Do Popradu a Bardejova dorazili špičkové pľúcne ventilátory za 100-tisíc eur. Ďalšie dva zachraňujú životy v Dolnom Kubíne. Dobrovoľná misia spojila lekárov, poslancov a podnikateľov.
Zatiaľ čo sa slovenská vláda zmieta v absurdnej kríze, premiér v ego-chaose a prezidentka nestíha prijímať demisie ministrov, partička komunálnych poslancov, podnikateľov a lekárov z Budapešti, Žiliny, Dolného Kubína, Popradu a Bardejova nezištne zachraňuje dobrovoľnou akciou životy covidovým pacientom.
Akcia ventilátory začala pred desiatimi dňami v maďarskom mestečku Biatorbagy neďaleko Budapešti a 100 kilometrov od Komárna.
„Keďže moja manželka je z Budapešti a máme v Maďarsku dobré vzťahy, začiatkom minulého týždňa som získal informáciu, že kúsok od Budapešti existuje maďarská firma Limitless Medical, ktorá dnes vo veľkom zásobuje prístrojmi a vybavením maďarské nemocnice. A ktorá v rámci medzinárodnej pomoci vyčlenila darom 50 pľúcnych ventilátorov, z toho 10 pre Slovensko,“ hovorí pred odovzdaním dvoch prístrojov v bardejovskej nemocnici v utorok (23.3.) popoludní Ján Marosz, poslanec Žilinského samosprávneho kraja.
Okrem Jána Marosza a jeho partnera, podnikateľa Ádáma Horvátha z Komárna, ktorí dva ventilátory do Bardejova práve doviezli a neskôr popoludní vyložia ďalšie dva v Poprade, je v miestnosti niekoľko lokálnych novinárov, dvaja lekári, tri zdravotné sestry, riaditeľ a ľudia z vedenia nemocnice.
„V piatok 12. marca sme z Maďarska priviezli prvé dva certifikované ventilátory Bioaray 2000D od činskeho výrobcu Shenzen Prunus Medical. So žilinskou župankou Erikou Jurínovou sme ich večer odovzdali do nemocnice v Dolnom Kubíne. Hneď na to prišla požiadavka od primára všeobecnej a úrazovej chirurgie z Bardejova Patrika Mihaľa, že je u nich kritická situácia a mali by záujem o dva prístroje,“ vysvetľuje Marosz.
„Prežívame obdobie, keď treba pomáhať. Majiteľ spoločnosti Limitless Medical – Levente Bócsi chcel týmto darom ukázať, že v boji s pandémiou sa musíme spojiť. Ísť príkladom a navzájom si pomáhať aj na medzinárodnej úrovni, bez ohľadu na politické tričko alebo vzťahy. Preto sa rozhodli, že pre Maďarsko a okolité krajiny darujú 50 ventilátorov. V Maďarsku ich funguje po intenzívnych oddeleniach už viac ako 170,“ dodal manažér produkčnej agentúry z Komárna Ádám Horváth, ktorý pôsobí na Slovensku aj v Maďarsku.
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska a riaditeľ Nemocnice s poliklinikou svätého Jakuba v Bardejove Marián Petko umiestni prístroje na dve oddelenia – všeobecnej a úrazovej chirurgie a interné geriatrické. Na 50 percent teraz fungujú ako covidové oddelenia.
„Sú určené pre pacientov buď na umelej pľúcnej ventilácii, alebo na podpornej, takzvanej „high-flow“ ventilácii (ventilačná podpora vysokým prietokom plynov aplikovaným nazálne alebo takzvaný vysokofrekvenčný kyslík – pozn. redakcie). Vyrábajú sa v Číne, máme na nich veľmi dobré referencie aj od iných výrobcov a podarilo sa nám zabezpečiť aj technický servis. Ich cena sa pohybuje na úrovni 25-tisíc eur a viac,“ vysvetľuje riaditeľ.
„Sme aktuálne v tretej vlne pandémie. 70 percent pacientov má agresívnejšiu britskú mutáciu, lôžka máme už druhý týždeň obsadené na maximum. Piati pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii, ďalší šiesti sú na high-flow ventilácii. Niekoľko pacientov sme museli preložiť do Poľska a do Košíc. Chcem tým povedať, že bez týchto prístrojov nemá pacient žiadnu šancu. Je odsúdený na smrť,“ popisuje Petko vážnu situáciu v nemocnici.
Od začiatku pandémie zomrelo v bardejovskej nemocnici 160 pacientov, pandemická úmrtnosť sa pohybuje na 26,8 percentách. Úmrtnosť pacientov pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu sa tu pohybuje na hranici 70 percent.
Kvôli ventilácii nemocnica každé štyri dni vymieňa 10-tisíc litrový kyslíkový kontajner za nový. Dnes je v nemocnici s covidom hospitalizovaných 44 pacientov. Na rozdiel od prvej a druhej vlny, sú to už výrazne mladší pacienti. Päťdesiatnici a šesťdesiatnici v ťažších stavoch.
„Bežne boli jednotky intenzívnej starostlivosti vybavené rozvodmi kyslíkových prístrojov, ktorými pretekalo 4 až 6 litrov kyslíka za minútu. Dnes potrebujeme dodávať v tom istom čase desaťnásobne viac, 40 až 60 litrov. Za svoje 30-ročné pôsobenie v medicíne a nemocniciach som tak agresívnu chorobu ešte nezažil,“ vysvetľuje Marián Petko.
Dodanie bardejovských ventilátorov organizoval primár oddelenia všeobecnej a úrazovej chirurgie Patrik Mihaľ.
„Dnes sme v nemocnici, bohužiaľ, v situácii, kedy musíme odpájať starších pacientov, aby sme mohli napojiť tých mladších. Preto som začal zháňať ventilátory, oslovovať, koho sa dalo. Oslovil som aj priateľa Jána Marosza. Mali sme šťastie, že mal práve vynikajúci kontakt na maďarskú firmu, Janko to zorganizoval doslova za dva dni,“ hovorí Mihaľ.
„Každý deň sa nám jeden, dvaja pacienti zhoršia tak, že musia ísť na ventiláciu. Buď do umelého spánku, alebo na podpornú ventiláciu v objeme až 60 litrov kyslíka za minútu. Oba režimy vedia tieto prístroje zabezpečiť. Aj keď ich obsluha nie je jednoduchá, personálu máme našťastie dosť,“ dodáva primár.
Vychádzame pred budovu. Na starý nemocničný vozík nakladajú chlapi štyri veľké škatule s prístrojmi. Za posledný mesiac prekonali viac ako 10-tisíc kilometrovú trasu. Z čínskeho Shenhzenu cez Budapešť a Biatorbagy až do Bardejova, Popradu a Dolného Kubína. Zajtra ich príde nainštalovať technik z česko-slovenskej firmy. Ďalšie štyri z Maďarska na Slovensko ešte dorazia. Pandémia hranice nepozná.
V areáli nemocnice premávajú sanitky. Vystupujú z nich muži a ženy v skafandroch a maskách. Desiatky ľudí čakajú pred testovacími a vakcinačnými centrami. Pohybujú sa medzi nimi lekári, zdravotné sestry a kňazi. Na oddeleniach, iba pár metrov nad nami, dýchajú za ľudí prístroje. Ich príbuzní sa každý deň modlia, aby to znova dokázali sami.