Odbor na okresnom úrade je funkčný len čiastočne.
Reštituentom pozemkov v bývalom vojenskom obvode Javorina štát ešte stále nevrátil ich majetky, hoci sa o to usilujú už viac ako dve desaťročia. V 50. rokoch ich z dnes už nejestvujúcich obcí Ruskinovce, Dvorce, Blažov a Ľubické Kúpele násilne vysťahovali, aby tam vytvorili rozsiahly priestor pre armádu. Od roku 2003 je na Slovensku legislatíva, ktorá garantuje vrátenie zhabaných majetkov bývalým vlastníkom a ich dedičom.
Reštituent Ladislav Malák vysvetlil, že zatiaľ štát vrátil pozemky len zlomku z nich:
„Tí starší, naši predkovia už nežijú. Neviem, či sa toho dožije naša generácia.“
Ladislav Malák upozornil na problém, ktorý súvisí s dedením reštitučných nárokov:
„Pôvodné hektáre sa drobia a drobia. Čo tí mladí s tým napokon urobia?“
Reštituenti už desaťročia viac-menej pravidelne cestujú do hlavného mesta.
„Navštevujeme parlament aj Úrad vlády. Sľubov bolo veľa, ale ich splnenia sme sa zatiaľ nedočkali,“ tvrdí reštituent Ladislav Malák.
Ľudia s nárokom na vrátenie pozemkov absolvovali v Podolínci ďalšie kolo rokovaní s predstaviteľmi štátu. Tí im podľa jedného z reštituentov Jána Uhlára vysvetlili, že odbor na Okresnom úrade v Kežmarku, ktorý pred rokmi vytvorili špeciálne na vybavovanie reštitučných nárokov, je funkčný len čiastočne:
„Má nedostatok pracovníkov, pretože sú zatriedení do takej platovej triedy, v ktorej zarobia mesačne len 900 eur. Všetky tie procesy by pritom mali robiť ľudia s odborným geodetickým alebo právnym vzdelaním.“
Na rokovaní s predstaviteľmi štátu vzniesli reštituenti požiadavku, aby štát hľadal prostriedky na zaplatenie adekvátnych miezd vysokokvalifikovaným úradníkom na kežmarskom okresnom úrade.
Autor: RÁDIO KOŠICE