Maník zavŕšil majstrovský tucet, kráľovnou je 15-ročná Nadzamová

KošiceŠport

Turnaj Majstrovstiev Slovenska v bleskovom šachu zavítal po takmer dvoch dekádach do Košíc a príležitosť stretnúť sa zoči-voči za šachovnicami využilo 57 hráčov, vrátane dvoch veľmajstrov a dvoch medzinárodných majstrov. V sále internátov na Považskej ulici hýbalo figúrkami celkovo osem titulovaných hráčov.

Foto
Viktória Nadzamová je veľkým talentom slovenského šachu / KOŠICE ONLINE

Špecifikom šachových turnajov je, že za jeden stolík si počas nich zasadajú deti v útlom žiackom veku i seniori na dôchodku.

„To je na našom športe špecifické a krásne. Spája ľudí najrôznejších rozdielov a za šachovnicou dokážu živo diskutovať sedem i sedemdesiatročný človek,“ upozornil riaditeľ turnaja Alexander Riabov.

Zatiaľ čo partie klasického šachu trvajú aj sedem hodín, v jeho bleskovej verzii sú zápasy limitované časomierou a ich dĺžka nepresahuje desať minút. V rámci šampionátu tak odohrali účastníci až 15 kôl. V mužskej kategórii potvrdil rolu favorita Mikuláš Maník, ktorý vybojoval už svoj dvanásty titul majstra Slovenska v bleskovom šachu.

„S výkonom som celkom spokojný. Až na jednu partiu to bolo z mojej strany v pohode. Starších súperov už dobre poznám, pri tých mladších musíte byť v strehu, pretože sú nebezpeční a nemožno ich podceniť,“ vyslovil sa víťaz z klubu ŠK Prakovce.

Podľa Maníka išlo o dobre zorganizovaný turnaj a jedinou chybičkou krásy bola nižšia účasť. „Šachisti mali takmer rok pauzu, ale teraz je predsa len obdobie dovoleniek. Verím, že nevypukne tretia vlna a nabudúce sa stretneme v početnejšom zložení.“

Dvanásty majstrovský titul potvrdzuje, že Mikuláš Maník je v bleskovom šachu slovenskou stálicou. „Priznávam, že mňa baví tento šach ešte viac ako vážne a pomalé šachy. Toto tempo trénujeme dosť často a asi aj preto sa mi v tom darí.“

Galéria k článku

Tzv. „blicka“ baví aj Košičanku Viktóriu Nadzamovú. Stále iba pätnásťročná FIDE majsterka potvrdila povesť veľkého talentu a ovládla ženskú vetvu.

„Ja som sa na tento turnaj veľmi tešila. Bleskový šach je zábavný a tým, že to bolo v Košiciach, nemusela som nikam cestovať,“ pousmiala sa študentka farmácie. „Mojou prioritou je však každopádne dlhší šach, pretože v bleskovom sa veľmi zlepšovať nedá. Je to však zábava.“

Majiteľka bronzovej medaily z Majstrovstiev Európy mládeže hrá šach od piatich rokov a venuje sa mu už teda celú dekádu. Doterajšie úspechy ju tešia, no v šachu platí, že výkony rastú vekom. Tento šport je totiž nielen o bystrej mysli, ale aj o skúsenostiach.

„Je to tak a osobne verím, že ten bronz z ME je iba začiatkom,“ podotkla V. Nadzamová, ktorej trénerom nie je nikto iný, než legendárny Ľubomír Ftáčnik. „Tréner pôsobí v Bratislave a trénuje ma teda online. Každý sa čuduje, čo vlastne robíme na šachovom tréningu. Nie je to tak, že hráme šach do nemoty. Väčšinou sledujeme partie špičkových hráčov a rozoberáme si ich. A potom robíme samozrejme diagramy.“

Pri šachu nepotrebujete mať výnimočnú fyzickú kondíciu či veľké svaly. Všetko je to o hlave a psychike. Cíti sa však mladučká hráčka inak, keď sedí oproti veľmajstrovi, alebo malému žiakovi?

„Je to rozdiel. Hlavne psychologický. Z pohľadu hry sa však snažím hrať stále svoj najlepší šach. Osobne sa snažím hrať agresívne, pretože taký šach ma baví,“ poznamenala Nadzamová. Aj preto označila zo všetkých figúrok na šachovnici za najdôležitejšiu dámu. „Ako útočná hráčka si ju chránim a snažím sa ňou útočiť.“
 

Foto
Alexander Riabov a sestry Nadzamové / KOŠICE ONLINE

Turnaj Majstrovstiev Slovenska bohužiaľ potvrdil, že ženských hráčok šachu je ako šafránu a ich počet na podujatí v Košiciach sa dal spočítať na prstoch jednej ruky.

„Je to škoda, ale dievčatá sú vo veľkej menšine. Verím, že sa to zmení, pretože dievčatá sú šikovné a múdre. Za šachovnicou navyše môžu poraziť chlapov bez využitia sily. Chytrosťou a umom,“ upozornila 15-ročná Viktória Nadzamová.

Aj podľa Alexandra Riabova sú ženské hráčky veľmi šikovné a mohlo by ich byť oveľa viac. Pomôcť by paradoxne mohol aj nedávny lockdown. Zatiaľ čo väčšina športov počas neho výrazne trpela, šach zažil zásluhou online prostredia renesanciu.

„Pomohol nám seriál Queen´s gambit na Netflixe, ale aj možnosť hrať online šach. Aj na tomto turnaji sme mali hráčov, ktorí predtým nehrali, ale k šachu sa dostali cez internet, potom sa prihlásili do klubov a teraz k nám prišli naživo,“ skonštatoval A. Riabov.

V súvislosti so šachom sa dlhodobo hovorí aj o možnosti prieniku do programu olympijských hier. „Všetci by sme si to želali, pretože by to pomohlo popularizácii šachu a zvýšilo by to atraktivitu medzi sponzormi. Rieši sa to však už dvadsať rokov a úsilie zatiaľ pozitívny efekt neprinieslo. Osobne som teda v tejto otázke skeptický,“ dodal Riabov v súvislosti s aktuálnou olympijskou témou.

Komentáre