Maturity tento rok nebudú. Zvažuje sa aj zrušenie štátnic?

VýchodKoronavírus

Univerzity hovoria o kroku k zníženiu úrovne absolventov.

Bývalý minister školstva Branislav Gröhling v dôsledku pandémie koronavírusu zrušil tohtoročné maturity. Niektorí vysokoškoláci požadujú rovnaký postup aj v prípade štátnych záverečných skúšok.

„Ministerstvo školstva Slovenskej republiky (MŠ SR) nemá kompetencie zasahovať do vzdelávania na vysokých školách, a to platí aj pre uskutočňovanie štátnych skúšok. Minister školstva tak nemá kompetenciu zrušiť štátne skúšky na vysokých školách,“ uviedla pre Rádio Košice Renáta Vitková z komunikačného odboru MŠ SR.

Zrušenie maturít považuje rezort školstva za najjednoduchší krok, pretože okrem vládnej krízy sa nedá predurčiť ani vývoj pandémie koronavírusu. V budúcnosti chce začať diskutovať o tom, či by známku na maturite nemohol tvoriť aj priemer známok za štyri roky štúdia a či by sa maturita nemohla realizovať ako samostatná práca či projekt.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Stanoviská univerzít

Technická univerzita v Košiciach považuje súčasné rozhodnutie o maturitách ako krok k zníženiu úrovne absolventov. Štátnice neplánuje zrušiť. Rovnaký názor má aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Svojim prvákom chcú pomôcť pri adaptácii na vysokoškolské štúdium. K tomuto stanovisku sa pripája aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.

„Úplné zrušenie maturitných skúšok nepovažuje UVLF za optimálne riešenie situácie. Ministerstvo školstva malo pripraviť istú formu maturitných skúšok, ktorá by sa priblížila štandardnému spôsobu ukončenia štúdia. Na rozdiel od vlaňajška bola tohtoročná situácia predpokladaná a očakávaná,“ povedala hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková s tým, že neplánujú zrušiť štátnice, ale budú sa realizovať dištančne.

„Štátnu skúšku podobne ako i maturitnú skúšku nesmieme vnímať len ako overenie schopností študenta. Úspešne vykonaná štátna skúška je dôležitým momentom pre študenta, ktorý sa stáva absolventom a je oprávnený vykonávať svoje povolanie, na ktoré sa pripravoval počas štúdia. Preto nie sme zástancami rušenia štátnej skúšky a ani v tejto chvíli nezvažujeme k danému kroku pristúpiť,“ reagovala hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove Anna Polačková.

Riaditeľka Gymnázia Ľudovíta Štúra v Michalovciach Adriana Petrová skonštatovala, že stredné školy majú pripravené podklady na internú časť maturít, preto mohol rezort školstva zvážiť ich online realizáciu. Gymnáziá by to podľa jej názoru zvládli.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre