Návštevníci môžu expozíciu vidieť do konca roka 2027.
Ľubovniansky hrad od dnešného dňa vystavuje jedinečnú expozíciu kráľovských šperkov. Stála výstava pod názvom Klenotnica Hradu Ľubovňa je umiestnená v barokovom bastióne a je venovaná pokladom, ktoré patrili rodine Zamoyských.
Interiér hradu je pre potreby výstavy špeciálne osvetlený, v priestore pribudli aj estetické prvky. Miestnosť tiež doplnili portréty astúrskej princeznej Márie Mercedes, španielskej infantky Izabely Bourbonskej a princeznej dvoch Sicílií Márie Karolíny de Bourbon.
V bastióne je vystavených 33 predmetov po princeznách, z toho desať si múzeum zapožičalo zo súkromných zbierok a po majiteľoch rodiny Zamoyski. Najviac predmetov zapožičal vnuk španielskej infantky Izabely José Miguel Zamoyski de Borbón y Navarro, ktorý nad výstavou prevzal záštitu a zároveň ju nedávno slávnostne otvoril.
„Medzi vzácne predmety môžeme zaradiť modlitebnú knižku vykladanú diamantmi z dielne Mellerio. Išlo o svadobný dar kardinála primasa Španielska princeznej astúrskej. Vzácny predmet bol z hradu počas druhej svetovej vojny odcudzený, neskôr ho na medzinárodnom trhu so starožitnosťami vypátral a získal gróf Marcin Zamoyski, ktorý ho následne odovzdal jeho právoplatným majiteľom,“ uviedla historička umenia Ľubovnianskeho múzea Daniela Reľovská.
Honosným exponátom je aj strieborná škatuľka s jemnou kvetinovou výzdobou, v ktorej sa nachádza malé vrecúško so španielskou pôdou. Návštevníci si môžu prezrieť aj luxusný manilský šál z tenkého hodvábu, ktorý kedysi vlastnila španielska kráľovná Mária Kristína Habsbursko-Lotrinská. Zo súkromnej zbierky je zapožičaný aj ruženec, ktorý patril Karolíne Zamoyskej.
„Zo zbierok múzea vyniká dámsky náhrdelník typu riviére splývavého vzhľadu, ktorý je zostavený zo 14 oválnych kameňov v podobe antických hláv navzájom pospájaných zlatými článočkami v tvare 13 rôznych kvietkov,“ doplnila Reľovská.
Šperk z karátového zlata pochádza z obdobia okolo roku 1820 a je pôvodom z Francúzska. Nemenej vzácnou je podľa historičky ručne vyšívaná hodvábna šatka Máriou Mercedes de Bourbon.
Riaditeľ múzea Dalibor Mikulík upozornil, že prevoz vzácnych šperkov zo súkromnej zbierky v Španielsku sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.
„Ministerstvo kultúry Španielska muselo povoliť vývoz vzácnych predmetov na Slovensko. Následne sme hľadali vhodnú špedičnú firmu, ktorá by to previezla rovno na hrad, takú sme nenašli, takže sme to prevážali z Madridu do Viedne a z Viedne potajomky na hrad. Hodnota zbierky je nesmierne vysoká, presnú výšku viem len ja a poisťovňa,“ podotkol riaditeľ múzea Dalibor Mikulík.
Šperky na hrade vystavujú vôbec po prvý raz. Táto expozícia je nielen pripomenutím bohatej histórie šľachtického rodu, ale aj poctou výnimočným ženám, ktorých osudy sa neoddeliteľne spájajú so Slovenskom. Návštevníci ju môžu vidieť do konca roka 2027.
Zdroj: TASR