Medzinárodné lety do Číny budú obmedzené minimálne do októbra

SvetKoronavírus

Aktuálne tu platí pravidlo „päť-jeden“, ktoré umožňuje jednej leteckej spoločnosti len jeden let za jeden týždeň na jednej linke do jednej krajiny.

Foto
Ženy s ochrannými rúškami na zabránenie šíreniu nového koronavírusu prechádzajú okolo vstupu do Zakázaného mesta počas Čínskeho národného ľudového kongresu (NPC) v Pekingu  / TASR

Vnútroštátna letecká doprava sa v Číne rozbehla, no vyzerá to tak, že inak ponechá krajina výrazné obmedzenie medzinárodných letov v dôsledku koronavírusovej pandémie v platnosti najmenej do októbra.

Štatistiky hovoria, že vnútroštátne lety dosiahli už polovicu úrovne spred krízy. 

Od konca marca platí v Číne „pravidlo päť-jeden", ktoré umožňuje jednej leteckej spoločnosti len jeden let za jeden týždeň na jednej linke do jednej krajiny. Čínske noviny 21st Century Business Herald s odvolaním sa na nariadenie leteckého úradu uviedli, že tento predpis bude platiť najmenej do októbra tohto roka.

Víza pre cudzincov zrušili

Čína však aj tak zrušila platnosť existujúcich víz a povolení na pobyt pre cudzincov, ktorí sa nachádzajú mimo krajiny. Nové víza tiež v súčasnosti udeľuje len vo výnimočných prípadoch. Z obavy pred zavlečením nového koronavírusu z iných krajín chce Peking obmedzením leteckej dopravy predovšetkým ohraničiť počet Číňanov vracajúcich sa do krajiny. 

Pokiaľ ide o vnútroštátne lety, od začiatku mája sa nimi prepravuje 800 000 pasažierov denne po tom, ako ich počet na vrchole krízy vo februári klesol na menej než 200.000. Opätovnému nárastu zrejme dominujú služobné cesty, keďže pokles cestujúcich naďalej hlásia najmä turistické lokality - na rozdiel od metropol.

 

Zdroj: TASR

Komentáre