Med z Košíc je lepší ako najdrahší med na svete

KošiceZaujímavosti

SAV potvrdila, že nie je riedený, čím by mohlo dôjsť k jeho potenciálnemu znehodnoteniu.

Med z košickej Včelnice Kondáš získal status celosvetovej kvality. Slovenská akadémia vied testovala vzorku medu, pričom analýza potvrdila, že je antibakteriálne účinnejší ako manukový med, ktorý tvorí základ medicínskeho medu. Ten patrí medzi najdrahšie druhy medov na svete. Dôvodom je, že pochádza od včiel, ktoré žijú izolovane na Novom Zélande. SAV ho používa ako štandard pri testovaní antibakteriálnych účinkov medu.

SAV zároveň došla k záveru, že košický med nie je falšovaný, respektíve riedený, čím by mohlo dôjsť k jeho potenciálnemu znehodnoteniu. Testovaný kvetový med mal štandardný bielkovinový profil, takže nebol riedený. „Testovaný med vykazoval vyšší antibakteriálny potenciál ako manukový med_ORA, ktorý tvorí základ medicínskeho medu. Analyzovaný med vykazuje štandardný proteínový profil a nevykazuje stopy falšovania, respektíve riedenia,“ uviedol vedúci Laboratória apidológie a apiterapie Ústavu molekulárnej biológie SAV Juraj Majtán.

Foto
Ilustračná fotografia / Včelnica Kondáš

„Strávil som veľa času na farmách v Austrálii, Novom Zélande a Španielsku. Prešiel som rôznymi školeniami apiterapie, vo výskumnom ústave Včelárskom v Dole pri Prahe som sa učil, ako chovať včelie kráľovné a v Španielsku som nazbieral skúsenosti ako minimalizovať aplikáciu tvrdej chémie pri liečení včelstiev,“ povedal Peter Kondáš. Práci so včelami sa venuje už štyridsať rokov a svojimi skúsenosťami pomáha aj iným včelstvám na Slovensku.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre