Materské školy sa môžu zapojiť do projektu Zdravé oči už v škôlke

SlovenskoSpravodajstvo

Ide o rýchle a bolestivé meranie zraku, ktorým sa predchádza detským očným ochoreniam.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) organizuje tretí ročník jedinečného projektu s názvom Zdravé oči už v škôlke, ktorý ja zameraný na prevenciu detských očných ochorení. Materské školy sa tak môžu prihlásiť na bezplatné meranie zraku. Tretí ročník projektu začal v októbri minulého roku, v rámci ktorého sa skontroluje zrak ďalším 20-tisíc škôlkarom. Ako informovala Lucia Chovanová z ÚNSS, ide o skríningové meranie zraku.

Foto
Meranie zraku sa realizuje pomocou špeciálneho bezdotykového prístroja / Zdravé oči už v škôlke

Minulý rok skontrolovali zrak viac ako 15-tisíc deťom v 313 materských školách. Od spustenia tretieho ročníka od vlaňajšieho októbra do konca januára zmerali zrak vyše 5600 deťom, pričom návštevy škôlok stále pokračujú. „Ešte stále sú voľné miesta v Bratislavskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji, v ostatných krajoch sú kapacity už naplnené a merania prebiehajú podľa harmonogramu. Radi by sme preto oslovili riaditeľov materských škôl, aby neváhali a svoje škôlky zaregistrovali na bezplatné meranie na stránke www.zdraveocivskolke.sk,“ uviedla riaditeľa ÚNSS Tatiana Winterová.

Meranie zraku, ktoré je rýchle a bezbolestivé, sa realizuje pomocou špeciálneho bezdotykového prístroja, a to v priamo v prostredí materskej školy. Koordinátor z ÚNSS prístrojom, ktorý pripomína väčší fotoaparát, skontroluje dieťa na diaľku, zo vzdialenosti jedného metra.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre