Medzinárodná súťaž hraných filmov predstaví žánrovú pestrosť z rôznych kontinentov

KošiceArt Film 2024

Kto získa ocenenie Modrý anjel?

Súčasťou 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film bude aj Medzinárodná súťaž hraných filmov. Ponúkne snímky režisérov z celého sveta, ktorí v profesionálnych podmienkach vytvorili svoj prvý, druhý alebo tretí dlhometrážny hraný film po 1. januári 2023. Diváci sa môžu tešiť na filmy rôznych žánrov z viacerých kontinentov. Okrem iného uvidia triler, ale aj komediálny, hudobný či originálny slovenský tanečný titul.

Zostavovateľom sekcie je umelecký riaditeľ Art Filmu Martin Palúch:

„Absolútna väčšina zo súťažných snímok v posledných mesiacoch zarezonovala aj na významných svetových filmových podujatiach. Ide o výrazné režijné počiny a sme veľmi radi, že sa ocitli vo vzájomnej konkurencii v atraktívnej súťažnej sekcii Art Filmu.“

Foto
Dievčatá sú už raz také zachytáva príbeh Miry a Sriho, ktorý skomplikuje jej matka / AFF

Mexický film Zlý herec je príbehom o sexuálnom zneužití herečky jej kolegom počas nakrúcania filmu. Jeho režisér Jorge Cuchí sa vo svojich filmoch venuje predovšetkým otázkam spravodlivosti. Snímka komplexne zobrazuje osobnosť obete aj obvineného. Diváci na základe toho musia dospieť k vlastnému záveru, čo sa vlastne stalo.

Sci-fi snímka režiséra Piera Messinu Iný koniec sa odohráva v alternatívnej prítomnosti či veľmi blízkej budúcnosti. Sal pri autonehode prišiel o Zoe. Môže sa však s ňou na chvíľu opäť stretnúť, a to vďaka obnoveniu jej mysle s pomocou darcovského tela inej ženy. Svetové festivaly ocenili originálny námet aj herecké výkony Gaela Garcíu Bernala a Renate Reinsve.

Debut Dievčatá sú už raz také indickej režisérky Shuchi Talati zachytáva ľúbostný príbeh študentov Miry a Sriho, ktorý skomplikuje jej matka. Tá totiž tiež zabojuje o pozornosť tínedžera, čo ovplyvní jej vzťah s dcérou.

Úspešná talianska hudobníčka a herečka Margherita Vicario nakrútila hudobnú kostýmovú drámu Gloria! Je to príbeh mladej a talentovanej Terese, ktorá po narodení svojho nemanželského syna žije v katolíckom inštitúte Sant'Ignazio pre odvrhnuté ženy.

Režisér Magnus von Horn sa predstaví s filmom Dievča s ihlou. Karoline je krátko po konci 1. svetovej vojny nezamestnaná a čaká dieťa s mužom, ktorý nie je jej manžel. Pri amatérskom pokuse o interrupciu sa zoznámi s Dagmar, ktorá Karoline sľúbi, že jej pomôže nájsť pre dieťa adoptívnu rodinu.

Foto
Gloria! je príbehom mladej a talentovanej Terese / AFF

Film REI japonského režiséra Toshihika Tanaka vysvetlí rodovo neutrálne krstné meno a v Japonsku, ktoré predstavuje prázdny charakter. Ten sa naplní a získa svoj význam až vtedy, keď sa spojí s inými. Hikari sa na ostrove Hokkaido spozná s nepočujúcim fotografom Masatom. Nadviazanie nového vzťahu by mohlo zahnať jeho osamelosť a pochybnosti.

Komediálna dráma Panebože!, ktorú nakrútila francúzska režisérka Louise Courvoisier, ponúka príbeh takmer dospelého Totona. Keďže príde o otca, je nútený skutočne dospieť, postarať sa o mladšiu sestru a rodinný statok. Diváci uvidia aj výkony nehercov – autentických vidiečanov.

Gustav Möller sa predstaví s trilerovou drámou Dozorkyňa. Eva sa zaujíma o dobré správanie väzňov. Po tom, čo jedného z nich spozná vďaka svojej minulosti, sa bude snažiť, aby ju preložili do najstráženejšej časti väznice.

Režisér Mohamed Kordofani sa prihlásil so svojou drámou Zbohom, Júlia. Bohatá moslimka a bývalá speváčka Mona sa ujme južanskej vdovy Julie a jej syna Daniela, aby po smrti otca nezostávali na ulici. Hrdinky sa spriatelia aj napriek ich rozdielnemu náboženskému a kultúrnemu pôvodu. Jedna z nich má však tajomstvo, ktoré by mohlo tento vzťah zničiť.

Rodák z Košíc György Kristóf ponúkne triler Zenit o dynamike moci a formovaní politickej scény nielen vo východnej a strednej Európe počas posledných dekád, a to pomocou tanca a pohybu.

„Toto dystopické sci-fi vychádza z našej traumy z politických zmien, ktoré nastali po páde komunizmu v roku 1989 v krajinách východnej Európy a, bohužiaľ, trvajú dodnes. Je to reflexia zneužívania moci, korupcie aj sily zjednoteného hlasu ľudí. Som presvedčený, že je možné rozpovedať zrozumiteľný filmový príbeh bez slov, len prostredníctvom tanečného jazyka. Aj keď sme sa snažili, nedokázali sme nájsť žiadnu vhodnú referenciu pre náš projekt,“ povedal Kristóf.

Väzeň mal oslobodiť seba aj svojich súpútnikov, ale zatúži po moci. Hlavným choreografom filmu je medzinárodne uznávaný slovenský choreograf Anton Lachky, ktorý 20 rokov vedie úspešný tanečný súbor v Belgicku.

Foto
Režisér Magnus von Horn sa predstaví s filmom Dievča s ihlou / AFF

Porotu v Medzinárodnej súťaži hraných filmov, ktorá rozhodne o udelení ocenení Modrý anjel za najlepší film, najlepšiu réžiu a najlepší ženský a mužský herecký výkon, tvorí ukrajinská vizuálna umelkyňa a filmárka Anna Kryvenko, kurdsko-švajčiarsky filmár Mano Khalil a slovenský režisér Marek Kuboš.

Komentáre