Madrid chce kvôli silným mrazom vyhlásiť mimoriadnu situáciu

EurópaSpravodajstvo

Počasie spôsobuje problémy v doprave či zásobovaní obchodov.

Stredné a východné Španielsko sužujú extrémne nízke teploty, ktoré na viacerých miestach dosahujú rekordné hodnoty. Silné mrazy komplikovali odhrnutie množstva ciest, ktoré sú zablokované snehom. V meste Bello v provincii Turuel v Aragónsku bolo nameraných mínus 25,4 stupňa Celzia. Ortuť teplomera v Madride klesla na 10,8 stupňa pod nulou, čo je najnižšia teplota nameraná za posledných 50 rokov. Tamojšie letisko Barajas zaznamenalo mínus 13,2 stupňa Celzia.

Španielsky meteorologický ústav (AEMET) informoval, že od roku 1920 bolo len 15 dní, ktoré boli chladnejšie. Víchrica Filomena pred pár dňami priniesla do krajiny najväčšie sneženie za posledných 50 rokov. Technické služby mesta Madrid aj včera (12.1.) pracovali na tom, aby sa metropola dostala do normálu, a to aj napriek nedostatku snehových pluhov a posypového materiálu.

Foto
Madrid má nedostatok snehových pluhov a posypového materiálu / TASR

Po vyčistení hlavných ciest bola obnovená premávka niektorých liniek MHD. V pláne bolo uviesť do prevádzky 28 liniek, z ktorých 17 malo prioritne obsluhovať trasy slúžiace nemocniciam. V Madride však premáva len metro, a to 24 hodín denne bez prerušenia, aby sa kľúčoví pracovníci mohli dostať do práce. Zároveň fungovali aj prímestské vlaky siete Cercanías či vysokorýchlostné medzimestské vlaky AVE, ale tie, ktoré obsluhujú stredné vzdialenosti, boli mimo prevádzky.

Zľadovatený sneh na chodníkoch a cestách komplikuje pohyb ľudí. Z tohto dôvodu úrady vyzvali obyvateľov, aby zostali doma. Madridské nemocnice ošetrili stovky ľudí zranených po páde na zľadovatených cestách. Husté sneženie poškodilo aj viaceré stromy. Hlavné mestské parky sú zatvorené a hasiči upozorňujú ľudí, aby nechodili popod stromy.

Budovy v niektorých uliciach hlavného mesta zostali kvôli nočným mrazom bez dodávok vody. Vyčíňanie počasia spôsobilo aj problémy so zásobovaním. V supermarketoch dochádzali zásoby tovarov, najmä čerstvých. Včera sa však mal otvoriť rozľahlý hlavný madridský trh s potravinami Mercamadrid.

Predsedníčka vlády autonómnej oblasti Madrid Isabel Díazová Ayusová vyzvala centrálnu vládu, aby v metropole vyhlásila stav mimoriadnej situácie. Napriek tomu, že mrazy a sneženie v strednom Španielsku potrvajú do konca týždňa, teploty sa v najbližších dňoch začnú zlepšovať.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre