Politické strany reagujú na neoficiálne odhady výsledkov eurovolieb

SlovenskoArchívEurovoľby 2024

Aktualizované: 16.55 hod.

Na Slovensku sa včera (8.6.) uskutočnili v poradí piate voľby do Európskeho parlamentu (EP). Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka skonštatoval, že prvé neoficiálne výsledky vyzerajú pre hnutie nádejne, keďže sa mu podarilo uspieť.

„Chcem poďakovať všetkým, ktorí v sobotu prišli voliť. A špeciálne ďakujem tým, ktorí prišli zvoliť Progresívne Slovensko. Prvé neoficiálne správy pôsobia nádejne. Zdá sa, že voliči, ktorým záleží na proeurópskom Slovensku, zodpovedne prišli voliť.“

„Špeciálne ďakujem tým, ktorí prišli zvoliť PS. Neoficiálne výsledky hovoria, že sa nám podarilo uspieť. Spoločne sme dokázali získať najsilnejší mandát pre proeurópske Slovensko,“ reagoval líder kandidátky PS Ľudovít Ódor.

Predseda poslaneckého klubu strany PS Martin Dubéci považuje informácie o výsledku volieb za pozitívne správy. Podľa jeho slov sú potvrdením toho, že občania voľbou PS podporili proeurópske smerovanie Slovenska:

„Za PS pôjde do Bruselu päť – šesť veľmi kvalitných ľudí, ktorí budú presadzovať záujmy Slovenska.“

Z neoficiálnych odhadov výsledkov eurovolieb podľa lídra kandidátky strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka vyplýva, že pravdepodobne nezískajú mandát v EP, keďže od úspechu ich má deliť necelá desatina percenta:

„Výsledok beriem ako líder kandidátky na seba, keďže sa nám napriek plnej podpore strany nepodarilo získať mandát. Chcem však v prvom rade poďakovať všetkým našim voličom za hlasy. Taktiež členom SaS a vedeniu strany,“ uviedol Sulík s tým, že bude aj naďalej pôsobiť ako poslanec Národnej rady.

Poslanec Národnej rady za SaS Juraj Krúpa priblížil, že liberáli pravdepodobne nebudú mať v EP svojho zástupcu. Výsledky aj možné chyby v kampani chcú analyzovať. Zároveň doplnil, že iné strany počas kampane komunikovali viaceré témy, ktoré neboli pre EÚ smerodajné, ale zabrali:

„To, čo dominovalo v tejto kampani, boli v prvom rade vnútropolitické témy.“

Foto
Na Slovensku sa včera uskutočnili voľby do Európskeho parlamentu / TASR

Predseda Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť zo Smeru-SD Tibor Gašpar povedal, že ak sa odhady potvrdia, zvíťazia národné a konzervatívne strany:

„Je to aj potvrdením mandátu vlády a jej presadzovania suverénnej slovenskej politiky.“

Neoficiálne výsledky podľa Gašpara prezrádzajú vôľu voličov po zmene v europarlamente aj vo vystupovaní slovenských zástupcov v ňom.

Poslankyňa EP Monika Beňová sa teší z nárastu hlasov aj mandátov pre Smer-SD:

„Získali sme teda pravdepodobne 5 mandátov z 15, čo je o dva viac ako vo voľbách v roku 2019," uviedla Beňová s tým, že jej kolegami v europarlamente by mal byť Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Judita Laššáková a Katarína Roth Neveďalová.

„Je to obrovský úspech, v porovnaní s rokom 2019 je to enormný nárast,“ reagoval Blaha, ktorý sa poďakoval za silný mandát vďaka hlasom voličov:

„Do Bruselu idem s plnou vervou bojovať za Slovensko.“

Beňová rešpektuje odhad výsledkov a zablahoželala PS. Blaha skonštatoval, že v prípade progresívcov ide o Pyrrhovo víťazstvo:

„Z celkového počtu poslancov zo Slovenska bude PS v menšine.“

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár vníma odhady výsledkov eurovolieb pozitívne. Smer-SD by mal podľa jeho slov získať v EP o dva mandáty viac ako v roku 2019:

„Vyzerá to tak, že väčšina opozície ostane mimo EP, ale ešte raz, nechcem predbiehať, pretože EÚ je svojím spôsobom na križovatke a bude veľmi záležať na tom, ako bude vyskladaný nový EP. Ak tam budú prevládať strany, ktoré budú mať iný názor ako súčasná eurokomisia a aj europarlament, tak to bude mať významný vplyv na budúcnosť EÚ v mnohých oblastiach, jednou z nich je aj napríklad vojna na Ukrajine.“

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) nebude komentovať neoficiálne výsledky eurovolieb. Poďakovalo sa všetkým voličom aj tým, ktorí mu odovzdali svoj hlas a volá po upokojení atmosféry:

„Neoficiálne výsledky nebudeme komentovať. Teraz považujeme za dôležité, aby sa atmosféra po viacerých emočne vybičovaných voľbách na Slovensku konečne upokojila.“

Predseda a líder kandidátky hnutia Republika Milan Uhrík tvrdí, že mali by mať v EP svojich zástupcov:

„Kým nebudú výsledky oficiálne, tak sa k nim ťažko vyjadrovať. Ale podľa predbežných informácií hnutie Republika bude v europarlamente,“ povedal Uhrík, ktorý dodal, že prioritou bude ochrana slovenských záujmov.

Demokrati by podľa neoficiálnych odhadov volebných výsledkov mali ostať tesne pred bránami EP:

„Výsledok nás, samozrejme, mrzí, o to viac, že podľa predbežných prepočtov, ak by Demokrati získali päť percent, Smer-SD by mal o jeden mandát menej. Takto 8 z 15 poslancov nie je zaradených vo frakciách, a teda ich možnosť čokoľvek ovplyvniť v prospech Slovenska bude nulová.“

Zároveň sa poďakovali všetkým za účasť v eurovoľbách aj svojim podporovateľom. Demokrati veria, že víťaz si je vedomý svojej zodpovednosti:

„Teraz prichádza skutočná práca.“

Hnutie Slovensko nekomentovalo odhady výsledkov eurovolieb, podľa ktorých nezískalo mandát v EP, keďže sa očakáva, že svoj hlas mu odovzdali 2 percentá občanov:

„Ďakujeme vám za každý hlas.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre