Majstrovstvá sa blížia, prinášame desať vecí, ktoré možno o hokejbale neviete

KošiceHistoricKE

Košičanov čaká ďalšia významná športová udalosť, a to Majstrovstvá sveta v hokejbale. Prinášame niekoľko (aj) historických zaujímavostí.

Predchádzajúce dva mesiace sme sa okrem iných tém venovali aj bohatým dejinám košického hokeja. Majstrovstvá sveta sa skončili, no Košičanov čaká ďalšia významná športová udalosť, a to Majstrovstvá sveta v hokejbale. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli posvietiť si na tento zaujímavý, no možno pre niektorých neznámy šport. Vybrali sme pre vás desať dôležitých faktov a zaujímavostí, ktoré možno o hokejbale neviete.

1. Hokejbal je letnou verziou hokeja

Hokejbaloví hráči namiesto korčuľovania behajú po asfaltovom/betónovom/plastovom povrchu a namiesto puku sa usilujú získať loptičku. Podobne ako v hokeji, na ihrisku môže byť vrátane brankára najviac šesť hráčov jedného tímu. Hokejbalisti majú podobnú úlohu ako hokejisti – pomocou hokejky dostať loptu do súperovej brány, a tak skórovať.

Rozdiely nachádzame okrem iného vo výzbroji, napríklad v súčasnosti sa už pre hokejbalistov vyrábajú špecializované rukavice a chrániče. Hokejbalové ihrisko je tvarovo podobné hokejovému, lemované plastovými mantinelmi a spravidla má rozmery 52x26 metrov, no môže byť aj väčšie.

Foto
Kanadské noviny Richmond Review informujú o rozvoji hokejbalu v Kanade. 10. august 1990 / HistoricKE

2. Namiesto puku loptička

Ako hrací predmet sa používa oranžová loptička z umelej hmoty, ktorá je len o niečo menšia ako tenisová. Konštruovaná je tak, aby nemala príliš veľké odskoky.

Foto
Hokejbalová loptička MS v Košiciach  / HistoricKE

3. Hokejbalové zápasy sú kratšie ako tie hokejové

Čistý hrací čas v hokejbale je 3x15 minút, s dvoma desaťminútovými prestávkami.

4. Zásadným rozdielom v pravidlách je takzvaná plávajúca modrá čiara

V praxi to znamená, že ak sa loptička dostane alebo je prihratá za útočnou modrou čiarou a nie je to postavenie mimo hru, útočné pásmo sa rozširuje až ku strednej červenej čiare. Ak je loptička odohraná späť cez červenú čiaru do stredného pásma alebo útočiaci hráč spôsobí prerušenie hry, modrá čiara sa vracia a opäť ohraničuje útočné pásmo.

5. Hokejbal má síce krátku modernú históriu, no podobné hry s palicou a loptou sa hrávali už v období pred naším letopočtom

Konkrétne ide o šport hurling írskeho a galského pôvodu, ktorý sa dokázateľne hrával už v druhom storočí pred Kristom. V 16. storočí mali hru podobnú dnešnému hokejbalu údajne hrávať aj pôvodní obyvatelia Ameriky.

6. Kanada je prvou krajinou, v ktorej sa hokejbal začal hrávať organizovane

Koncom 60. rokov začali v Kanade vznikať prvé hokejbalové tímy. V roku 1974 tu bola ustanovená prvá Hokejbalová asociácia, ktorá však mala regionálny charakter. O tri roky neskôr vznikla národná Kanadská hokejbalová asociácia. O niekoľko rokov neskôr sa rozšíril aj do USA, Švédska, Československa, Ruska, Nemecka a Guamu. Medzinárodná hokejbalová federácia (International Street and Ball Hockey Federation) vznikla v roku 1993. V súčasnosti medzi jej členov patrí viac ako 50 národných tímov.

Foto
Kanadské noviny Richmond Review informujú o rozvoji hokejbalu v Kanade. 10. august 1990 / HistoricKE

7. Prvé Majstrovstvá Európy a Majstrovstvá sveta v hokejbale sa uskutočnili v Bratislave

V roku 1995 sa uskutočnil prvý európsky šampionát. Vo finále Česko porazilo náš domáci tím. O rok neskôr sa hrali aj prvé majstrovstvá sveta, v ktorom zvíťazila Kanada po tom, čo vo finále porazila Česko. Slovensko sa vtedy umiestnilo na treťom mieste.

8. Slovensko je svetovou hokejbalovou veľmocou

Spolu s Kanadou patrí Slovensko medzi dva najúspešnejšie tímy v histórii majstrovstiev sveta. Náš tím získal štyri zlaté, dve strieborné a šesť bronzových medailí. Ani na jedných majstrovstvách teda nechýbali na stupni víťazov.

Foto
Maskot MS v hokejbale 2019  / HistoricKE

9. Trináste Majstrovstvá sveta v hokejbale sa uskutočnia v Košiciach od 14. – 22. júna, maskotom je Pacho

Majstrovstvá sveta v hokejbale sa konajú každé dva roky, od roku 2005 na podujatí súťažia aj ženy.

Na MS v hokejbale stretnete aj Pacha. Koncepcia maskota sa údajne rodila dlhšie, najskôr to organizátorov ťahalo k zvieratám, vylúčili vlka, medveďa aj rysa a zhodli sa na postavičke mladého chlapca, ktorý by mal byť milý a slovenský. 

Maskot je podľa autorov veselý Detvanec s ohňom vo vlasoch, čo je charakteristika hokejbalu ako výbušného športu, má tradičné slovenské prvky - Detviansku košeľu ako dres, krpce a pastiersky opasok. Pacha budete môcť stretnúť na rôznych akciách aj mimo Steel Arény, samozrejme v dejisku MS sa bude pohybovať najviac. K dipozícii teda bude aj ako model v životnej veľkosti, teda ozajstný živý Pacho.

Foto
Logo MS v hokejbale 2019 / HistoricKE

10. Okrem hokejbalu existujú aj ďalšie variácie hokeja

Medzi najpopulárnejšie patria pozemný hokej a floorball, no existuje aj hokej, ktorý sa hrá na kolieskových korčuliach (roller hockey), podvodný hokej (underwater hockey) či hokej na jednokolesových bicykloch (unicycle hockey). 

Galéria k článku

Autor: HistoricKE

 

Komentáre