Cestovný ruch pomáha zvýšiť zamestnanosť.
Spišský hrad a pamiatky okolia boli pred 30 rokmi zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Primátor Spišského Podhradia Michal Kapusta skonštatoval, že to prispelo k výraznej zmene mesta:
„Podarilo sa nám získať veľa finančných zdrojov, to nehovorím len o meste, ale aj o súkromných vlastníkoch rodinných a meštiansky remeselných domov. Keď sa pozrieme na mesto zo Spišského hradu alebo zo Spišskej Kapituly, tak vidíme červené strechy, opravené fasády, vymenené okná, a to všetko z dotačných systémov. Museli sme sa naučiť žiť s pravidlami pamiatkarov, ale určite to stálo za to.“
O Spišské Podhradie má záujem čoraz viac turistov. Počet prenocovaní bol počas vrcholu návštevnosti pred pandémiou na úrovni približne 10-tisíc ročne. Spišský salaš eviduje za rok zhruba 40-tisíc hostí. Samospráva chce pracovať na tom, aby sa turisti v regióne zdržali dlhšie, čo by podľa Kapustu pomohlo zvýšiť zamestnanosť:
„Fabrika už nikdy v Spišskom Podhradí nebude, my sa musíme zamerať práve na cestovný ruch.“
Hrad a pamiatky okolia boli do zoznamu UNESCO zaradené 11. decembra 1993 ako prvé z trojice slovenských pamiatok. Zástupkyňa riaditeľky Spišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková doplnila, že v roku 2009 bola táto lokalita rozšírená aj o Levoču:
„Tých 30 rokov pre nás znamená hlavne veľkú prestíž, permanentné zvyšovanie návštevnosti a propagáciu v celom svete. Na druhej strane, je to aj záväzok, aby sme hrad prezentovali na profesionálnej úrovni a zohľadnili súčasné trendy v múzejníctve.“
Zdroj: TASR