Teplota v priemere vystúpila na 14,14 stupňa Celzia.
Vedci z programu Európskej únie pre pozorovanie a monitorovanie Zeme Copernicus tvrdia, že tohtoročný marec bol desiatym najteplejším mesiacom po sebe v histórii meraní. Teplota v priemere vystúpila na 14,14 stupňa Celzia, teda bola o jednu desatinu vyššia ako v predchádzajúcom najteplejšom marci z roku 2016. Máme teda za sebou najteplejší marec v histórii záznamov. Zároveň bol o 1,68 stupňa Celzia teplejší ako odhadovaná priemerná teplota medzi rokmi 1850 až 1900.
Rekordné marcové teploty nie sú podľa vedcov prekvapujúce, keďže ich pripisujú klimatickému javu El Niňo, ktorý sa prejavuje zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.
„Kombinácia El Niňa s neprirodzenými morskými horúčavami však spôsobila, že tieto rekordy vyrážajú dych,“ vysvetlila odborníčka Jennifer Francisová z Woodwellovho klimatického výskumného centra.
Marec bol desiatym mesiacom v rade, ktorý bol najteplejším v histórii meraní pre príslušný mesiac v roku. Globálna teplota na povrchu mora dosiahla v priemere 21,07 stupňa Celzia, čo je najvyššia zaznamenaná mesačná hodnota a o niečo vyššia ako vo februári. Zástupkyňa riaditeľa Copernicus Samantha Burgessová skonštatovala, že marcové rekordné teploty nie sú výnimočné vzhľadom na iné mesiace v uplynulom roku, ktoré prekonali rekordy s väčšími rozdielmi vrátane februára či vlaňajšieho septembra.
Zdroj: TASR