Ľudia na Spiši sa boja ďalších záplav

VýchodSpravodajstvo

Škody zatiaľ neboli vyčíslené.

Situácia na Spiši sa po rozsiahlych záplavách pomaly vracia do normálu. Ľudia, ktorým voda prenikla do domov a pivníc, upratujú bahno a vysušujú steny. Na Mestskom úrade v Krompachoch ešte nevyčíslili, koľko bude stáť likvidácia škôd v mestskej budove na brehu rieky Hornád, v ktorej zaplavilo suterénne priestory.

Voda nám tu zanechala veľké následky. Uvidíme, v akých tisícoch budeme rátať škody. Zaplavilo klimatizačné jednotky aj servery. Momentálne si nedokážem predstaviť sumu, ktorá bude zodpovedať náhrade škody,“ tvrdí viceprimátor mesta Dárius Dubiňák.

Foto
Situácia po povodni v Krompachoch / RÁDIO KOŠICE

Obyvatelia Hornádskej ulice, ktorých museli v stredu (14.10.) ráno evakuovať, sa už vrátili do svojich obydlí. Chlapi prišli ešte v stredu večer, ženy s deťmi vo štvrtok predpoludním. Hornádsku ulicu navštívila aj splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková. Priznala, že ju znepokojuje poloha tamojších obydlí na brehu rieky, na mieste, kde nastala povodeň už druhýkrát za desať rokov.

„Určite to bude predmetom diskusie. Bavíme sa tu o koncentrácii viac ako 800 ľudí. A ide primárne o rodiny s maloletými deťmi. Takže je to kľúčová téma, s ktorou treba intenzívne pracovať,“ povedala Bučková.

Hladiny vybrežených riek na Spiši postupne klesajú. Predpovede počasia však varujú pred ďalším dažďom.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre