Medzi Popradom a Muszynou premáva Beliansky expres

VýchodZaujímavosti

K dispozícii je počas víkendov.

Poprad, Starú Ľubovňu a poľskú Muszynu každý víkend od 3. júna do 3. septembra prepojí Beliansky expres. Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová skonštatovala, že ide o letné železničné spojenie, ktoré začína svoju ďalšiu sezónu:

„Beliansky expres prichádza počas tohtoročnej letnej sezóny s novinkou. Cestujúci, ktorí si zakúpia lístok na tento vlak, môžu ísť na návštevu Hradu Ľubovňa a skanzenu lacnejšie. Novinku pripravili pre cestujúcich kraj a Integrovaný dopravný systém Východ v spolupráci s Ľubovnianskym múzeom.“

Zľava platí iba v deň, kedy turisti cestujú daným vlakom. Podmienkou je preukázať sa opečiatkovaným alebo elektronickým cestovným dokladom, ktorý vydáva poľský alebo slovenský dopravca.

Foto
Beliansky expres zastavuje vo viacerých mestách a obciach  / Severovýchod Slovenska

Beliansky expres odchádza z Popradu do Muszyny každú sobotu a nedeľu o 7.29 hod. a 15.29 hod., pričom príchod do Poľska je o 9.11 hod. a 17.11 hod. Z Muszyny vyráža o 10.00 hod. a 17.56 hod. Od 1. júla bude v Starej Ľubovni k dispozícii nadväzné autobusové spojenie do Červeného kláštora či Pieninského národného parku s možnosťou prepraviť aj bicykel.

„Stará Ľubovňa ponúka okrem hradu a skanzenu aj ďalšie zaujímavosti. Patria k nim Stredoveký vojenský tábor, Vojenská expozícia Michala Strenka či Viktóriina záhrada s najväčším bludiskom v strednej Európe a vyhliadkovou vežou Čertova skala. V okolí za návštevu stoja aj Nestville Park, Hrad Plaveč, Kúpele Vyšné Ružbachy a Červený Kláštor,“ uviedla Jeleňová.

Vlak zastavuje aj v Studenom Potoku, kde môžu záujemcovia navštíviť golfový komplex, Beliansku jaskyňu aj Múzeum kočov. Jeleňová doplnila, že v Kežmarku je možné obdivovať hrad, drevený artikulárny kostol a v Spišskej Belej Kaštieľ Strážky aj Múzeum J. M. Petzvala.

„Veľkým lákadlom je tiež samotné mesto Poprad, odkiaľ sa turisti môžu prepraviť do Vysokých Tatier prímestskými autobusmi alebo prostredníctvom vlakových súprav Tatranských elektrických železníc.“

V kúpeľnom meste Muszyna sa nachádzajú starobylé pamiatky, množstvo atrakcií aj liečivých prameňov. Odtiaľ je možné vlakom navštíviť napríklad Krynicu.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre