MDŽ pripomína solidaritu žien a ich viac ako sto rokov trvajúci zápas o zrovnoprávnenie

SlovenskoZaujímavosti

V Československu sa prvýkrát oslavoval v roku 1921.

Nielen Slovensko, ale aj celý svet si dnes pripomína Medzinárodný deň žien (MDŽ), ktorý sa každý rok slávi 8. marca. Organizácia spojených národov (OSN) uznala tento sviatok v roku 1975 ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj. Tento deň pripomína solidaritu žien a ich viac ako sto rokov trvajúci zápas o politické, sociálne a spoločenské zrovnoprávnenie.

V New Yorku sa 8. marca 1857 uskutočnilo prvé organizované vystúpenie žien. Do ulíc americkej metropoly vyšli robotníčky z miestnych textilných tovární, pričom žiadali zlepšenie svojich pracovných podmienok a zvýšenie platov. Proti nim však zasiahla polícia a rozohnala ich. O dva mesiace neskôr vzniklo v New Yorku prvé odborové združenie továrenských šičiek a nasledovali ďalšie protesty. V roku 1908 sa tohto zhromaždenia zúčastnilo 15-tisíc žien, ktoré okrem iného požadovali aj získanie volebného práva. Členky Socialistickej strany Ameriky 28. februára 1909 vyhlásili prvý Deň žien a v nasledujúcich rokoch to mala byť vždy posledná februárová nedeľa.

Foto
Prorežimný propagandistický charakter MDŽ čiastočne nahrádzal Deň matiek, ktorý zrušili komunisti / TASR

Nemecká socialistka Clara Zetkinová na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Socialistickej internacionály v Kodani, ktorá sa uskutočnila v roku 1910, navrhla, aby sa Deň žien slávil aj v ostatných krajinách, čo odsúhlasili aj delegátky konferencie, ale nestanovili si konkrétny dátum. V roku 1911 sa uskutočnili tieto oslavy aj v Rakúsko-Uhorsku, Dánsku, Nemecku a vo Švajčiarsku, ktorých sa 19. marca zúčastnilo viac ako milión mužov a žien. K požiadavkám pribudlo aj právo žien vzdelávať sa v učňovských školách a právo na rovnaký plat za rovnakú prácu.

Dátum 8. marec sa pre MDŽ ustálil až po 1. svetovej vojne, predovšetkým pod vplyvom veľkej demonštrácie v Petrohrade v roku 1917. Tá sa však podľa juliánskeho kalendára uskutočnila poslednú februárovú nedeľu, čo pripadalo na 8. marca podľa gregoriánskeho kalendára. V Československu sa prvýkrát MDŽ oslavoval v roku 1921, pričom o rok neskôr už nadobudol masový charakter. MDŽ sa pred 2. svetovou vojnou už nepripomínal, ten posledný sa u nás uskutočnil v roku 1938. Zmena nastala až po skončení vojny.

MDŽ v bývalých socialistických krajinách bol súčasťou oficiálneho kalendára sviatkov. Nadobudol však skôr prorežimný propagandistický charakter a čiastočne nahrádzal Deň matiek, ktorý zrušili komunisti. Pôvodný obsah MDŽ v krajinách mimo komunistického bloku oživila predovšetkým vlna feminizmu v 60. rokoch 20. storočia, čo napokon smerovalo aj k jeho uznaniu na pôde OSN.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre