnom finančnom rámci zablokované a treba nájsť vôľu ich odblokovať, upozornil Sassoli. Súhlas chýba zo strany EP, bez neho žiadna dohoda o sedemročnom rozpočte neplatí.

Merkelová sa snaží nájsť spôsob a žiada vyjednávačov, aby preskúmali všetky možnosti, aby našli finálnu dohodu, to po nej zopakovali aj viacerí národní lídri. Výsledok ich práce je zatiaľ nemenný. Vyjednávači tvrdia, že úpravy rozpočtu sú v poriadku, ak tým nezmenia celkový finančný balík.

Belgický premiér Alexander de Croo uviedol, že lídri sa jednomyseľne zhodujú na tom, že júlová dohoda z mimoriadneho samitu o rozpočte EÚ sa znovu otvárať nebude. Neodmietol však, že môžu jestvovať určité úpravy, ktoré dosiahnu dohodu s EP.

 

 

Slovensko rokuje s Nemeckom

Predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič začal druhý deň samitu v Bruseli rokovaním s Merkelovou. Diskutujú o európskom rozpočte a súčasnej pandémii. Matovič vidí nádej, že Nemecko ako predsedajúca krajina v Rade EÚ nájde s EP kompromis pri celom balíku európskeho rozpočtu, ktorý by sa mal zvýšiť o 39 miliárd eur. V súvislosti s koronavírusom vidí Matovič cestu v obmedzení mobility ľudí a obmedzenom stretávaní sa.

„Včera (15.10.) podvečer sme sa všetci zhodli, že jediný spôsob, ako dostať situáciu ako tak pod kontrolu, je obmedzovanie mobility a stretávania sa ľudí. Presne cesta, ktorou sme sa aj na Slovensku vydali,“ dodal Matovič.

Budovanie vzťahov s Afrikou

Tento deň samitu v Bruseli je zameraný najmä na otázky zahraničnej politiky a na riešenie situácie okolo šírenia ochorenia COVID-19. Predseda Európskej rady (ER) Charles Michel už skôr naznačoval, že chce, aby Únia pokročila v budovaní bližších vzájomných vzťahov s africkými krajinami. Lídri sa budú rozprávať tiež o grécko-tureckých sporoch vo východnej časti Stredozemného mora. V decembri sa má v Bruseli uskutočniť vrcholné stretnutie predstaviteľov EÚ a Africkej únie, kde majú prediskutovať vzájomné vzťahy.

„Táto aliancia je prirodzená z geografických, historických a kultúrnych dôvodov,“ tvrdil Michel.

Jedna z hlavných tém na decembrovom samite medzi úniami by mala byť otázka odpustenia dlhov africkým krajinám. Zároveň grécky premiér nalieha na predsedu Michela, aby opäť otvorili diskusiu o podľa neho provokatívnych a agresívnych aktivitách Turecka v Stredozemnom mori, kde Turci realizujú nepovolené prieskumné vrty.

Proces dohody EÚ so Spojeným kráľovstvom

Británia spolu s EÚ nakoniec dospejú k dohode po brexite. Napomohla tomu pandémia koronavírusu, pretože ekonomika Spojeného kráľovstva prepadla.

„Keď urobíme výpočet toho, ako veľmi by Spojené kráľovstvo na jednej strane a EÚ na druhej strane poškodila situácia bez dohody o obchode, je úplne jasné, že dohoda musí byť,“ povedala prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová.

Lagardová ostáva optimistická v súvislosti s dohodou, aj keď by mohla byť uzavretá „tri minuúty pred polnocou.“ Rozdiely v názoroch z oboch strán však stále pretrvávajú, pretože do procesu sú zakomponované „veľmi veľké egá“. Lídri EÚ, ktorí sa stretli v Bruseli, vyzývajú Londýn, aby urobili všetko preto, aby dohodu o vzájomných vzťahoch dotiahli do úspešného konca. Zároveň britský premiér Boris Johnson hrozí zastavením rokovaní. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že nielen Británia, ale aj EÚ musí urobiť také kroky a kompromisy, aby rozhovory a rokovania neostávali v slepých uličkách.

„Požiadali sme Britániu, aby bola naďalej ochotná pristúpiť na kompromisy smerom k dohode. To, samozrejme, znamená, že aj my musíme robiť kompromisy,“ Merkelová sa takto vyjadrila po samite, kde sa hovorilo o stave rozhovorov so Spojeným kráľovstvom.

Koronavírus v europarlamente

Fínska premiérka Sanna Marinová musela z preventívnych dôvodov opustiť samit EÚ. Cestuje priamo do izolácie, pretože prišla do kontaktu s fínskym zákonodarcom, ktorému bola potvrdená prítomnosť koronavírusu. V tejto súvislosti Marinová požiadala švédskeho predsedu vlády Stefana Löfvena, aby v pokračujúcom samite zastupoval aj Fínsko. Odísť musela aj predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po tom, ako zistila, že člen jej tímu mal pozitívny výsledok testu na koronavírus.

Foto
Fínska premiérka Sanna Marinová / TASR

Maďarsko zvláda pandémiu relatívne dobre

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyzval obyvateľov, aby si neplánovali počas tejto zimnej sezóny lyžovačky v zahraničí. Na videozázname z bruselského samitu EÚ, ktorý zverejnil na svojom Facebooku, tvrdil, že pandémia koronavírusu v európskych krajinách narastá a pravdepodobne tomu tak bude aj v nasledujúcich mesiacoch. Podľa neho bude Európa čeliť veľkým výzvam počas tejto jeseni a zime.

Po včerajšom podrobnom oboznámení sa s európskou situáciou navrhujem, aby ste počas (nadchádzajúcej) lyžiarskej sezóny neplánovali zahraničné cesty,“ povedal premiér.

Zdôraznil tiež, že maďarský zdravotnícky systém dosiaľ zvláda situáciu dobre. Za posledných 24 hodín zaznamenali 33 úmrtí, všetci pacienti však boli chronicky chorí.

 

Zdroj: TASR

Komentáre