Medzinárodný šachový turnaj už pozná svojho víťaza

KošiceZaujímavosti

V rámci festivalu bola slávnostne otvorená galéria šachových osobností Košíc.

V metropole východu sa v uplynulých dňoch uskutočnil prvý ročník medzinárodného šachového turnaja Cassovia Chess Open. V súťaži, ktorá mala deväť kôl, zvíťazil ukrajinský veľmajster Sergej Ovsejevič, druhý bol juniorský majster sveta z roku 2017 José Martínez Alcántara z Peru a bronzovú priečku obsadil Slovák Milan Pacher. Bol to najsilnejší šachový turnaj v Košiciach od roku 1918, a to aj vďaka účasti piatich veľmajstrov, dvoch medzinárodných majstrov a štyroch FIDE majstrov. Celkovo v ňom hralo 41 šachistov zo Slovenska, Ukrajiny, Peru, Kanady, Maďarska a Poľska.

Víťaz turnaja Sergej Ovsejevič / Cassovia Chess Open

O prvom a druhom mieste medzi dvoma najvyššie nasadenými hráčmi s rovnakým počtom bodov rozhodlo až pomocné hodnotenie. Majstrom Košíc sa stal piaty v poradí - ukrajinský veľmajster Volodymyr Vetoško, ktorý je hráčom klubu TJ Slávia Košice. Turnaja sa zúčastnil aj nevidomý košický šachista Anton Andráš, ktorý hral so špeciálnou šachovnicou. So súpermi uhral štyri body a napokon sa umiestnil na 25. priečke. Súčasťou týždňového šachového festivalu boli aj turnaje v bleskovom a rapid šachu, ktoré vyhral Peruánec Martínez Alcántara.

V rámci turnaja bola slávnostne otvorená galéria šachových osobností Košíc, do ktorej odborná komisia zaradila tento rok prvých dvoch Košičanov. Sú to Rudolf Charouse, ktorý koncom 19. storočia patril k najlepším hráčom sveta a prvý Košičan s titulom medzinárodného majstra Ladislav Kotán. Ich pamiatke v podobe memoriálu bol venovaný aj hlavný turnaj.

„Galériu, ktorá je zrejme prvá svojho druhu na Slovensku, otvorila pani Soňa Kotánová, sestra Laca Kotána. Odborná komisia bude do galérie každý rok nominovať ďalšie osobnosti a, povedzme si rovno, že tých v Košiciach nie je až tak veľa, takže dúfame, že v budúcich rokoch sa objavia ďalšie osobnosti, ktoré si to zaslúžia,“ skonštatoval hlavný organizátor Karol Repaský. Organizátormi šachového festivalu v priestoroch Stavebnej fakulty Technickej univerzity boli 1. Šachový klub Košice a Košický krajský šachový zväz.

Autor: KOŠICE ONLINE