Medvede na východnom Slovensku sú monitorované fotopascami

VýchodSpravodajstvo

Šelmy v danej lokalite nie sú premnožené.

Správa Národného parku (NP) Poloniny v posledných týždňoch eviduje viaceré záznamy medveďov z fotopascí. Odborníci však ubezpečujú verejnosť, že naša najväčšia dravá šelma nie je premnožená na území východného Slovenska. Zvýšený počet záznamov je spôsobený aj technologickými vymoženosťami, ktorými sú fotopasce či prístroje umožňujúce nočné videnie.

„Vihorlatské vrchy sú stálym stanovišťom medveďa hnedého. Od roku 1979 sa tu registrujú pobytové znaky a priame pozorovania, ktoré dokazujú, že nejde len o prechodný pobyt. Vo Vihorlate sú sledované celoročne. Dnes majú turisti a poľovníci v prírode nainštalované množstvo fotopascí, preto je aj informácií o ich výskyte a migrácií v území viac, ako bolo pred desiatimi rokmi,“ informovala zoologička Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat Zuzana Argalášová.

Foto
Poloniny / TASR

Medveď hnedý je udomácneným druhom aj v Poloninách. Ako skonštatoval Jozef Štofík zo Správy NP Poloniny, v rámci spravovaného územia sa vyskytuje šestnásť až osemnásť jedincov ročne. Podobná situácia je aj na území, ktoré spravuje CHKO Východné Karpaty. Ako to potvrdil riaditeľ správy Juraj Platko, predovšetkým vďaka spolupráci s poľovnými združeniami získavajú informácie o pohybe tejto šelmy.

Argalášová vysvetlila, že dva záznamy z rôznych miest môžu zachytávať jedného jedinca: „Medvede majú veľké domovské okrsky. Veľkosť, na ktorom sa pohybuje, závisí od dostupnosti a rozloženia potravy aj na populačnej hustote. Ak niekto odfotí medvede pri Porube pod Vihorlatom a o týždeň ich odfotí v lesoch nad vedľajšou dedinou v Jovse, môžu to byť tie isté jedince.“

Podľa ochranárov môže byť väčší počet záznamov o pohyboch medveďa spôsobený aj tým, že turisti či hubári nerešpektujú vyznačené turistické značenie. Za posledné roky nedošlo na východnom Slovensku k priamym stretom človeka s touto šelmou. Predchádzať tomu je možné aj výberom času, kedy je vhodné navštíviť les. „Pokiaľ sa turista nepohybuje po lese v krízových časoch, v skorých ranných, neskorých večerných alebo nočných hodinách, pravdepodobnosť stretu sa znižuje,“ dodal Štofík s tým, že medveď je väčšinou plachý a ľuďom sa zvykne vyhýbať.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre