Podľa ochranárov nie sú premnožené.
Stretnúť medveďa mimo lesa bolo kedysi raritou, dnes sa to stáva bežnou súčasťou života tých, ktorí žijú v blízkosti prírody. Začiatkom tohto roka sme vás informovali, že medvede sa potulovali okrem Tatier či Liptova aj v Slanských lesoch, v Sokoli, na Jahodnej či v Čermeľskom údolí. Ochranári zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého nám vtedy potvrdili, že medvede nie sú premožené a ich populácia je stabilná. Tentoraz sa ale objavili pri Košickej Belej, na Bankove či na výjazde z Košíc, kde zviera vbehlo do cesty jednému z vodičov. Medveď v pondelok (1.5.) zaútočil na ľudí v žilinskom okrese. Štátna ochrana prírody po ňom stále pátra. Upozorňuje, že môže byť postrelený, a preto ešte agresívnejší. Je teda zrejmé, že medvede strácajú plachosť.
Košičania boli doposiaľ zvyknutí len na diviaky. Podľa starostu Sídliska Ťahanovce Miloš Ihnáta, kde sa uplynulý víkend stala kolízia s medveďom, nie je stretnutie s takýmto zvieraťom sranda:
„Medveď má obrovské teritórium, veď keď si to tak zoberieme, medveď môže mať teritórium od Sídliska Ťahanovce až po Ružínsku priehradu. Boh zavaruj, keď sa stretnú dva medvede samci.“
Obyvatelia metropoly východu sa s medveďmi stretávajú skôr sporadicky, najčastejšie dochádza ku stretu s cyklistami či hubármi. Magistrát v tejto súvislosti upozorňuje, že treba byť obozretný, vyvolávať paniku však nechce. Na území Mestských lesov neeviduje medvede, ktoré by tu trvalo žili. Zväčša sa tu prechodne zdržiavajú na jar, keď sa tu počas ruje môžu zatúlať najmä z Nízkych Tatier, okolia Smolníka vo Volovských vrchoch alebo Čiernej hory.
„Medvede na východnom Slovensku vždy boli a budú. My sa síce nachádzame na okraji výskytu medveďov, no každému radšej odporúčame, aby bol teraz v lese opatrný. Medveď síce nevyhľadáva stretnutie s človekom, no počas ruje sa zvyšuje pravdepodobnosť, že v lese môžu na seba nechtiac natrafiť,“ reagoval hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík.
Keďže sa medvede dostávajú čoraz bližšie k ľudským obydliam, situáciou sa dnes budú zaoberať práve na Sídlisku Ťahanovce, čo nám potvrdil aj Ihnát:
„Treba prijať nejaké opatrenia, upozorniť ľudí, povedať si, akým spôsobom to treba urobiť a takisto si povieme, čo môže v takejto situácii urobiť poľovnícke združenie, aj keby medveď napadol človeka a čo môže urobiť polícia v takej situácii, ak ide o ohrozenie zdravia a života.“
Štátna ochrana prírody nám stanovisko k celej veci prisľúbila čo najskôr. Ministerstvo životného prostredia a Zásahový tím pre medveďa hnedého sa s vedením lesnej služby regiónu v Taliansku dohodli na spolupráci pri riešení tejto otázky. Hlavnou témou rozhovoru boli práve preventívne opatrenia na minimalizovanie stretov medzi človekom a medveďom. Zástupcov talianskej strany zaujímalo praktické fungovanie Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Envirorezort sa podelil aj o skúsenosti s riešením problémov synantropných medveďov, ktoré stratili plachosť a u ktorých už nie je možný návrat k prirodzenému spôsobu života. Ďalšie stretnutie zainteresovaných strán by sa malo uskutočniť v lete.
Autor: RÁDIO KOŠICE