Vládny blok strán Fidesz-KDNP maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý je pri moci od roku 2010, porazil v nedeľňajších parlamentných voľbách zoskupenie šiestich opozičných strán v Jednote za Maďarsko, ktorého lídrom je Péter Marki-Zay. Vo víťaznom prejave po voľbách označil Orbán ukrajinského prezidenta Zelenského za oponenta.
O výsledkoch volieb v nedeľu (4.4.) večer informoval samotný Viktor Orbán. „Dosiahli sme obrovské víťazstvo. Ešte aj z Mesiaca ho vidieť, ale z Bruselu určite," povedal Orbán pred stovkami priaznivcov zhromaždenými pred volebnou centrálou Fideszu.
Premiér vyjadril vďaku zahraničným Maďarom a zvlášť Maďarom v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny, ktorým odkázal, aby sa nebáli a vydržali, pretože ich materská vlasť je s nimi.
Orbán zdôraznil, že boli zmobilizované obrovské medzinárodné sily a organizácie. „Všetky peniaze, ktoré ste dali maďarskej ľavici, boli vyhodené," konštatoval predseda vlády a predseda Fideszu, ktorý sa tak pripravuje na svoj piaty cyklus vládnutia.
Maďarský premiér vo svojom prejave vyslal odkaz nielen Európskej únii, ale aj ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. „Toto víťazstvo si budeme pamätať do konca života, pretože sme museli bojovať proti obrovskému množstvu protivníkov: miestnej ľavici, medzinárodnej ľavici všade okolo, byrokratom z Bruselu, všetkým peniazom a inštitúciám Sorosovho impéria, medzinárodným mainstreamovým médiám a aj ukrajinskému prezidentovi. Nikdy sme nemali toľko oponentov naraz," vyhlásil Orbán podľa CNN pred stúpencami v Budapešti.
Ruská invázia na Ukrajine zatienila aj predvolebnú kampaň pred maďarskými voľbami. Orbán na diplomatickej scéne konal v súlade s podporou EÚ voči Kyjevu, hoci má dlho blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Doma sa však vyjadroval neutrálne a miestami až protiukrajinsky, keď odmietol presun zbraní pre Ukrajinu cez maďarské územie. Vykreslil sa ako ochranca stability a opozíciu obvinil z vojnového štvania, napísala AFP. Ukrajinský prezident Zelenskyj predtým menovite kritizoval Orbána za zdržanlivosť, pokiaľ ide o dôraznejší postoj voči Rusku.
Zdroj: TASR