Každý rok sa na trhu práce ocitne niekoľko tisíc čerstvých absolventov vysokých škôl. Študenti majú vlastnú predstavu o svojom prvom plate a tá sa od reality môže výrazne líšiť.
Absolventi vysokých škôl si uvedomujú svoju cenu na trhu práce a platové očakávania čerstvo promovaných študentov neustále rastú. Minulý rok bol ale medziročný nárast platových očakávaní najvýraznejší. Priemerný očakávaný plat absolventa v roku 2017 predstavoval podľa portálu Profesia.sk 995 eur. Toto číslo je o 38 eur vyššie, než očakávania absolventov rok predtým. Medziročné rozdiely v očakávaniach, pokiaľ ide o mzdu po minulé roky boli 17 a 9 eur.
Viac ako tisíc eur čakajú na výplatných páskach absolventi všetkých troch technických univerzít na Slovensku. Rovnako majú vysoké nároky aj absolventi Univerzity Komenského, Ekonomickej univerzity a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Výška platov priamo úmerne stúpa s posunom na západ našej krajiny, s výnimkou Technickej univerzity v Košiciach, ktorá je na štvrtej pozícii a najvyššie medzi univerzitami mimo hlavného mesta.
Najvyšší plat očakávajú absolventi Fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Ich predstavy o nástupnom plate sú takmer 1400 eur. Medzi absolventov s nadpriemernými očakávaniami patria študenti odborov spojených s technikou, informatikou a strojníctvom. V Košiciach majú najvyššie očakávania študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky na Technickej univerzite v Košiciach. Študenti Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach nefigurujú medzi desiatimi univerzitami, ktorých absolventi očakávajú najvyšší plat a ich očakávania sa pohybujú priemerne na sume 892 eur.
Nezáujem o pedagogiku aj zdravotníctvo
Medzi najvyhľadávanejšie pozície medzi čerstvými absolventmi patrí administratívny pracovník a asistent. Dlhodobo majú o túto pozíciu záujem hlavne absolventi, ktorí nechcú pracovať v odbore, ktorý vyštudovali. Podľa minuloročných štatistík sú to hlavne absolventi pedagogiky, zdravotníctva a prírodných vied. Priemerný počet reakcií na ponuku práce administratívneho pracovníka predstavuje podľa portálu Profesia.sk 51 uchádzačov na ponuku. V Košickom kraji je tento priemer ešte vyšší, keďže je tu vyššia konkurencia medzi uchádzačmi ako na západnom Slovensku.
„Treba však zdôrazniť, že v tomto prípade štatistiky výrazne ovplyvňuje Bratislavský kraj, keďže pozícia administratívneho pracovníka v hlavnom meste prevláda s veľkým náskokom. Keď sa pozrieme iba na Košický kraj, pozícia administratívneho pracovníka je z hľadiska počtu voľných pozícií až na šiestej priečke – za programátorom, operátorom výroby, predavačom, obchodným zástupcom a montérom,“ objasnila Nikola Richterová z portálu Profesia.sk.
Autor: MARTIN MAJDÁK