Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa s druhým najvyšším ústavným činiteľom - predsedom NR SR Andrejom Dankom nestretne.
Rokovania s najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj s verejnosťou má na programe počas svojej dnešnej návštevy francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten príde na Slovensko v rámci osláv 100. výročia založenia Československa, po Bratislave ho v sobotu čaká návšteva Prahy, kde bude aj slovenský premiér Peter Pellegrini. Nie je to prvá návšteva francúzskeho prezidenta na Slovensku, tá prvá bola takmer presne pred piatimi rokmi - 29. októbra 2013 prišiel na pozvanie Ivana Gašparoviča Francois Hollande. Dnešnú návštevu sprevádzajú aj masívne dopravné obmedzenia, okrem ciest v bratislavskom Starom meste, cez ktoré sa bude Macron presúvať, uzavrú aj diaľnicu a obchvat.
Macron začne svoju návštevu stretnutím s prezidentom Andrejom Kiskom. Do prezidentského paláca príde o 11.20, predmetom rozhovorov oboch prezidentov bude predovšetkým budúcnosť Európskej únie, situácia v Európe a vo svete a aktuálny vývoj v regióne. Odtiaľ sa Macron presunie na Bratislavský hrad, kde ho o 12.45 privíta jeho kolega z Európskej rady - premiér Peter Pellegrini. Na Hrade sa bude podávať aj obed. Popoludní o 16.00 bude Macron diskutovať s verejnosťou na tému „Formovanie budúcnosti Európy“. Diskusia sa uskutoční v historickej Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca, kde sa za účasti Francúzska pred viac ako 200 rokmi podpisoval Bratislavský mier.
Zaujímavosťou je, že Macron sa nestretne s našim druhým najvyšším ústavným činiteľom - predsedom NR SR Andrejom Dankom. „Na základe francúzskej protokolárnej praxe sa francúzsky prezident nestretáva s predsedami parlamentov jednotlivých krajín. Francúzsko má odlišné protokolárne poradie, ako je zvykom u nás. Preto francúzska strana ani nežiadala o prijatie,“ uviedol odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR. Keď bol na Slovensku francúzsky prezident Francois Hollande, okrem prezidenta Gašparoviča a vtedajšieho premiéra Roberta Fica sa stretol aj s vtedajším predsedom NR SR Pavlom Paškom a primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom.
Stretnutie Pellegriniho a Macrona v súvislosti s tohtoročnými oslavami nie je prvé. S Pellegrinim, ale aj s českým premiérom Andrejom Babišom, sa Macron stretol 30. júna v Paríži. Vtedy debatovali o hospodárskej spolupráci, budúcnosti Európskej únie, jej rozpočte a kapitole o pôdohospodárstve či klimatických zmenách. Macron počas vyhlásenia povedal, že Slovensko, Česko a Francúzsko spája spoločný osud a záujem o budúcnosť Európskej únie. „Žijeme v časoch, ktoré sú pochmúrne, ale musíme nájsť jednotu, efektívnosť a rešpektovať svoje hodnoty,“ povedal Macron. Premiér Pellegrini dodal, že dnes sa musíme báť o hodnoty, ako sú demokracia a sloboda, čo sú presne tie hodnoty, na ktorých bolo založené Československo. „Aj keď už nie sme v jednom štáte s Českom, sme spolu aj spoločne s Francúzskom súčasťou jednej veľkej európskej rodiny, spoločenstve, ktoré bolo vybudované na troskách vojny, spoločenstve, ktoré nám závidí celý svet,“ pokračoval šéf slovenskej vlády s tým, že pre Slovensko je jedinou alternatívou EÚ, a to aj hodnotovo.
Neskôr premiér Pellegrini odletel do lotrinského mestečka Darney. Toto mestečko má pre vznik Československa, ktorého sté výročie si pripomíname, obrovský význam. Práve tu 30. júna 1918 francúzsky prezident Raymond Poincaré za prítomnosti Edvarda Beneša odovzdal československú zástavu 21. streleckému pluku československých dobrovoľníkov, ktorých vycvičili vo Francúzsku. Francúzsko ako prvý štát uznalo samostatné Československo vďaka generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. V meste je aj francúzsko-československé múzeum.
Zdroj: SITA