Manželský pár z východného Slovenska vyrába originálne šperky

VýchodZaujímavosti

Objednávky posielali do Austrálie či Mexika.

Mladí manželia Podolákovci pochádzajú z Popradu a spoločne vyrábajú jedinečné živicové šperky a doplnky Maru Love Rings. Handmade výrobe sa obaja venujú už dlhšie, ale Maru Love Rings naplno funguje približne rok a šesť mesiacov. Okrem jedinečných prsteňov vyrábajú klobúky, prívesky, motýliky, náušnice či sponky, a to buď zo živice, z dreva, alebo v kombinácii dreva a živice.

„Pri výrobe šperkov používame jednak stredové drevo, kde je jedno, z ktorej časti stromu je, pretože z každej strany sa buď odlomí, alebo brúsi. Alebo používame aj časti z okraja, kde už je kôra, prípadne aj kôru ako povrch alebo používame časti pod kôrou, kde sa môže stať, že drevo niekedy aj divne vyrastie, a to je pre nás zaujímavé, inde to je odpad, kde sa to nedá využiť. Pre nás je to naozaj vzácne, vyzerá to pekne, vytvorí sa tam štruktúra minikrajiny,“ vysvetlil Michal Podolák, pričom dodal, že drevo by malo byť dosť pevné, aby prsteň vydržal. Zároveň by sa malo dobre lámať, pretože v časti lomu dreva vzniká pekná štruktúra, ktorú ale nemá každé drevo. „Živica je dvojzložková. Zmiešajú sa dve zložky, ktoré navzájom spolu spôsobia to, že to stuhne. Na tuhnutie potrebujeme niekedy aj dva dni. Čiže sa to zaleje tou tekutou zložkou. Určite by sa to nemalo vystavovať ohňu, keďže živica sa teplom môže opäť stať sa tekutejšou, čo platí aj pre drevo,“ doplnila Mária Podoláková.

Foto
Malý princ a líška / Maru love rings

Výroba šperkov

„Na začiatku sa to drevo zlomí v určitom mieste a to vytvorí tú štruktúru, kde sa predeľuje drevo a živica. Potom do tej časti vkladáme veci, čo chceme mať zaliate v prsteni. Urobí sa nejaká forma, zaleje sa živica a potom sa na správnom mieste vyvŕta diera. Potom je tam veľa brúsenia, najprv strojové, ďalej ručné a stále jemnejší papier, až sa dôjde k lešteniu a k povrchovej úprave,“ prezradil Michal. Keď je živica ešte tekutá, čiastočne nasiakne do dreva, čím sa pevne spoja.

Do prsteňov zalievajú rôzne minidekorácie. „Do vnútra prsteňov sa dá vložiť takmer všetko, čo tam vojde. Často používame sušené kvety, ktoré nájdeme niekde v prírode. Takisto vyrábame aj vlastné postavičky domácich miláčikov, nejakých osôb či budov. Alebo dávame tam iba čistú farbu, miešame a kombinujeme rôzne farby, prípadne nejaké svetielkujúce granulky,“ dodal Michal.

Vo vnútri prsteňa môžu byť aj rôzne miniatúrne postavičky, ktoré v mnohých prípadoch vyrábajú napríklad podľa fotky. Postavička je vyrobená z drôtu, modelovacej hmoty a lepidla. Do niektorých šperkov je umiestnený celý príbeh postavičiek, ktorý zažívajú priamo vo vnútri bižutérie.

Foto
Zásnubný prsteň / Maru love rings

Svetoznáma značka

Manželia na svoje šperky prijímajú objednávky nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta. „Určite Bratislava, ale aj z východu, z Košíc, aj zo Žiliny, z Martina, z Nitry. Samozrejme, posielali sme aj do Čiech, to robíme veľmi často. Potom sme posielali aj do Austrálie, do Rakúska sa nám dostali nejaké prstene a najďalej boli v Mexiku,“ uviedla Mária s tým, že spolu s manželom Michalom vyrábajú aj zásnubné prstene či obrúčky: „Prvý zásnubný prsteň bol s kávovým zrnom, ktorý sme robili na niekoľkokrát. Museli sme si kúpiť zrnkovú kávu, ktorú máme doteraz doma, lebo ju nevieme nijak ďalej použiť. Myslím, že prvé obrúčky boli na prírodnú svadbu niekde na Orave.“

Samotní zákazníci mnohokrát posielajú manželom dekorácie, ktoré chcú zaliať do šperku. Samozrejme, okrem prírodných motívov sa dajú drevené prstene kombinovať aj s drahokamami alebo si zákazníci môžu dať vygravírovať svoje iniciály. „Tým, že dávame zákazníkom voľnú ruku, tak sa nám ozývajú ľudia, ktorí nám posielajú rôzne chlpy z domácich miláčikov, pierka z papagája. Boli tam mliečne zuby zo psa, aj ľudské zuby, boli tam vlasy, bolo tam všeličo,“ skonštatoval Michal.

Manželia Podolákovci vyrábajú aj klobúky, kravaty či nástenné hodiny. Každý šperk má dokonca aj svoje meno. „Museli sme si teda nejako vymyslieť, ako budeme tie prstene rozoznávať. Tak sme si vymysleli, že ich teda budeme nazývať podľa miest na svete. Buď im dávame mená podľa tých južných miest na svete, alebo podľa tých severských miest, podľa toho, čo ten prsteň obsahuje. Či už nám to pripomína more, alebo kvety, alebo ihličie, mach, alebo nejaké skaly,“ uzavrela Mária s tým, že pri výbere šperkov sa často radia aj so svojimi fanúšikmi.

 

Autorka: TÍMEA UDVARDYOVÁ

 

Komentáre