Majoritný akcionár KOSIT-u si uplatní predkupné právo na akcie mesta

KošiceSpravodajstvo

Zmluva o prevode akcií bude na programe košického mestského zastupiteľstva 19. júna.

Foto
Cena balíka akcií je viac ako štyri a pol milióna eur / TASR

Spoločnosť Wood Waste Management Ltd. ako väčšinový akcionár v spoločnosti KOSIT, a.s., oznámila mestu Košice svoj zámer využiť predkupné právo na 29 percent akcií mesta v tejto firme. Podľa výsledku verejnej obchodnej súťaže na predaj tohto balíka akcií je cena viac ako štyri a pol milióna eur. Najvyššiu sumu predložila pražská spoločnosť AVE SR VÝCHOD, a.s.

Zámer využiť predkupné právo oznámil magistrátu 66-percentný akcionár KOSIT-u v piatok 19. mája. Informovala o tom dnes referentka PR oddelenia spoločnosti KOSIT Silvia Karolyiová.

V súťaži vyhlásenej mestom koncom januára predložila druhú najvyššiu sumu – 4 256 000 eur spoločnosť AKMG, s.r.o., Banská Bystrica. Samotný KOSIT ponúkol 4 089 000 eur. Košická firma má v meste na starosti odvoz a likvidáciu odpadu, ako aj letnú a zimnú údržbu komunikácií. Mesto vo firme vlastní celkovo 34 percent akcií.

„Výška ponúknutej sumy za 29 percent akcií zo strany AVE SR Východ (AVE) nás prekvapila, keďže sme považovali ponuku KOSIT, a.s., za férovú a neboli nám zrejmé motívy záujmu spoločnosti AVE. Po rokovaniach s predstaviteľmi AVE sme však dospeli k názoru, že by záujmy nového akcionára nekorešpondovali so strategickým cieľom oboch doterajších majiteľov spoločnosti. Preto sme sa rozhodli aj napriek vyššej kúpnej cene za akcie využiť predkupné právo zakotvené v stanovách spoločnosti KOSIT a. s.," uviedol dnes Ľubomír Šoltýs, predseda predstavenstva spoločnosti KOSIT a Wood & Company.

Zmluva o prevode akcií bude na programe košického mestského zastupiteľstva 19. júna. Mestu by po odpredaji ostalo zo súčasného tretinového balíka akcií 5 percent. Dôvodom predaja je avizované zvyšovanie základného imania a veľké investičné zámery firmy, na čo mesto podľa primátora Richarda Rašiho nemá v rozpočte finančné krytie. Ak by si chcelo udržať doterajší podiel, muselo by nájsť 4,65 milióna eur.

 

Zdroj: TASR

Komentáre