Matovič odcestoval do Krakova na stretnutie predsedov vlád krajín V4

EurópaSpravodajstvo

Zúčastnil sa ho aj Charles Michel.

Premiér Igor Matovič dnes odcestoval do Krakova, kde sa zúčastnil stretnutia predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Podľa jeho slov zmyslom V4 je hľadať spoločné riešenia a postoje, rozprávať sa o nich a následne ich zastupovať na pôde Európskej únie (EÚ). Zároveň sa poďakoval Česku, Maďarsku a Poľsku za ich solidaritu so Slovenskom počas 90. rokov minulého storočia, kedy bolo označované za čiernu dieru Európy.

Matovič zdôraznil, že Slovensko vstúpilo do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako posledné, ale do EÚ vstúpili všetky štáty V4 spoločne. Slovenský premiér reagoval aj na to, či bude naša krajina rokovať s Ruskom o možných dodávkach vakcíny Sputnik V ešte pred jej schválením regulačným orgánom EÚ:

„Môj názor je veľmi blízky postoju Viktora Orbána. Ochrana zdravia a životov nemôže byť spájaná s geopolitkou, vírus si nevyberá západ a východ. Našou povinnosťou je zabezpečiť bezpečnú vakcínu bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza.“

Foto
Igor Matovič / TASR

„V4 nie je politický blok. V4 je ekonomický blok 65 miliónov našich občanov, za ktorých záujmy bojujeme. A, samozrejme, bojujeme aj za záujmy Európy,“ vyhlásil český premiér Andrej Babiš, ktorému je ľúto, že Európska únia nemá jasný plán pre schengenský priestor, západný Balkán a Srbsko:

„Je to škoda, lebo aj v tejto chvíli by sme tam mohli uplatňovať náš vplyv na boj proti ilegálnej migrácii a pašerákom. Mrzí ma, že EÚ skvele vyjednávala a verila, že farmaceutické firmy budú k veci pristupovať seriózne.“

Stretnutia na kráľovskom hrade Wawel sa osobne zúčastnil aj predseda Európskej rady Charles Michel a online aj predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

„Rozumieme, že v Európe je situácia momentálne ťažká. Priorita číslo jeden je čo najskôr zabezpečiť dodávky dostatočného množstva vakcín,“ skonštatoval Michel s tým, že budúci týždeň sa uskutoční videokonferencia všetkých 27 členských štátov EÚ.

Premiéri podpísali výročnú deklaráciu o cieľoch skupiny V4, ale aj deklaráciu o spolupráci v digitálnom sektore. Zároveň si slávnostne pripomenuli 30. výročie založenia V4. Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že úlohou V4 je brániť Európu pred útokmi zvonka, ako aj pred vnútornými tendenciami budovať impérium a zároveň udržiavať nezávislosť vlastí a národov. Témami rokovaní je zhodnotenie spolupráce a významu V4, okrem iného aj v čase pandémie koronavírusu, ďalej klimatická politika, digitálna agenda či zahraničná politika.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre