Plavárne na Slovensku sú od 11. októbra zatvorené. Najnovšie uvoľnenie opatrení platné od pondelka ich síce umožňuje otvoriť, no ako hovorí prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek pre košiceonline.sk, ide o „lízanie zmrzliny cez okno“ a bazény tak ostatnú aj naďalej bez života.
„Pre plavecké športy to neznamená nič. Nepoznám totiž plaváreň, ktorá by si dovolila otvoriť prevádzku pre šiestich ľudí. Ekonomicky by to bolo absolútne nerentabilné. Náklady na prevádzku jednoducho prevyšujú zisky plynúce zo súčasného nastavenia,“ vysvetľuje Ivan Šulek.
Či totiž ide o bazén s dĺžkou 2, 25, alebo 50 metrov, nachádzať sa v ňom môže iba šesť osôb.
„Ak by chcel teda tréner zrealizovať prácu s dvadsaťčlennou skupinou zverencov, tak by musel stráviť pri bazéne dvanásť hodín. Za takýchto okolností to jednoducho nejde a kompetentní by sa mali zamyslieť nad tým, čo nám ponúkli. Je to také lízanie zmrzliny cez okno,“ pokračuje prezident SPF.
Výnimkou tak nateraz budú malé bazéniky, ktoré prevádzkujú kurzy pre mamičky s deťmi. Zatvorená tak ostáva aj košická mestská krytá plaváreň.
„Hovoril som s prevádzkou košickej plavárne a ich snahou bolo uistiť sa, či môže do bazéna naozaj iba šesť ľudí. Za takýchto podmienok ostane plaváreň zatvorená. Iné by to bolo, ak by bola kapacita počítaná na základe metrov štvorcových. Vôbec sa neprihliada na to, či ide o malý bazénik, alebo bazény s dĺžkou 25 a 50 metrov. Predstavte si, že by mohlo byť iba šesť ľudí aj vo veľkom obchodnom centre. Toto jednoducho nie je normálne opatrenie,“ krúti hlavou Šulek.
Ako tak si môžu nateraz vydýchnuť aspoň reprezentanti. Národné tréningové olympijské centrum X-Bionic Sphere spoločne so Slovenským olympijským a športovým výborom ponúklo národným športovým zväzom možnosť vytvorenia bubliny pre reprezentantov.
„V čase pandémie je to pre nás záchrana. Športovci budú pred vstupom do bubliny otestovaní, deň strávia v izolácii v samostatnom bloku a v prípade negatívneho výsledku môžu začať trénovať,“ vysvetľuje šéf slovenských plaveckých športov. „Z každého športu máme vyčlenených juniorských a seniorských reprezentantov, ktorí sa pripravujú na budúcoročnú sezónu.“
Celkovo sa do Šamorína presunie 140 športovcov. Zastúpenie budú mať plávanie, vodné pólo, diaľkové plávanie i akvabely. Plus desať paraplavcov.
„K dispozícii budeme mať dva bazény a pôjde o ideálne podmienky. Šamorín je naozaj skvelé stredisko s kompletným zabezpečením. Zásluhou toho nemusíme cestovať do zahraničia a môžeme pomôcť aj slovenským zamestnancom. Musíme si totiž uvedomiť, že bazén nie je iba o vode. Je to aj o plavčíkoch, strojníkoch, kuričoch a všetkých ľuďoch, ktorí sú zamestnaní na plavárňach. Odstavením bazénov teda okráda štát sám seba a plavárne sa môžu dostať do katastrofálneho technického stavu,“ upozorňuje Šulek.
Riešenie vo forme bubliny umožní pripraviť sa plavcom na novú sezónu, vodným pólistkám na januárovú olympijskú kvalifikáciu v talianskom Terste a akvabelám na marcový kvalifikačný turnaj. Problémom však môžu byť ich školské či pracovné povinnosti.
„To je určite problém. Po ranných tréningoch bude nasledovať online výučba. Hlavne rodičia boli z toho nešťastní, ale sme radi, že sa to podarilo skĺbiť aspoň takto. Nateraz ide o mesiac a verím, že dovtedy presvedčíme vládu a pandemickú komisiu o nevyhnutnosti otvorenia bazénov,“ pokračuje Ivan Šulek.
Šamorínska mesačná bublina bude financovaná z prostriedkov SPF. „Našťastie máme prostriedky ušetrené zrušením zahraničných výjazdov a organizácie pretekov. Takto aspoň poslúžia našim športovcom.“
Hlavnou snahou Slovenskej plaveckej federácie je však vyhovieť všetkým svojim členom. K tomu je potrebné otvorenie plavární na celom Slovensku.
„So štátnym tajomníkom pre šport Husárom či splnomocnencom vlády Kučerom komunikujem takmer na dennej báze. Prísľuby sú, ale osobne im veľmi neverím. Máme už totiž svoje skúsenosti. Zatiaľ sa tešíme aspoň z toho Šamorína, ale potrebujeme otvoriť aj ostatné bazény. Ak by sme sa totiž vrátili z bubliny a nemali by sme kde pokračovať v tréningoch, tak by išlo o vyhodené peniaze,“ upozorňuje Šulek, ktorý argumentuje aj rukolapnými číslami. „Urobili sme si prieskum a z päťtisícčlennej plaveckej základne bolo nakazených iba 10 ľudí. Aj tí sa nakazili v rodinnom prostredí. To iba podporuje naše tvrdenie, že bazénová voda predstavuje dezinfekčné prostredie a šírenie nákazy je v nej nulové. Ak niekto argumentuje tým, že sa bude vírus šíriť v toaletách a v sprchách, tak nech sa potom prestane sprchovať a umývať celé Slovensko. V zahraničí je to presne naopak. V Maďarsku napríklad zastavili viaceré športy, ale bazény ostali otvorené.“
Hlava slovenského plávania sa miestami cíti ako Don Quijote, ktorá bojoval s veternými mlynmi. Kompetentní akoby nechceli načúvať argumentom.
„Toto ma veľmi mrzí. Komunikácia je chaotická. Predstaviteľov športov, fitnesscentier či kín pozvali predstavitelia vlády na tlačovke na rokovanie do Bôrika. Z Košíc som preto vyrážal ráno o piatej a tesne pred štartom rokovania som sa tam dozvedel, že je to len pre pozvaných a nemám tam čo hľadať. Najprv vám povedia, aby ste prišli a potom vás neprijmú. Je to mrzuté. Plavecké športy sa ocitli v pozícii outsiderov a akoby si nás nikto nevšímal,“ dodáva s povzdychom v hlase šéf Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek.