Mestské lesy upozorňujú na medveďa v okolí Košíc

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované 14.20 hod.

Po medializovaných prípadoch v Liptovskom Mikuláši a Nízkych Tatrách už na výskyt medveďa upozornili aj Mestské lesy Košice. Lesní robotníci spozorovali jeho pohyb v lesnom poraste v lokalite Sokoľ – Uhrinč neďaleko obce Trebejov.

Mestské lesy preto vyzývajú k zvýšenej opatrnosti a odporúčajú skupinové vychádzky s prirodzeným zvukovým doprovodom.

Problém s medveďmi v intravilánoch obcí a miest narastá, medveď hnedý sa rozšíril aj do území, kde sa v minulosti nevyskytoval a stúpa počet a rozsah škôd, ako aj počet útokov medveďa na ľudí. V minulom roku ŠOP SR prijala 1644 hlásení o škodách, stretoch a výskyte jedincov medveďa hnedého, a to z územia 345 obcí. Rovnako narástol počet dopravných kolízií, ktoré zapríčinili medvede pohybujúce sa na cestných komunikáciách a železničných tratiach,“ uviedla pre Košice Online vo februári Štátna ochrana prírody.

Aktuálnou situáciou sa začala zaoberať aj vláda na dnešnom zasadnutí. Vo viacerých lokalitách by sa pre výskyt synantropných medveďov mohla vyhlásiť mimoriadna situácia. Vláda uložila ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi, aby zabezpečil zvolanie krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch.

Rizikovými okresmi sú Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Kežmarok, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Prievidza, Partizánske, Poprad, Ružomberok, Rimavská Sobota, Turčianske Teplice, Žilina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Považská Bystrica.

Nárast počtu konfliktných situácií medveďa s človekom je podľa ministerstva životného prostredia dôsledkom synantropizácie veľkého počtu jedincov v rizikových oblastiach.

„Rizikové oblasti sú určované na základe katastrálnych území, v ktorých v predchádzajúcom období najčastejšie dochádzalo k pravidelnému prieniku synantropných jedincov medveďa hnedého do intravilánu, prípadne do blízkosti ľudských sídiel v extraviláne,“ vysvetlil rezort.

Foto
Medveď sa vyskytol v lokalite Sokoľ – Uhrinč / facebook.com/mestskelesykosice

V dotknutých okresoch má minister životného prostredia Tomáš Taraba zabezpečiť posilnenie hliadkovej činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Šutaj Eštok má tiež zabezpečiť zvýšenie hliadkovej činnosti polície v dotknutých okresoch a potrebné materiálne vybavenie jednotlivých hliadok.

„V období mimoriadnej situácie budú vykonávané opatrenia na zamedzenie rizík ohrozenia obyvateľov medveďom hnedým, na zmiernenie následkov mimoriadnej situácie a minimalizovanie škôd,“ doplnil envirorezort.

Minister vnútra vysvetlil, že cieľom vyhlásenia mimoriadnych situácií je ochrana ľudí, ktorí žijú v mestách:

„Umožní nám to aj v rámci Policajného zboru, aj zásahových tímov lepšie reagovať na zvýšený výskyt medveďa. Zásahové tímy budú posilnené, a tak chceme jasne ľuďom garantovať to, že štát je tu na to, aby ich chránil.“

Šéf rezortu školstva Tomáš Drucker skonštatoval, že téma medveďa je odborno-vecná a vyžaduje si adekvátnu reakciu:

„Nemôžeme tu mať medvede, ktoré nám chodia po sídliskách miest a ohrozujú nám ľudí. Tu sa už nemôžeme baviť o tom, že sme im narušili teritórium.“

Aj na východnom Slovensku bolo vlani zaznamenaných niekoľko prípadov výskytu medveďa hnedého v intravilánoch miest a obcí. Na Zelenom dvore v smere do Košíc došlo v apríli minulého roka k zrážke vozidla s medveďom. Ďalšie jedince sa vyskytli v Spišskej Novej Vsi či vo Vysokých Tatrách.

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) vlani zaznamenala 12 útokov medveďa na človeka s ublížením na zdraví a 8 priamych stretov bez ublíženia na zdraví. 

Ochranári predpokladajú, že v nadchádzajúcej sezóne sa zvýši počet kolíznych situácií s medveďom.

 

Zdroj: TASR

Komentáre