Medveď hnedý sa objavil aj v Krivanoch v sabinovskom okrese

VýchodSpravodajstvo

Ľudia sa boja chodiť do lesa.

Obyvatelia obce Krivany v okrese Sabinov v uplynulom období viackrát videli medveďa hnedého. Z tohto dôvodu sa boja chodiť do lesa. Starosta Ján Šejirman upozornil, že problém je potrebné riešiť, aj keď ide o jednu z lokalít, v ktorej Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) eviduje výskyt medveďa.

„Monitorujeme ho tu od začiatku roka, ale teraz asi pred piatimi týždňami sme mali prípad, že rybár bol pri rieke a oproti nemu bol medveď. Po tomto prípade bolo trošku tak tichšie, ale teraz asi pred dvoma týždňami bolo hlásené, že zase prechádzal z jednej lokality do druhej, takže je tu určite pohyb a treba s tým niečo robiť. Nikto nechce ísť do lesa, ktorý sa vyľudní. Možno pre niekoho je to dobré, ale les by mal slúžiť aj pre ľudí,“ povedal Šejirman s tým, že po tragickom prípade stretu medveďa s človekom v Liptovskej Lúžnej občania nechcú vkročiť do lesa:

„Nikdy to nebolo. Asi je to premnoženie a niektorí jedinci sa sťahujú do údolí. Tu v našej lokalite, Krivany a Levočské vrchy, určite ich je veľký počet, boli zaznamenané na fotopascách. Počas posledného pol roka sa sťahujú dole, a keď príde jeden, tak si myslím, že prídu viacerí.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Občania upozorňujú na medveďa prostredníctvom webovej stránky obce, v rozhlase či na sociálnej sieti. Starosta doplnil, že nikdy nepočul o výskyte medveďa v obci:

„Som ochranca prírody, som za výsadbu a všetko, ale toto už myslím si, že odradí ľudí chodiť do lesa, nebude to dobré.“

Zásahový tím pre medveďa hnedého zaznamenáva vo svojej databáze problémové jedince medveďa hnedého. Manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Anna Weissová potvrdila, že evidujú viac ako 20 hlásení o výskyte medveďov v intravilánoch obcí alebo ich bezprostrednej blízkosti. Nie všetky z nich sú podľa jej slov problémové, teda také, u ktorých by nastala zmena ich správania a návykov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre