Matovič odletel do Moskvy zachraňovať Sputnik V. ŠUKL tvrdí, že výrobca k vakcíne nedodal dokumentáciu

SlovenskoSpravodajstvo

Minister financií Igor Matovič sa dnes v Moskve stretne s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií Kirillom Dmitrievom. Cieľom pracovného stretnutia je doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko.

Foto
Expremiér a nový minister financií Igor Matovič dnes odletel do Moskvy / TASR

„Let expremiéra Igora Matoviča (OĽaNO) do Moskvy búra mýty o jeho odstúpení a bude mať trojaký dopad na slovenskú domácu a zahraničnú politiku. Najdôležitejše ale bude ako naloží expremiér Igor Matovič s otázkou ruských vojsk na hranici Ukrajiny," napísal na svojom profile na sociálnej sieti poslanec parlamentu, ktorý opustil stranu Za ľudí, Tomáš Valášek.

„Matovič sa dnes v Moskve stretne s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií Kirillom Dmitrievom. Rokovanie sa bude týkať vakcíny Sputnik V. Cieľom pracovného stretnutia je doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko,"  informoval tlačový odbor ministerstva financií.

Podľa Valáška matovičov let do Moskvy búra mýty o jeho odstúpení, Matovič sa chce naďalej venovať aspoň časti tém, ktorú riešil ako premiér.

„Bude akýmsi ministrom pre čokoľvek sa mu zachce a vláda Igora Matoviča ostáva vládou Igora Matoviča,“ doplnil. Cesta do Moskvy stavia podľa neho Za ľudí a stranu Sloboda a Solidarita do nemožnej situácie a zvyšuje pravdepodobnosť ďalšej krízy či kolapsu vlády.

Foto
Zahraničné cesty ministrov schvaľuje vláda. Táto bude zrejme schválená dodatočne, vláda o nej predtým nerokovala / TASR

Igor Matovič pred cestou na sociálnej sieti napísal, že Sputnikom dnes už vo veľkom očkujú vo viac ako 50 krajinách sveta, len na Slovensku si s ním naďalej niekto hrá svoju špinavú hru.

„Nestačila im exemplárna poprava Mareka Krajčiho za drzosť kúpiť ruskú vakcínu a ísť to oznámiť na košické letisko. Zobrali si aj moju hlavu a stále nekončia. Krok za krokom už šiesty týždeň robia všetko preto, aby v tomto zápase dosiahli absolútny zvrat - úplne znemožniť použitie Sputnika na Slovensku. Cynicky a chladnokrvne, bez ohľadu na zdravie a životy ľudí na Slovensku," uviedol Matovič na sociálnej sieti.

„Rád by som vám napísal na rovinu, aké svinstvá je niekto schopný pre dosiahnutie tohto špinavého cieľa páchať. Teraz však na to čas nie je. Zatiaľ budem mlčať, ako týždne doteraz a sústredím sa na podstatu - zabrániť tomu, aby sme o Sputnik definitívne prišli. Čo je v tejto chvíli, bohužiaľ, najpravdepodobnejší scenár," dodáva vo svojom statuse Igor Matovič.

Foto
Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová / TASR

Šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová tvrdí, že výrobca Sputnika V nedodal približne 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. Prijatie záveru o pomere prínosov a rizík neumožnili nedostatok a nekonzistentnosť údajov. ŠÚKL naďalej odporúča, aby sa na Slovensku očkovalo registrovanými vakcínami. Na prípadné klinické skúšanie Sputnika V je nevyhnutné dodanie chýbajúcej dokumentácie od výrobcu. Rovnako, že vakcíny dovezené na Slovensko sa nedajú porovnávať s tými používanými v zahraničí, keďže ich spája len názov.

„Výrobca Sputnika V ani po opakovaných výzvach nedodal údaje z predklinických skúšaní, z výroby (vrátane údajov o výrobe liečiva, finálneho produktu, stabilite vakcíny, skladovaní a exspirácii) a z klinických skúšaní, čo zahŕňa najmä dáta o bezpečnosti a účinnosti," informovala Baťová.

ŠÚKL však skonštatoval že vakcína vyhovela v skúškach na sterilitu, apyrogenitu, pH, čírosť, farbu, abnormálnu toxicitu, špecifickú aktivitu, neprítomnosť viditeľných mechanických nečistôt, extrahovateľný objem, stanovenie koncentrácie proteínu, vzhľad.

„Na základe len laboratórnych testov však nie je možné prijať záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí ani po doplnení zvyšných skúšok," dodala Zuzana Baťová. Podľa dokumentov, ktoré výrobca predložil Európskej liekovej agentúre (EMA), vyplýva, že lieková forma vakcíny dovezená na Slovensko nie je a nebude zhodná s hotovým liekom, ktorý EMA posudzuje.

„Šarže vakcíny použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké charakteristiky a vlastnosti ako šarže vakcíny dovezené na Slovensko," zdôraznila. Štátny ústav spolupracoval pri hodnotení s 30 oficiálnymi laboratóriami aj s akreditovaným laboratóriom Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Pri hodnotení oslovil aj maďarskú liekovú agentúru, keďže Maďarsko je jedinou krajinou Európskej únie, v ktorej sa vakcína podáva. Tá však na základe zmluvy o mlčanlivosti s výrobcom údaje poskytnúť nemohla. Neregistrovanú vakcínu by mohli na Slovensku podávať napríklad v rámci tretej fázy klinickej štúdie. Na schválenie klinického skúšania je však nevyhnutné dodať ŠÚKL chýbajúcu dokumentáciu od výrobcu Sputnika V a počítať s primeranými lehotami na jej zhodnotenie.

Foto
Už šiesty týždeň robí niekto podľa Igora Matoviča všetko preto, aby v tomto dosiahol absolútny zvrat - úplne znemožniť použitie Sputnika na Slovensku  / TASR

„Od cesty budú chcieť dať SaS a Za ľudí ruky preč, ale to celkom nepôjde. O zahraničných cestách ministrov rozhoduje vláda. Tam síce môžu Ivan Korčok, Mária Kolíková a Veronika Remišová zahlasovať proti, ale budú prehlasovaní. Igor Matovič letí do Moskvy aj v ich mene, či chcú, alebo nechcú,“ podotkol. Uviedol tiež, že na stredajšom rokovaní vlády tento bod na programe nebol a zrejme príde dodatočná žiadosť o schválenie cesty.

Za najdôležitejšie Valášek považuje to, ako naloží Matovič s otázkou ruských vojsk na hranici Ukrajiny. Pripomína, že tam letí v čase, kedy Moskva nazhromaždila najviac vojsk od intervencie na východe Ukrajiny v roku 2014.

„Za týchto okolností, keď vysoký predstaviteľ členskej krajiny Európskej únie (EÚ) a NATO navštívi Moskvu, nemôže sa tváriť, že ho dianie na Ukrajine nezaujíma,“ zdôraznil.

Matovič by mal podľa neho podporiť minimálne dlhodobú slovenskú, európsku a aliančnú pozíciu, a to, že Rusko je v tomto konflikte agresorom a malo by jednotky z hranice stiahnuť a kontrolu nad hranicou navrátiť Ukrajine.

„Čokoľvek iné znamená ísť proti záujmom Slovenska. A teraz: aká je pravdepodobnosť, že Igor Matovič urobí to, čo sa od vysokého predstaviteľa západného štátu v tejto situácii očakáva?,“ pýta sa bývalý koaličný poslanec.

Foto
Richard Sulík problém v ceste Igora Matoviča nevidí, vníma to ako snahu zachrániť ruskú vakcínu pre Slovensko / TASR

Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík vníma cestu ministra financií Igora Matoviča do Moskvy ako snahu zachrániť vakcínu Sputnik V, respektíve sprístupniť ho ľuďom. 

„Čas hrá proti nám. Vakcína má expiráciu v júli. Treba preto konať a Matovič má túto snahu a chce docieliť, aby vakcínu Sputnik V mali k dispozícii čím skôr tí, ktorí chcú," povedal na štvrtkovej tlačovej besede Richard Sulík.

„Neboli sme nikdy proti dovozu Sputnika. My sme naopak hovorili fajn, dovezme ho, len nech to má kladné hodnotenie zo strany Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL). Tam to momentálne hapruje, ale dúfam, že sa to podarí dotiahnuť do konca,” dodal.

Dúfa, že k tomu prispeje aj Matovičova cesta do Moskvy. O jeho ceste sa podľa svojich slov dozvedel dnes. Táto téma sa v stredu 7. apríla na rokovaní vlády neriešila.

„Igor Matovič tam nešiel ako minister financií, ale ako bývalý premiér, ktorý sem Sputnik doviezol spolu s bývalým ministrom zdravotníctva. Pokiaľ on dospel k záveru, že najlepšie bude osobné stretnutie, také situácie existujú, a rozhodol sa tam cestovať, tak nevidím teraz dôvod to nafukovať na nejakú veľkú medzinárodnú aféru,” dodal Sulík.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa o štvrtkovej ceste ministra financií Igora Matoviča do Ruska dozvedel v stredu (7.4.) od veľvyslanca v Moskve. Ocenil, že ho informoval aj premiér Eduard Heger a komunikoval aj s ministrom vnútra Romanom Mikulcom.

Témou rokovaní je vakcína Sputnik V. Cesta zatiaľ nebola schválená vládou. Na tlačovej konferencii Korčok tiež informoval, že v piatok (9.4.) má Matovič rokovať v Maďarsku.

Zdroj: SITA/TASR/FB IM

Komentáre