ĽSNS mala byť zárukou pre záchranu vlády

SlovenskoSpravodajstvo

Kočner mal vybaviť, aby ju Najvyšší súd neoznačil za fašistickú stranu.

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) mala podržať Ficovu vládu za to, že ju Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) nerozpustí. Kontroverzný podnikateľ Marian Kočner mal vybaviť, že ĽSNS nebude označená ako fašistická strana. V tejto veci rozhodoval senát NS SR, v ktorom bola aj sudkyňa Nora Halmová. Dešifrovaná komunikácia Kočnera z aplikácie Threema mala odkryť aj to, že vtedajší premiér Robert Fico a jeho vláda mohli počítať s podporou ĽSNS, a to v čase masových protestov po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Kočner v komunikácii s Alenou Zsuzsovou písal aj tom, kto má mať vplyv v ĽSNS. Zároveň tvrdil, že Marian Kotleba podrží Ficovu vládu: „Som vybavil, že NS SR pošle do p..e Čižnárovo podanie na zrušenie ich strany. Súd povie, že nie sú fašisti. Tak sú mi niečo dlžní. Vidím dopredu pár krokov.“

Foto
Marian Kotleba / TASR

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár 24. mája 2017 podal podnet na NS SR o rozpustení ĽSNS. Vo veci rozhodoval päťčlenný senát, ktorého členkou bola aj Nora Halmová. Keď Kočner komunikoval o kauze zmenky s Norbertom Bödörom, spomenul, že „budeme možno potrebovať Norinu pomoc.“ Nora Halmová je päť rokov sudkyňou NS SR. Po zverejnení tejto komunikácie priznala, že pozná Kočnera aj Bödöra, s ktorým si tyká. Sudkyňa poprela, že by s Kočnerom niekedy riešili niečo pracovné, pričom ju nikdy ani nekontaktoval.

„Fico má nejaký plán. On nie je v tomto sprostý. Bude vládnuť bez Mosta. S tichou podporou Kotlebu,“ napísal Kočner Zsuzsovej s tým, že je presvedčený, že Kotleba by v prípade odchodu Mosta z koalície podržal vládu Smeru a SNS, pretože ani Kotleba nechce predčasné voľby. Kočner 12. marca napísal Zsuzsovej: „Ja riešim kotlebovcov.“ O deň na to, sedem minút pred druhou hodinou v noci Kočner poslal správu: „Aktivujeme plán B. Kotlebu. Len ak Andrej odskočí, tak ani to nepomôže. A Andrej je K...T.“ O pol tretej v noci Kočner pokračoval: „Zajtra poobede sedím s Cuperom a Lexom. Už som Lexovi písal. Cuper je Kotlebov najbližší poradca. A Lexa riadi Cupera. A ja budem riadiť Lexu. Tak k...a musíme niečo robiť. Sa nebudeme kukať, ako nám to tu Soros k...í.“ Podpredseda ĽSNS Martin Beluský tvrdí, že s Cuperom v súčasnosti nie sú v kontakte.

Predsedníčka päťčlenného senátu NS SR Jana Zemková uviedla, že nevie o tom, že by mal mať Kočner vplyv na rozhodovanie súdu: „Menovanú, aktuálne väzobne stíhanú osobu nepoznám a nemám žiadnu vedomosť o jej zasahovaní do rozhodovania v uvedenej veci.“ Členka senátu Petra Príbelská skonštatovala, že sa nepozná s Kočnerom: „Absolútne vylučujem akékoľvek kontaktovanie mojej osoby v súvislosti so súdnymi prípadmi, ktoré rozhodujem.“ Generálna prokuratúra, ktorej šéf Jaromír Čižnár podal podnet na rozpustenie kotlebovcov, nekomentovala možné ovplyvňovanie NS SR Kočnerom.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský vyhlásil, že nikto z vedenia strany nemá s Kočnerom žiadny vzťah, pretože ho považujú za mafiána a zločinca. S podnikateľom nikto z vedenia strany údajne nekomunikoval. Beluský odmietol, že by Kočner mal niečo pre stranu vybaviť: „Súdny proces bol ukončený vyhlásením rozsudku v mene Slovenskej republiky. Údajne mal Marian K. tvrdiť, že vybaví, aby sa tento podnet dal do stratena, respektíve sa odmietne. Všetci vedia, že podnet nebol odmietnutý, a preto sa toto tvrdenie nemôže zakladať na pravde. Celú túto vymyslenú kauzu vnímame ako umelý pokus vtiahnuť ĽS Naše Slovensko do škandálu, s ktorým nemáme absolútne nič spoločné,“ dodal Beluský s tým, že pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády nepodporili vládu Fica a ani kabinet Petra Pellegriniho.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre