Lockdown v Rakúsku by mal trvať 20 dní

EurópaKoronavírus

Zákaz vychádzania by sa mal aj po tomto termíne vzťahovať na nezaočkovaných.

V Rakúsku začal dnes platiť celoštátny lockdown. Tamojšia vláda zdôraznila, že by mal trvať 20 dní. Zároveň platí aj zákaz vychádzania a všetky prevádzky okrem základných služieb musia ostať zatvorené. V interiéri verejných budov je povinné mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 a dodržiavať rozostupy dva metre.

Výnimkou zo zákazu vychádzania je odvrátenie nebezpečenstva, cesta do práce alebo školy, k lekárovi, na očkovanie, testovanie, zaobstaranie základných potrieb, plnenie rodinných povinností či telesný a duševný oddych.

Otvorené ostali len predajne potravín, lekárne, drogérie, čerpacie stanice, banky, pošty či novinové stánky. Reštaurácie a hotely sú zatvorené s tým, že je povolené vyzdvihnutie a dodávka jedál. Svoju činnosť museli dočasne prerušiť divadlá, kiná, múzeá a knižnice.

Foto
Celoplošný lockdown by sa mal skončiť 12. decembra / TASR

Na pracoviskách platí režim 3G, ktorý je na Slovensku známy ako OTP. Zamestnanci musia dodržiavať dvojmetrové rozostupy. Napriek tomu, že školy ostávajú otvorené, vláda vyzvala rodičov, aby nechali svoje deti doma, ak to je možné.

Celoplošný lockdown by sa mal skončiť 12. decembra, okrem najviac pandémiou zasiahnutej spolkovej krajiny Horné Rakúsko, kde potrvá do 17. decembra. Zákaz vychádzania by mal aj po tomto termíne platiť pre nezaočkovaných. Lyžiari však môžu využívať vleky a lanovky, ak sa preukážu potvrdením o očkovaní alebo prekonaní koronavírusu. V uzavretých kabínach a staniciach je potrebné nosiť respirátor FFP2.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre