Matovič vyhlásil, že do Vianoc nás pravdepodobne čakajú tri kolá plošného testovania, ktoré nebudú dobrovoľné

SlovenskoArchívCeloplošné testovanie 2020

Prvé z nich je naplánované na 6. decembra.

Predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič uviedol, že do Vianoc by sa mali uskutočniť tri kolá plošného testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19. Premiér zdôraznil, že to odobril aj Ústredný krízový štáb. Na ďalšie kolá by sa malo použiť osem miliónov antigénových testov. Prvé z nich je naplánované na 6. decembra, pričom bude celoplošné. Ďalšie dve kolá by mali byť v tých mestách a obciach, ktoré budú v prvej fáze operácie identifikované ako problematické.

„Rôzne zložky štátu, ktoré sa budú podieľať na plánovaní, majú prísť do stredy (25.11.) s návrhom, ako zrealizovať osem miliónov testov v priebehu troch decembrových víkendov,“ uviedol Matovič s tým, že decembrové testovanie nemôže byť dobrovoľné, ako to bolo počas uplynulého víkendu:

„My sa musíme rozhodnúť, buď tu bude masívne testovanie, alebo očakávam od kolegu Sulíka, že sa tu postaví a povie, že bude tvrdý lockdown.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Tretia možnosť podľa premiéra neexistuje. S ministrom obrany Jaroslav Naďom očakávali, že sa minulý víkend príde otestovať približne tretina obyvateľov. Účasť však dosiahla zhruba 30 percent. Podľa Matoviča to bola skúška toho, či dokážeme ísť v ústrety tým najťažším trom mesiacom, ktoré nás čakajú:

„Z toho jednoznačne vyplýva, že robiť akékoľvek plošné testovanie postavené na absolútnej dobrovoľnosti by boli vyhodené peniaze.“

Ústredný krízový štáb rokoval aj o návrate detí do škôl, avšak zatiaľ nedôjde k žiadnej zmene. Žiaci 2. stupňa základných škôl a stredoškoláci by sa mohli vrátiť do lavíc na posledné dva týždne.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre