Riešenie situácie s nedostatkom lekárov je diskutabilné z viacerých dôvodov.
Jednou z hlavných tém týchto dní je aj nedostatok lekárov na Slovensku. Strana Smer-SD totiž predstavila svoj volebný program. Jej predseda Robert Fico avizoval, že v prípade, ak sa Smer po februárových parlamentných voľbách dostane do vlády, chce riešiť problém s nedostatkom lekárov. Buď absolventi medicíny odpracujú na Slovensku desať rokov, alebo odídu do zahraničia a zaplatia štátu pokutu vo výške 55-tisíc eur za štúdium.
Toto opatrenie vyvolalo búrlivé reakcie nielen vo verejnosti, ale aj v rámci rôznych inštitúcií. „Ako Spolok medikov mesta Košice sa pripájame k vyjadreniu študentov lekárskych fakúlt Slovenskej republiky vo veci reakcie na zverejnený program strany Smer-SD. Ten podľa nášho názoru porušuje základné ľudské práva, a to hlavne slobodu pohybu, ako aj zákaz diskriminácie. Takéto vyjadrenia a body programu sú podľa nášho názoru neakceptovateľné a situáciu v oblasti zdravotníctva rozhodne nevyriešia. O svoju slobodu sme dlho bojovali a určite si ju nenecháme len tak vziať, rovnako si nedáme ani naše ľudské práva,“ uviedol pre Košice Online predseda Spolku medikov mesta Košice Adam Nedoroščík.
Investície do lekárskych fakúlt
Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Daniel Pella skonštatoval, že slovenské zdravotníctvo aj školstvo je dlhodobo podfinancované: „Napriek dlhodobému tlaku vedenia všetkých lekárskych fakúlt sa neurobili žiadne väčšie investície, pokiaľ ide o budovanie simulátorových a virtuálnych centier, čo nie je v súlade ani s novými etickými pravidlami Európskej únie. Najviac by pomohla vysoká jednorazová investícia do lekárskych fakúlt, ktorá by zlepšila ich vybavenie a následne by sme mohli hovoriť a odborne diskutovať o stanovení relevantnej sumy za štúdium medikov. Avšak len v prípade, ak je to v súlade s európskou legislatívou a naviac, nesmie to byť diskriminačné k mnohým iným povolaniam, kde môže byť obdobná situácia. Z tohto pohľadu považujem za absolútnu prioritu modernizáciu školských a zdravotníckych zariadení vo vzťahu k výučbe budúcich lekárov, keď chceme znížiť počet absolventov medicíny odchádzajúcich do zahraničia.“
Podobný názor má aj samotná UPJŠ: „Našou úlohou je vytvárať atraktívne podmienky pre štúdium medicíny. Rezort zdravotníctva sa zase musí snažiť o vytváranie atraktívnych podmienok a prostredia pre lekárov, aby uprednostnili prácu na Slovensku. Pokiaľ ide o represívne opatrenia, tie by mali nasledovať až po tom, ak sa jasne definujú pravidlá podpory štúdia a za akých podmienok je študent dlžníkom,“ informovala hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková.
Prázdne politické gesto
Na strane medikov je aj Slovenská lekárska komora, ktorá už dlhodobo poukazuje na rastúcu personálnu krízu. „To, že je slovenské zdravotníctvo v kríze, vieme už dávno a dnes to už dokonca zhodne tvrdia vládni aj opoziční politici. Zdá sa však, že u politikov sa záujem o riešenie problémov zdravotníctva objavuje iba v predvolebnom období. Odborné organizácie pôsobiace v zdravotníctve nie rok, ale roky, poukazujú na nepopierateľný fakt, že sa slovenské zdravotníctvo rúti do stavu, keď jeho uzdraveniu pomôžu iba radikálne, zložité a komplexné opatrenia. Slovenská lekárska komora a Lekárske odborové združenie už viac ako 15 rokov bijú na poplach a poukazujú na rastúcu personálnu krízu, na pretrvávajúci odchod nielen slovenských lekárov, ale aj iných zdravotníckych pracovníkov do zahraničia. Dôvody sú zjavné. Nižšie odmeňovanie a nedôstojné pracovné podmienky,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.
Riešenie situácie s nedostatkom lekárov, ktoré avizoval Fico, je problematické a diskutabilné z viacerých dôvodov, čo potvrdil aj Kollár: „Okrem toho, že je tento návrh celkom zjavným prázdnym predvolebným politickým gestom, že je evidentne v rozpore s európskymi pravidlami voľného trhu, že je riešením, ktoré s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou neobstojí v skúške ústavnosti, že v žiadnom prípade neprinúti, ale hlavne nemotivuje lekárov ostať na Slovensku a našim pacientom nezlepší zdravotnú starostlivosť, je dôkazom niečoho omnoho závažnejšieho.“ O stanovisko sme požiadali aj stranu Smer-SD, ale k tejto téme sa zatiaľ nevyjadrila.
Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ