Manifest strelca z Bratislavy bol namierený aj proti Židom

SlovenskoSpravodajstvo

Komunita sa ocitla v atmosfére strachu.

Útočník, ktorý v Bratislave zastrelil dvoch príslušníkov LGBTI komunity, zanechal po sebe manifest namierený aj proti Židom.  

„Páchateľ nenávidel ľudí za tie črty, ktoré ovplyvniť nedokážu. Sexuálnu orientáciu a etnický pôvod si človek nevyberá, nevie ich ovplyvniť vlastnou vôľou. To, či bude slušným človekom, kriminálnikom, extrémistom, fanatikom alebo vrahom, vlastnou vôľou ovplyvniť dokáže,“ uviedol predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Richard Duda.

Foto
Pri streľbe zahynuli dvaja príslušníci LGBTI komunity / TASR

Duda si myslí, že tento teroristický čin je dôsledkom zlyhaní vo viacerých oblastiach. Poukázal na názorové prostredie rodiny páchateľa, ale aj na stav celej spoločnosti. Niektorí politici si podľa neho svoju kariéru založili na ultrakonzervatívnej agende, ktorá sa vyznačuje odmietaním inakosti či xenofóbiou.

„Kvôli súhre týchto okolností sa dnes slovenská židovská komunita ocitla v atmosfére strachu a neistoty. Sme z toho veľmi smutní, sklamaní, ale zároveň veríme, že nie je neskoro a tento stav je možné zvrátiť, ak sa o zmenu pričiníme všetci na všetkých úrovniach našej spoločnosti,“ dodal Duda.

Komentáre