Marec bol najteplejším v histórii meraní

SvetZaujímavosti

Teplota v priemere vystúpila na 14,14 stupňa Celzia.

Vedci z programu Európskej únie pre pozorovanie a monitorovanie Zeme Copernicus tvrdia, že tohtoročný marec bol desiatym najteplejším mesiacom po sebe v histórii meraní. Teplota v priemere vystúpila na 14,14 stupňa Celzia, teda bola o jednu desatinu vyššia ako v predchádzajúcom najteplejšom marci z roku 2016. Máme teda za sebou najteplejší marec v histórii záznamov. Zároveň bol o 1,68 stupňa Celzia teplejší ako odhadovaná priemerná teplota medzi rokmi 1850 až 1900.

Foto
Aj Cyprus zaznamenal rekordné teploty  / TASR

Rekordné marcové teploty nie sú podľa vedcov prekvapujúce, keďže ich pripisujú klimatickému javu El Niňo, ktorý sa prejavuje zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.

„Kombinácia El Niňa s neprirodzenými morskými horúčavami však spôsobila, že tieto rekordy vyrážajú dych,“ vysvetlila odborníčka Jennifer Francisová z Woodwellovho klimatického výskumného centra.

Marec bol desiatym mesiacom v rade, ktorý bol najteplejším v histórii meraní pre príslušný mesiac v roku. Globálna teplota na povrchu mora dosiahla v priemere 21,07 stupňa Celzia, čo je najvyššia zaznamenaná mesačná hodnota a o niečo vyššia ako vo februári. Zástupkyňa riaditeľa Copernicus Samantha Burgessová skonštatovala, že marcové rekordné teploty nie sú výnimočné vzhľadom na iné mesiace v uplynulom roku, ktoré prekonali rekordy s väčšími rozdielmi vrátane februára či vlaňajšieho septembra.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre