Macron v novom parlamente nemá väčšinu mandátov

EurópaSpravodajstvo

Čaká ho náročné vládnutie a problémy s presadzovaním reforiem.

Vo Francúzsku sa uplynulý víkend uskutočnilo druhé kolo parlamentných volieb. Prezident Emmanuel Macron prišiel o doterajšiu väčšinu kresiel v parlamente. Z konečných výsledkov hlasovania, ktoré zverejnilo ministerstvo vnútra, vyplýva, že blok Macrona bude mať v 577-člennom Národnom zhromaždení 245 kresiel.

Vo voľbách s výrazným náskokom triumfovala centristická aliancia Spolu! (Ensemble!) prezidenta Macrona. Napriek tomu v dolnej komore parlamentu získala 245 kresiel, čo je o 44 menej na dosiahnutie väčšiny. Na druhom mieste skončila ľavicová koalícia Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES) Jeana-Luca Mélenchona, ktorá dostane 135 mandátov. Najsilnejším pravicovým zoskupením v parlamente sa stala strana Národné zhromaždenie (RN) Marine Le Penovej, ktorá obsadí 89 kresiel.

Foto
Vo Francúzsku sa uskutočnilo druhé kolo parlamentných volieb / TASR

Vzhľadom na to, že Macron stratil v parlamente väčšinu, analytici predpokladajú, že prezidenta, ktorý bol v apríli znovuzvolený na druhé funkčné obdobie, čaká náročné vládnutie a problémy s presadzovaním avizovaných reformných plánov. O schvaľovaní zákonov bude pravdepodobne rokovať s pravicovými stranami alebo sa pokúsi získať časť opozičných, respektíve nezávislých poslancov.

Premiérka Élisabeth Borneová chce hľadať spojencov, aby vytvorila fungujúcu parlamentnú väčšinu, keďže povolebná situácia, v ktorej žiaden z blokov nemá väčšinu kresiel, predstavuje podľa nej riziko pre politický vývoj.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre