Makar napodobnil Meszároša a Jurčinu

SvetŠport

Hokejisti Colorada zdolali v noci na utorok v zámorskej NHL Ottawu 7:5 a natiahli víťaznú šnúru na päť zápasov. Hosťom nestačil k úspechu ani hetrik Zacha Sanforda.

Cale Makar strelil dva góly Colorada / TASR

Senators odohrali prvý zápas po osemdňovej pauze zapríčinenej problémami s Covid-19. V divokej prestrelke strelil kľúčový gól domáci útočník Alex Newhook, ktorý 93 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času za stavu 5:5 poslal Avalanche do vedenia. V úplnom závere spečatil triumf do prázdnej bránky Nazem Kadri, ktorý mal v zápase bilanciu gól a tri asistencie. Dva góly za Colorado strelil Cale Makar, ktorý sa dvakrát presadil aj v predchádzajúcom dueli proti Seattlu. Stal sa prvým obrancom od sezóny 1985/86, ktorý dal viac ako jeden gól minimálne v dvoch zápasoch za sebou. Na čele tohto poradia je Paul Coffey, ktorý strelil viac ako jeden gól v troch zápasoch v rade. Okrem Makara sa to podarilo už len ôsmim obrancom, medzi nimi aj dvom Slovákom Andrejovi Meszárošovi (2014/2015) a Milanovi Jurčinovi (2005/2006). Tri asistencie nazbieral Andre Burakovsky. Kapitán Gabriel Landeskog sa stal šiestym hráčom v histórii Avalanche/Quebec Nordiques so 700 zápasmi v drese tohto klubu. Pred ním métu dosiahli Joe Sakic (1378), Milan Hejduk (1020), Adam Foote (967), Michel Goulet (813) a Peter Šťastný (737).

Anaheim podľahol domácemu Nashvillu 2:3. Skončila sa séria útočníka Ducks Troya Terryho, ktorý predtým bodoval v 16-tich dueloch v rade. Proti Predators vyšiel bodovo naprázdno. "Nemyslel som na to, keď som išiel na ľad, ale písalo sa o tom dosť. Aj sa mi trochu uľavilo, raz sa to muselo skončiť. Teraz bude dôležité dokázať, že to nebola len jedna séria, ale treba začať novú," povedal Terry pre nhl.com. Aktuálne najdlhšiu sériu ťahá kapitán Edmontonu Oilers Connor McDavid, ktorý bodoval vo všetkých 17-tich dueloch tejto sezóny. "Káčeri" okrem druhej prehry za sebou prišli aj o útočníka Adama Henriqua, ktorý odišiel do šatne už v prvej tretine pre zranenie hornej časti tela. Nashville potiahli zhodne gólom a asistenciou Ryan Johansen a Jakov Trenin, tím podržal aj brankár Juuse Saros (29 úspešných zákrokov). Ducks v úvode tretej časti vyrovnali na 2:2 zásluhou Jamieho Drysdalea, ale víťazný gól dal necelých osem minút pred koncom Trenin, keď v strednom pásme obral o puk Ryana Getzlafa a premenil svoj únik. "Sme mentálne veľmi silní. Keď dostaneme gól, tak si hráči povedia, ‘hej, ideme späť do práce’. Toto je naša silná zbraň," zdôraznil tréner Predators John Hynes. Na 1:1 vyrovnal za hostí Rickard Rakell, ktorý sa vrátil do zostavy po 10-zápasovej pauze spôsobenej zranením hornej časti tela.

Až jedenásť gólov padlo v Buffale, kde domáci Sabres podľahli Columbusu 4:7. Prvé dva góly v sezóne strelil Jack Roslovic a pridal aj asistenciu. "Mám v tíme iné úlohy, ale vždy poteší, keď strelíte gól," povedal Roslovic. Dvakrát rozsvietil červené svetlo aj ruský bek Vladislav Gavrikov, Max Domi mal bilanciu 1+2. Blue Jackets vyhrali tri z uplynulých štyroch zápasov. Buffalo ťahalo za kratší koniec tretíkrát za sebou, Sabres nestačili ani dva góly Tagea Thompsona. "Musíme hrať celých 60 minút, nestačí len pár pekných momentov," poznamenal Thompson. V závere prvej tretiny vyhral boj s časom domáci Zemgus Girgensons a 0,4 desatiny sekundy pred klaksónom vyrovnal na 2:2, ale hostia zásluhou Olivera Bjorkstranda a Domiho strelili v prvej minúte druhej tretiny dva góly a odskočili na 4:2.

Hokejisti St. Louis zdolali Vegas 5:2, keď dokázali otočiť duel z 0:2. Golden Knights viedli o dva góly po necelých siedmich minútach, ale Blues ešte v prvej tretine tromi gólmi v priebehu 135 sekúnd naklonili misky váh na svoju stranu. Víťazný zásah na 3:2 strelil po individuálnej akcii obranca Justin Faulk a oslávil tak svoj 100. presný zásah v profilige. Podarilo sa mu to ako prvému obrancovi z draftového ročníka 2010.

Tristan Jarry predviedol 30 úspešných zásahov a výraznou mierou sa zaslúžil o víťazstvo Pittsburghu na ľade Winnipegu 3:1. Brankár Penguins predtým nedostal ani jeden gól v dvoch dueloch za sebou, keď "vygumoval" hráčov Montrealu a Toronta. Jeho sériu bez inkasovaného gólu, ktorá trvala 161 minút a 31 sekúnd, ukončil Dominic Totinato. "Chytá s veľkým sebavedomím a je našou veľkou oporou. Videl som ako v lete na sebe pracoval a čakal som, že bude mať výbornú sezónu," uviedol na adresu Jarryho útočník Jason Zucker, ktorý vyrovnal na 1:1. Ďalšie góly "tučniakov" dali Danton Heinen a Jake Guentzel, ktorý skóroval v piatom zápase za sebou.

San Jose zdolalo Carolinu 2:1 po predĺžení. Víťazný gól Sharks vsietil po akcii Tomáša Hertla v 62. minúte Alexander Barabanov a ukončil štvorzápasovú víťaznú sériu Hurricanes. Jubilejný 800. zápas odohral švédsky obranca "žralokov" Erik Karlsson. Nazbieral v nich 633 bodov, čo je najviac od sezóny 1998/1999. Brian Leetch si v prvých 800 zápasoch vtedy pripísal 750 bodov. Na čele tohto poradia je Paul Coffey (1034 bodov v prvých 800 zápasoch).

výsledky NHL:
      Buffalo - Columbus 4:7, Nashville - Anaheim 3:2, St. Louis - Vegas 5:2, Winnipeg - Pittsburgh 1:3, Colorado - Ottawa 7:5, San Jose - Carolina 2:1 pp

BUFFALO SABRES - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:7 (2:2, 2:3, 0:2)
      Góly: 4. Thompson (Olofsson, Jokiharju), 20. Girgensons (Miller, Dahlin), 25. Cozens (Skinner, Miller), 30. Thompson (Dahlin, Cozens) - 9. Roslovic (Werenski, Hofmann), 15. Roslovic (Domi, Bayreuther), 21. Bjorkstrand (Nyquist, Jenner), 21. Domi (Hofmann, Roslovic), 24. Gavrikov (Peeke, Domi), 60. Gavrikov (Jenner), 60. Kuraly. Brankári: Tokarski (21. Dell) - Korpisalo, strely na bránku: 33:29, 7978 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - ANAHEIM DUCKS 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
      Góly: 13. Johansen (Trenin, Jeannot), 36. Granlund (Johansen), 53. Trenin - 26. Rakell (Zegras, Milano), 44. Drysdale. Brankári: Saros - Gibson, strely na bránku: 35:31, 17.159 divákov.

ST. LOUIS BLUES - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 5:2 (3:2, 1:0, 1:0)
      Góly: 11. O'Reilly (Perron, Parayko), 12. Bozak (Kostin, Faulk), 13. Faulk, 22. Saad (Tarasenko, Perron), 50. Mikkola (Thomas, Tarasenko) - 1. Stephenson (Pietrangelo), 7. Smith (Hutton). Brankári: Binnington - Lehner, strely na bránku: 31:34, 18.096 divákov.

COLORADO AVALANCHE - OTTAWA SENATORS 7:5 (2:2, 1:1, 4:2)
      Góly: 1. Ničuškin (Kadri, Burakovsky), 14. Makar (Landeskog), 34. Toews (Kadri, Burakovsky), 43. Makar, 50. Rantanen (Burakovsky, Kadri), 59. Newhook (O'Connor), 60. Kadri (Toews) - 13. Sanford (Thomson, Del Zotto), 20. Zub (Tkachuk), 37. Sanford (Ennis), 42. Norris (Stützle, Brown), 45. Sanford (Tkachuk, Shaw). Brankári: Kuemper (34.-36. Johansson) - Gustavsson, strely na bránku: 40:21, 16.706 divákov.

WINNIPEG JETS - PITTSBURGH PENGUINS 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
      Góly: 11. Toninato (Pionk, Dillon) - 35. Zucker (Rodrigues, Marino), 44. Heinen (Ruhwedel, Rodrigues), 58. Guentzel (Carter, Jarry). Brankári: Hellebuyck - Jarry, strely na bránku: 31:36, 13.570 divákov.

SAN JOSE SHARKS - CAROLINA HURRICANES 2:1 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
      Góly: 44. Labanc (Weatherby, Ferraro), 62. Barabanov (Hertl, Ferraro) - 22. DeAngelo (Teräväinen, Jarvis). Brankári: Reimer - Raanta, strely na bránku: 27:23, 10.970 divákov.