Medvedica, ktorá vyčíňala v Liptovskom Mikuláši, bola pred odstrelom monitorovaná niekoľko dní

SlovenskoSpravodajstvo

Šelma sa správala iracionálne.

V uliciach Liptovského Mikuláša v nedeľu 17. marca pobehovala medvedica, ktorá zranila päť ľudí. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) konkretizovala, že ju našla do 1,5 hodiny, a to pomocou dronov a špeciálnej techniky. Následne ju monitorovala, aby potvrdila jej identifikáciu. Medvedica bola v utorok (26.3.) usmrtená.

Situácia v Liptovskom Mikuláši nemá obdobu v histórii Slovenska a takisto sme k tomu aj pristupovali. Prvýkrát bol použitý Manuál pre ochranný odstrel medveďa hnedého v Slovenskej republike, kde sme si odskúšali niektoré postupy, ktoré budeme do budúcna vylepšovať,“ povedal generálny riaditeľ ŠOP SR Štefan Kysel.

Od nahlásenia incidentu bolo v teréne 24 hodín denne celkovo 16 hliadok zásahového tímu. Vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Juh ŠOP SR Jaroslav Slašťan uviedol, že prvým cieľom bolo zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov tak, aby sa medvedica nevrátila do intravilánu:

„Druhým cieľom bolo identifikovať a monitorovať medveďa, ktorý útočil. Použili sme na to 30 fotopascí, termovízie, drony, priame pozorovania a nočné videnia. Tretím cieľom bolo odsledovať správanie tohto medveďa. Zistili sme, že medveď sa opakovane pokúšal vnikať do intravilánov okolitých obcí, kde by mohol spôsobiť ďalšie škody na zdraví alebo majetku.“

Foto
Ilustračná fotografia / facebook.com/sopsr.sk

Dronista Dominik Vároš zdôraznil, že šelmu sa s použitím dronov a špeciálnych kamier podarilo nájsť krátko po incidente:

„Išli sme na miesto a do hodiny a pol sme toho medveďa mali. Bol na úplne inom mieste, ako sa hovorilo. Správal sa iracionálne a celý čas sme ho sledovali. Presne sme zistili, kde žije, kde má noru, kade sa pohybuje,“ uviedol Vároš s tým, že s dronmi nalietali zhruba 74 kilometrov, aby potvrdili, že ide o správneho jedinca:

„Porovnávali sme rozlíšenie termovízie nočného videnia alebo optík s tým, čo som videl v dronoch. Len čo som povedal, že mám 82-percentnú zhodu, potom to už riešil zásahový tím.“

Medvedica mala 3 roky a vážila takmer 70 kilogramov. Bola usmrtená v lokalite medzi obcami Iľanovo a Závažná Poruba. Zatiaľ nie je známe, čo ju vyplašilo a prečo prenikla do intravilánu mesta, ale pravdepodobne sa podľa Slašťana nepohybovala v Liptovskom Mikuláši prvýkrát.

Presne vedela, kade môže uniknúť, kde má preplávať Váh a popod aký diaľničný tunel má ujsť do okolia intravilánov obcí Iľanovo a Ploštín. Myslím si, že pravidelne navštevovala aj v minulosti intravilán mesta Liptovský Mikuláš.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre