Mestská časť chce od magistrátu odkúpiť všetky bytové domy.
Konflikt medzi košickým magistrátom a mestskými časťami vyústil koncom minulého roka ku kráteniu podielových daní. Tie nakoniec starostovia naspäť nedostali a mesto legitimitu ich sťažností konštantne spochybňuje. Jediná mestská časť, ktorá bola aj podľa primátora Jaroslava Polačeka poškodená, bol Luník IX. I napriek tomu a náročnému roku sa podľa starostu Marcela Šaňu podarilo mestskej časti zodpovedne hospodáriť:
„My sme už boli ukrátení minulého roku, nie o terajších 14-tisíc eur, ale o 80-tisíc eur, ktoré plánovala mestská časť v rozpočte, a to bol náš výpadok. Čiže my sme už niekedy v polovici roka nastavili nejaké opatrenia. Tak sme nastavili režim, kedy sme už nerobili aktivity, ale museli sme, lebo to bolo nevyhnutné. Mikulášsky deň a tak podobne.“
Vlani sa mestskej časti podarilo pripraviť projekt Prestupné bývanie, v rámci ktorého sa postaví takmer 50 bytov. Pre pandémiu sa síce výstavba odložila o dva roky, no podľa starostu sú okrem výberu dodávateľa pripravení. Hodnota zákazky sa však za ten čas navýšila o 1,2 milióna eur. I napriek tomu momentálne už len čakajú na výzvu z Európskej únie, ktorá by mala prísť do leta. Vďaka projektu dôjde k presunu obyvateľov nielen v rámci Luníka IX.
„Máme tu nelegálnu osadu Mašličkovo, kde žijú ľudia vo veľmi zlých podmienkach. A my sme týmto projektom chceli rozšíriť Bytový fond a tento projekt by fungoval na princípe zásluhovosti, kde by z existujúcich bytov rodiny, ktoré by spĺňali určité kritériá, sa prisťahovali do nových bytov a do tých bytov, ktoré oni uvoľnia, by išli ľudia z Mašličkova. Rodina, ktorá by chcela prestúpiť do nového bývania – minimálne jeden z rodiny by musel byť zamestnaný a ten byt, v ktorom býva, musí byť udržiavaný,“ vysvetlil starosta.
Zároveň je u detí povinné dodržiavanie školskej dochádzky.
Mestská časť chce od magistrátu odkúpiť všetky bytové domy na ich území. Okrem toho by starosta rád zmenil projekt svojpomocnej výstavby rodinných domov. Proces podľa neho trvá príliš dlho a viac sa prikláňa k obdobnej alternatíve, ktorá využíva stavebného učiteľa.
„Viem si predstaviť, že takýto projekt so stavebným učiteľom by bol reálny aj tu na Luníku IX, ale ETP Slovensko to nemá, čiže nedávam mu ďalšiu šancu, že dokážu postaviť ďalší rodinný dom. Aj keď oni hovoria, že áno, ale ja som tu starosta, poznám tie rodiny a už dlhodobo pracujem na tom projekte, tak poznám tú situáciu. Jednoducho už nenájdu ďalšiu rodinu, takého človeka, aký je teraz, ktorý si aktuálne stavia dom,“ uviedol Šaňa.
Starosta plánuje v mestskej časti zlepšiť aj bezpečnosť a poriadok. Preto sa tento rok zapoja do projektu Miestnych občianskych a preventívnych služieb. Tie sú určené pre marginalizované skupiny na dva a pol roka.
„My máme schválených 12 členov. Boli by sme radi, keď tam dostaneme aj nejaké ženy, ktoré budú riešiť aj školskú dochádzku, aj v priestoroch školy budú chodiť počas veľkých prestávok a budú riešiť komunikáciu s rodičmi, aby sa zlepšila školská dochádzka. Čiže preto tam aj chceme dostať ženy, lebo vieme, že tá komunikácia bude oveľa lepšia a potom ďalší budú mať za úlohu udržiavať verejný poriadok, čistotu verejných priestranstiev, ochranu nášho majetku,“ avizoval starosta.
Mestská časť získala na projekt takmer pol milióna eur.
Autor: RÁDIO KOŠICE