Lučanský vypovedal v kauze sátorovci

SlovenskoSpravodajstvo

Sátor je v súčasnosti považovaný za mŕtveho, jeho telesné pozostatky sa však doteraz nenašli.

Policajný prezident Milan Lučanský dnes (10.1.) približne hodinu vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v kauze zločineckého gangu sátorovci, ktorý je obžalovaný z viacerých vrážd. Lučanský sa ako vtedajší riaditeľ odboru Úradu boja proti organizovanej kriminalite - Stred na maďarskom území v roku 2010 stretol s mužom, ktorý tvrdil, že je Ľudovít Sátor.

Foto
Milan Lučanský / TASR

Stretnutie sa malo zrealizovať v čárde v Komárne, pričom Sátor zisťoval, aké sú možnosti postavenia Lučanského v rámci trestného konania, ak sa po desaťročnom úteku vydá polícii a prizná k trestnej činnosti, a to najmä z obavy o svoj život. Na jeho spolupráci s políciou by vraj nič nemenil ani doživotný trest. Sátor je v súčasnosti považovaný za mŕtveho, jeho telesné pozostatky sa však doteraz nenašli. Lučanský tvrdí, že ho vtedy nemohol zadržať. Dohodli sa na ďalšom stretnutí, ale už na Slovensku. „Boli isté obvinenia a útoky na mňa, že som ho mal vtedy zadržať. Stále som tvrdil, že som bol na území iného štátu, kde nemám žiadne právomoci, nebol som ozbrojený, neovládam maďarský jazyk. Nemal som inú možnosť, ako od tohto zákroku svojím spôsobom upustiť. Nebol som presvedčený, že ide o Ľudovíta Sátora. Vyzeral úplne inak ako na policajných fotkách z osobných dokladov. Mladý, vyšportovaný, dlhšie kučeravé vlasy. Nepôsobil nervózne ako človek, ktorý je na úteku. Hovoril pokojne a uvoľnene, aj to bol dôvod, že som si nebol istý. Bolo by veľké fiasko, keby sme na maďarskom území, kde sme nemali žiadne právomoci, zadržali človeka, ktorý by napokon vôbec nebol Sátor,“ uviedol Lučanský s tým, že v čárde boli ľudia, ktorí sa starali o bezpečnosť Sátora.

Lučanský odišiel z Policajného zboru po voľbách a zmene vedenia, pričom mal kolegom poskytnúť informácie zo stretnutia so Sátorom. Do zboru sa vrátil v roku 2012. „Ani po toľkých rokoch nebudem presvedčený, že je mŕtvy, kým to nebude preukázané a nebude nájdené jeho telo,“ skonštatoval Lučanský.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre